جایگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در اتریش

جایگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در اتریش

دسترسی سریع به محتوای صفحه

مقدمه

تکنولوژی ارتباطات و فناوری اطلاعات، طی چند دهه گذشته در مقام یکی از پر رونق ترین اجزاء زندگی جوامع انسانی […]

توسه پایدار

تکنولوژی ارتباطات و فناوری اطلاعات، طی چند دهه گذشته در مقام یکی از پر رونق ترین اجزاء زندگی جوامع انسانی و همچنین اقتصاد جهانی و موتور محرکه رشد و توسعه بوده است. این رشته، سنگ بنای تکنولوژی و دانش فنی است که می تواند به تحرک و پویایی جوامع کمک رساند. ICT در حال حاضر ۵ درصد تولید ناخالص داخلی اتحادیه اروپایی را دربر گرفته و سهم آن در حوزه بهره وری، بالغ بر ۲۰ درصد است. بخش ارتباطات در اتریش به مدد سرمایه گذاری، تحقیقات و نوآوری در حال رشد بوده و از بخش های مهم و اساسی اقتصاد این کشور است ۸.۶درصد ارزش افزوده کشور از طریق فعالیت های ICT بدست می آید. بعلاوه ICT سهم عمده ای در توسعه و بهره وری سایر بخش ها دارد. در اتریش سالانه ۳۶.۶ میلیارد یورو ثروت بصورت مستقیم و غیر مستقیم از سوی ICT ایجاد می‌شود. ۲۹۰ هزار نفر شاغلان تکنولوژی ارتباطات در اتریش را در بر می‌گیرد. وجود برخی شرکت های معتبر در بخش تحقیقات تکنولوژی ارتباطات ، جایگاه اتریش را در این بخش در اروپا بنحو چشمگیری افزایش داده است. در پیوست این گزارش مشخصات ۱۱۰ شرکت اتریشی در این حوزه در اختیار علاقمندان قرار گرفته است .
تحقیق و توسعه در اتریش با تاکید بر تکنولوژی ارتباطات و فناوری اطلاعات:
در اتریش علاوه بر دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی مستقل، سه وزارتخانه علوم، تحقیقات و اقتصاد، حمل و نقل، تکنولوژی و نوآوری و آموزش و تحقیقات بر امر تحقیق و توسعه در کشور نظارت دارند. موسسه تکنولوژی اتریش AIT و آژانس توسعه تحقیقات اتریش GFF که به طور صد درصد دولتی و زیر نظر مشترک وزارتخانه‌های حمل و نقل، تکنولوژی و نوآوری و علوم، تحقیقات و اقتصاد سیاستگذاری‌های تحقیقاتی را در حوزه‌هایی مانند تکنولوژی ارتباطات و فناوری اطلاعات، انرژی، حمل و نقل، محیط زیست، علوم انسانی، علوم طبیعی و سایر موارد هدایت می نمایند.
جایگاه صنایع ارتباطات در اقتصاد اتریش:
بخش ارتباطات در اتریش به مدد سرمایه گذاری، تحقیقات و نوآوری در حال رشد بوده و از بخش های مهم و اساسی اقتصاد این کشور است ۸.۶درصد ارزش افزوده کشور از طریق فعالیت های ICT بدست می آید. بعلاوه ICT سهم عمده ای در توسعه و بهره وری سایر بخش ها دارد. در اتریش سالانه ۳۶.۶ میلیارد یورو ثروت بصورت مستقیم و غیر مستقیم از سوی ICT ایجاد می‌شود. ۲۹۰ هزار نفر شاغلان تکنولوژی ارتباطات در اتریش را در بر می‌گیرد.
وجود برخی شرکت های معتبر در بخش تحقیقات تکنولوژی ارتباطات مانند FFG، جایگاه اتریش را در این بخش در اروپا بنحو چشمگیری افزایش داده است. برای مثال در بخش ریز تراشه‌ها، سهم اتریش در بخش تحقیقات مربوطه بین ۱۰ تا ۱۵ درصد است.
