صنعت الکترونیک در اتریش

صنعت الکترونیک در اتریش

دسترسی سریع به محتوای صفحه

مقدمه

به‌عنوان دومین کارفرمای بزرگ صنعتی، این بخش در اتریش هم در زمینه تحقیقات و هم در آموزش فعالیت زیادی دارد. […]

image not avaliable

به‌عنوان دومین کارفرمای بزرگ صنعتی، این بخش در اتریش هم در زمینه تحقیقات و هم در آموزش فعالیت زیادی دارد. ۸۰% محصولات تولیدشده در این صنعت به بیش از ۱۵۰ کشور دنیا صادر می‌شوند. این محصولات شامل فن‌آوری روشنایی، انرژی، پزشکی و مهندسی ترافیک و… می‌باشد. رشد صنایع دیجیتال، فعالیت و سرمایه‌گذاری در بخش را برای آینده اتریش حیاتی ساخته است.

صنعت الکترونیک اتریش با داشتن ضریب تحقیقات ۲۱ درصدی به‌عنوان یکی از صنایع پیشگام اروپا محسوب می‌شود. سرمایه‌گذاری در نوآوری نتایج حیرت‌انگیزی در پی داشته است. برای مثال، شناخته‌شده‌ترین تولیدکنندگان مدارهای چاپی با کیفیت در بازار اروپا و همچنین یکی از بزرگ‌ترین توسعه‌دهندگان مواد نیمه‌رسانا اتریشی هستند.

میکروچیپ های تولیدی آن‌ها در تلفن‌های موبایل، کتاب‌خوان‌های الکترونیکی و پرتونگاری مقطعی رایانه‌ای استفاده می‌شوند. در بازار جهانی شناخته‌شده‌ترین تولیدکننده کنترل‌های الکترونیکی موتوردار برای وسایل دارای تنظیم ارتفاع نیز یک شرکت اتریشی است. اگر از موزه دیدنی MAXXI در رم، طراحی‌شده توسط Zaha Hadid دیدن نماید، هنر معاصر را در یک مفهوم نوری خاص مشاهده خواهید کرد. این مفهوم توسط متخصصین نورپردازی اتریشی طراحی و اجرا شده است.

با بیش از ۲۰٫۰۰۰ یورو هزینه تحقیقاتی برای هر شغل، صنعت الکتریسیته و الکترونیک دومین صنعت اشتغال‌زا در اتریش محسوب می‌شود. این صنعت بیشترین تحقیقات را در سطح کشور به خود اختصاص داده است.

این صنعت راهکارهایی آینده‌نگر را برای حوزه‌های مختلف مانند اتوماسیون و دیجیتال‌سازی، تحلیل داده‌ها، بازدهی انرژی، مؤلفه‌های حمل‌ونقل و سرویس‌های ساخت‌وساز، پیشرفت‌های ویژه برای تلماتیک ترافیکی، تکنولوژی‌های صنعت خودرو در زمینه کنترل و هدایت و مدارات مجتمع آنالوگ برای تجهیزات الکترونیکی مشتریان و تکنولوژی‌های پزشکی ارائه کرده است.

از چراغ‌های LED گرفته تا ژنراتورها و تراموا، تجهیزات الکترونیکی ساخت اتریش در سطح بین‌المللی مشتری دارند و شبکه کمپانی‌های اتریشی بسیار گسترده است. بیش از ۸۰% از محصولات این صنعت به ۱۵۰ کشور سراسر جهان صادر می‌شوند.

برتری در همه ابعاد

علاوه بر کمپانی‌های جهانی با بخش‌های متعددی که مراکز تحقیقات و توسعه و کارخانه‌های تولید محصولات با کیفیت را در اتریش راه‌اندازی کرده‌اند، کمپانی‌های کوچک و متوسطی نیز وجود دارند که در سطح جهانی با محصولات و راهکارهای تخصصی خود موفقیت‌آمیز عمل کرده‌اند.

یک شرکت خانوادگی اتریشی با بیش از ۷۰ سال سابقه که متخصص سیستم‌های شارژ باطری است، به یک پیشگام در سطح جهان برای ساخت اینورتورهای فتوولتائیک تبدیل‌شده که برای تولید الکتریسیته از انرژی خورشید مورداستفاده قرار می‌گیرند و این مسئله کمپانی را از نظر انرژی‌های تجدید پذیر به یک پیشرو بدل کرده است.

از پیشگامان بازار نورپردازی تزیینی داخلی و خارجی نیز می‌توان به یک سازمان خانوادگی در اتریش اشاره کرد. این کمپانی در حدود ۳٫۰۰۰ کارمند داشته و ۵۰ مرکز فروش در سراسر جهان دارد.

