راهکار اتریش برای تشویق استفاده از حمل‌ونقل عمومی

راهکار اتریش برای تشویق استفاده از حمل‌ونقل عمومی

دسترسی سریع به محتوای صفحه

مقدمه

اتریش در راستای تشویق مردم به استفاده نکردن از ماشین و روی آوردن به وسایل حمل‌ونقل عمومی، به ارائه بلیط‌های […]

Klima Ticket

اتریش در راستای تشویق مردم به استفاده نکردن از ماشین و روی آوردن به وسایل حمل‌ونقل عمومی، به ارائه بلیط‌های موسوم به ” climate ticket” در سراسر کشور اقدام کرده است.

بلیط آب‌وهوایی از ۲۸ اکتبر سال جاری در دسترس شهروندان اتریش قرار گرفته و مجوز سالانه یکپارچه‌ای است برای استفاده در تمامی وسایل حمل‌ونقل عمومی در سراسر کشور از جمله قطارهای بین شهری، اتوبوس، تراموا و غیره.

هدف دولت از پیاده‌سازی این ایده مبتکرانه ترویج استفاده از سیستم حمل‌ونقل انبوه به‌عنوان وسیله‌ای کارآمدتر و سازگار با آب‌وهوا برای تردد به جای وسایل نقلیه شخصی است. این بلیط‌ها همچنین راهکاری برای وارد کردن شهروندان به تعهدات موجود در توافق‌نامه آب‌وهوایی پاریس و کمک به دستیابی به اهداف تعیین‌شده در آن است.

بلیط آب‌وهوایی همچنین قرار است به‌عنوان نوعی مالیات جاده‌ای (vignette type road tax) مورد استفاده قرار گیرد، یعنی مالیاتی که رانندگان به‌منظور استفاده از جاده‌ها برای مدت معینی پرداخت می‌کنند. بلیط‌های مذکور با منطقی مشابه، در اختیار شهروندان نیز قرار دارد با این حال دسترسی به آن‌ها برای مردم کوتاه‌مدت است.

Climate ticket برای استفاده در هر نوع از وسایل حمل‌ونقل کابلی مناسب است با این حال در بعضی ایالت‌ها نیز می‌توان با استفاده از آن، از وسایل شبه وسیله نقلیه عمومی نیز استفاده کرد. این بلیط‌ها که هم‌اکنون برای افراد زیر ۲۶ سال و بازنشستگان ۸۲۱ یورو قیمت دارد، برای سایرین به مبلغ ۱,۰۹۵ یورو عرضه می‌شود و تا ۳۱ اکتبر با ۱۵ درصد تخفیف، یعنی معادل با ۹۴۹ یورو در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد. این تخفیف ۱۵ درصدی هزینه بلیط را تا ۹۶۶ یورو کاهش می‌دهد.

Climate ticket در ۱۴ روز اول پس از خریداری غیرفعال است و در این مدت امکان پس دادن آن و گرفتن پول به شهروندان داده می‌شود. افرادی که تمایل دارند تا پیش از این مدت از وسایل حمل‌ونقل عمومی بهره ببرند باید از فروشندگان مربوطه، هم‌چون فروشندگان ثابت حاضر در ایستگاه قطار ÖBB به خرید بلیط‌های فعال اقدام کنند.

دسترسی سریع به محتوای صفحه

مطالب مرتبط