طرح ها و ابتکارات مختلفی از سوی دولت، دانشگاه‌ها و شرکت ها در زمینه تکنولوژی ارتباطات در قالب های مختلفی انجام می‌شود که از جمله می‌توان به ّ ارتباطات برای آینده ICT For the Futureّ و همچنین طرح موسوم به کومت ّ Competence Center For Excellent Technology ّ اشاره کرد. بیش از ۱.۵ میلیارد یورو در این مجموعه‌ها هزینه شده است تا مراکز تحقیقاتی و دانشگاه‌ها مشترکا از امکانات تحقیقاتی برای پیشبرد طرح های مورد نظر خود در زمینه ارتباطات استفاده نمایند.
شرکت های اتریشی فعال در حوزه ICT همزمان در خارج از کشور در صادرات تکنولوژی ارتباطات نیز حضور موفقی دارند. خدمات و تولیدات متنوعی در بخش ارتباطات از سوی شرکت های اتریشی ارائه می‌شود که می‌توان به توسعه زیرساخت اینترنت، اقتصاد اینترنت (webconomy)، تولید تجهیزات مختلف، سنسور و نیمه‌هادی‌ها، انواع نرم افزارها وسیستم های خودکار اشاره کرد.
بعلاوه حضور شرکت های بزرگی چون زیمنس، اینفینیون، فیلیپس و مایکروسافت به تقویت جایگاه اتریش در بخش تحققیات و تکنولوژی ارتباطات کمک نموده است.
انعطاف و توسعه اشتغال با رشد ICT:
یکی از اهداف توسعه ICT در اتریش، افزایش اشتغال شرکت های تک نفره است که تاثیر مهمی در کارایی فعالیت های اقتصادی دارد. در اتریش در حال حاضر ۲۶۶۹۱۰ شرکت تک نفره با استفاده از ظرفیت های تکنولوژی ارتباطات شکل گرفته است که فقط ۶۰۴۱۶ نفر از آنان در وین مشغول به فعالیت هستند.
فناوری ارتباطات در شرکت ها و بنگاه‌های اقتصادی:
تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات نقش اثرگذاری برای توسعه فعالیت ها و خدمات شرکت ها و بنگاه‌های اقتصادی دارد. کامپیوتر و اینترنت از سال ها قبل در شرکت های اتریشی وارد شده و اینک نفوذی بالغ بر ۹۹ درصد دارد. بیش از ۹۶ درصد شرکت های اتریشی، صرف نظر از حجم و تعداد کارکنان، از اینترنت پر سرعت استفاده می‌کنند. ۷۷ درصد از شرکت های اتریشی از اینترنت پرسرعت موبایل استفاده می‌برند.
اتریش دیجیتال:
زیرساخت ” اتریش دیجیتال”، کمیته هماهنگی و راهبرد دولت فدرال برای تحقق کامل دولت الکترونیک است. دولت الکترونیک در واقع انجام تمامی‌کارهای اداری مردم از طریق مراجعه به سامانه دولت الکترونیک برای سهولت مراودات مردم با دولت و بالعکس را سازمان می دهد . این ابتکار ، کیفیت، اعتماد و سرعت عمل در انجام مراودات اداری را مد نظر قرار می دهد. در حال حاضر ۹۳ درصد از شرکت های اتریشی برای ارتباط با دولت از این سامانه استفاده کرده و مردم نیز روز به روز با این سامانه ارتباط بیشتری برقرار می نمایند.
دیجیتال سازی در تحقیق و نوآوری:
امروزه دیجیتال سازی بخش عمده ای از جوانب زندگی در جوامع انسانی را به خود مرتبط ساخته است. بسیاری از تحقیقات علمی طی سالیان گذشته تحت تاثیر مستقیم دیجیتال سازی قرار گرفته و تغییرات فراوانی را شاهد بوده است.
تکنولوژی جدید ارتباطات (IT) ، شبکه‌های اجتماعی، گستردگی اطلاعات و هوش مصنوعی بطور گسترده ای، روندهای تحقیق و توسعه شرکت ها و موسسات تحقیقاتی را تحت تاثیر قرار داده است.
مفاهیمی چون ّاطلاعات و دسترسی باز ، برای فراهم کردن زمینه‌های استفاده فراگیر از نتایج تحقیقات علمی در اتریش تبلیغ و حمایت می‌شود. بستر استفاده از چنین فرصتی از طریق تکنولوژی ارتباطات میسر است که پیوند شهروندان و روندهای استفاده علمی را تسهیل می‌کند و در قالبّ Citizen Scienceّ مورد توجه قرار می‌گیرد.

دسترسی سریع به محتوای صفحه

مطالب مرتبط