یک شرکت تخصصی الکترونیکی در اتریش فعالیت می‌کند که اهمیت زیادی برای سلامت و رفاه مردم سراسر جهان دارد. دستگاه‌های کنترل و واحدهای کنترلگر آن برای مبلمان قابل تنظیم اداری، رختخواب‌ها، صندلی‌ ماساژور و صندلی‌های راحتی به شکل انفرادی برای هر مشتری و نیاز هر بازار ساخته می‌شوند. سهم صادرات کمپانی ۱۰۰% است.

یک کمپانی جوان با سطح تکنولوژی بالا در توسعه، ساخت و فروش هارددیسک‌های باکیفیت SSD فعال است. یک کمپانی دیگر اتریشی متخصص موتورها، کانورتورها و سیستم‌های حرکتی است که کاربرد گسترده‌ای در انواع فعالیت‌های مختلف دارد: در ابزارهای ماشین‌کاری، پمپ‌ها و تسمه‌نقاله‌ها و همچنین دوچرخه‌های الکتریکی.

یکی از سازندگان برتر کابل، سیم و کابل-کشی های خودرو، آسانسور و بالابر نیز در اتریش مستقر است؛ و نه‌تنها یکی از تولیدکنندگان بسته‌بندی آب‌جو، بلکه همچنین کمپانی‌های Audi و BMW نیز متکی بر کنترل‌گرهای کارخانه‌های صنعتی هستند که در اتریش تولید می‌شوند.

نگاهی به آینده

انقلاب صنعتی چهارم: شبکه‌بندی دیجیتال کمپانی‌های تولیدی در صنعت الکترونیک فرصت‌های گسترده‌ای را ایجاد کرده و وظایف کاملاً جدیدی را برای تحقیقات در این حوزه به وجود آورده است. تأمین‌کنندگان اتریشی راهکارهای اتوماسیون هوشمند، پیشگامان صنعت آینده هستند.

یک موضوع دیگر در ارتباط با آینده که کمپانی‌های اتریشی مدتی است آن را مدنظر قرار داده‌اند، بهره‌وری انرژی است. این مسئله با پیشرفت‌های حوزه اتوماسیون و تکنولوژی انرژی که اهمیت روزافزون یافته‌اند، همراه شده است.

همچنین دیجیتالی سازی نیز در حوزه ابزارهای الکترونیکی مصرفی، با عنوان اینترنت اشیا، در حال پیشرفت است و کمپانی‌های اتریشی در این زمینه نیز راهکارهایی را ارائه کرده‌اند. همچنین شرکت‌های تخصصی اتریشی به تحلیل و ارزیابی داده‌ها (داده‌های بزرگ) از بخش سلامت، صنعت و حمل‌ونقل گرفته تا رسانه‌های اجتماعی و مسائل امنیت داده‌ها می‌پردازند.

حوزه الکترونیک

مخارج بالای تحقیقاتی و آموزش‌های گسترده اطمینان حاصل می‌کند که کمپانی‌های اتریشی محصولات و خدمات با کیفیتی را ارائه ‌کنند. علاوه بر سیستم دوگانه آموزشی منحصربه‌فرد و HTL ها (دانشکده‌های فنی در سطح آموزش عالی) که در آن‌ها جوانان اتریشی به کارمندان شایسته‌ای تبدیل می‌شوند، صنعت الکترونیک اتریش می‌تواند به آموزش‌های فنی مناسب در دانشگاه‌های اتریش نیز تکیه کند-مانند دانشگاه فنی وین و دانشگاه فنی گراتس.

علاوه بر آن، بیش از ۵۰ مؤسسه تحقیقاتی غیردانشگاهی نیز با کمپانی‌ها همکاری می‌کنند. تیم‌های تحقیقاتی بین‌المللی، راهکارهای نوآورانه‌ای را به دست می‌دهند و مزایای رقابتی مهمی را به وجود می‌آورند.

  •  AIT – مؤسسه فنی اتریش: مفاهیم حمل‌ونقل یکپارچه، وسایل نقلیه الکتریکی، زیرساخت حمل‌ونقل سبک، سیستم‌های حمل‌ونقل چندگانه
  •  موسسه تحقیقاتی JOANNEUM: تکنولوژی‌های هوشمند، قطعات اتومبیل، حمل‌ونقل زمینی، تلماتیک ترافیکی و روباتیک
  •  مؤسسه تحقیقات فنی Carinthian: حسگرها، کنترل کیفیت، تجهیزات الکترونیکی، ساخت موتور، حمل‌ونقل الکتریکی
  •  RISC- مؤسسه تحقیقاتی محاسبات سمبلیک: نرم‌افزارهای صنعتی برنامه‌های کاربردی، طراحی محصول مجازی، شبیه‌سازی فرایندهای تولید، سیستم‌های کنترلی
  •  RECENDT- مرکز تحقیقاتی آزمایش‌های غیر تخریبی: طیف‌سنجی مادون‌قرمز، توموگرافی همدوسی نوری، التراسوند لیزری، تورفتگی نانو
دسترسی سریع به محتوای صفحه

مطالب مرتبط