سهم نزدیک به ۹۰ درصدی میعانات گازی و معدن از صادرات غیر نفتی

سهم نزدیک به ۹۰ درصدی میعانات گازی و معدن از صادرات غیر نفتی

دسترسی سریع به محتوای صفحه

مقدمه

در پنج‌ماهه امسال، سهم پتروشیمی و میعانات گازی و معدن و صنایع معدنی از کل صادرات غیرنفتی نزدیک به ۹۰ […]

در پنج‌ماهه امسال، سهم پتروشیمی و میعانات گازی و معدن و صنایع معدنی از کل صادرات غیرنفتی نزدیک به ۹۰ درصد بوده و بخش کشاورزی-صنایع غذایی صنعت (کلیه صنایع تولیدی به‌جز صنایع فوق) و فرش-صنایع دستی مجموعاً حدود ۱۰ درصد از صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داده‌اند.

بر اساس جدیدترین آمار منتشرشده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، در پنج‌ماهه نخست امسال مجموع صادرات غیرنفتی شامل پتروشیمی و میعانات گازی، معدن و صنایع معدنی، کشاورزی و صنایع غذایی، فرش و صنایع‌دستی و صنعت (کلیه صنایع تولیدی به‌جز صنایع فوق)، ۴۵ میلیون و ۴۷۳ هزار تن به ارزش ۱۷ میلیارد و ۵۹۹ میلیون دلار بوده است.

بیشترین سهم این صادرات مربوط به پتروشیمی و میعانات گازی است که ۵۰ درصد (به لحاظ وزنی) کل صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داده است. معدن و صنایع معدنی نیز به ۳۹.۱ درصد در رتبه دوم قرار دارد.

میزان صادرات پتروشیمی و میعانات گازی و معدن و صنایع معدنی در پنج‌ماهه اول امسال به ترتیب ۲۲ میلیون و ۸۷۶ هزار تن معادل حدود ۹.۱ میلیارد دلار و ۱۷ میلیون ۷۹۹ هزار تن معادل پنج میلیارد دلار بوده است. وزن و ارزش صادرات بخش پتروشیمی به ترتیب۲۴.۷ و ۷۴.۸ و وزن و ارزش صادرات مواد معدنی هم ۱۶.۳ و ۱۲۷.۹ درصد رشد داشته است.

سهم کشاورزی-صنایع غذایی و صنعت نیز از کل وزن صادرات غیرنفتی به ترتیب ۷.۲ و ۳.۳ درصد بوده، به‌طوری‌که در پنج‌ماهه امسال به ترتیب سه میلیون و ۲۸۲ هزار تن محصولات کشاورزی و صنایع غذایی به ارزش بیش از ۱.۸ میلیارد دلار و یک میلیون و ۵۰۹ هزار تن محصولات صنعتی به ارزش بیش از ۱.۵ میلیارد دلار صادرشده است. وزن و ارزش صادرات بخش غذایی به ترتیب ۷.۳ درصد افزایش و ۱۱.۲ درصد کاهش داشته و وزن و ارزش صادرات محصولات صنعتی نیز ۱۵.۲ و ۲۳.۱ درصد رشد داشته است.

در این میان صادرات فرش و صنایع‌دستی کمترین سهم از صادرات غیرنفتی را در این مدت به خود اختصاص داده است. در پنج‌ماهه نخست امسال ۷۰۰۰ تن فرش و صنایع‌دستی به ارزش ۵۸ میلیون دلار صادرشده که وزن و ارزش آن نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۱۶.۷ درصد رشد و ۷.۹ درصد کاهش داشته است.

دسترسی سریع به محتوای صفحه

مطالب مرتبط