گزارش ماهانه ریسک کشوری صندوق ضمانت صادرات ایران

گزارش ماهانه ریسک کشوری صندوق ضمانت صادرات ایران

دسترسی سریع به محتوای صفحه

مقدمه

صندوق ضمانت صادرات ایران، گزارش ماهانه ریسک کشوری را در می ۲۰۲۱ (اردیبهشت- خرداد ۱۴۰۰) منتشر نموده که در بخش […]

گزارش صندوق ضمانت کشوری

صندوق ضمانت صادرات ایران، گزارش ماهانه ریسک کشوری را در می ۲۰۲۱ (اردیبهشت- خرداد ۱۴۰۰) منتشر نموده که در بخش پیوست قابل‌دسترسی علاقه‌مندان می‌باشد.

اعتبارسنجی خریداران خارجی و سایر خدمات مشاوره‌ای صندوق نیز در بسیاری از موارد راهگشای صادرکنندگان، سرمایه‌گذاران و بانک‌های ایرانی فعال در حوزه صادرات می‌باشد.

لازم به ذکر می‌باشد که رتبه‌بندی اعتباری کشورها و دولت‌ها توسط مؤسسات مختلفی در جهان با اهداف متفاوت انجام می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها مؤسسات (FitchRatings،Poor’s and StandardP&S و Moody’s )می‌باشد.

دولت‌ها برای دسترسی به بازار سرمایه بین‌المللی و تأمین مالی خارجی، عمدتاً نیازمند اخذ رتبه اعتباری از این مؤسسات هستند و درجات اعتباری از بهترین کیفیت اعتبار (AAA) تا بدترین وضعیت اعتباری (D) که مخفف Default به معنی قصور در پرداخت است، طبقه‌بندی می‌شوند.

موسسه رتبه‌بندی اعتباری دیگری که تنها در کشورهای نوظهور فعالیت می‌نماید و بازار ایران را هم تحت پوشش دارد Intelligence Capital یا CI است که مقر آن در قبرس است.

در کنار این مؤسسات، شرکت‌های تخصصی ریسک سنجی نظیر EIU) Unit Intelligence Economic) یا موسسه (BMI) موسوم به International Business Monitor نیز با هدف ارائه گزارش‌های تحلیلی جامع از وضعیت اعتباری کشورها به سرمایه‌گذاران خارجی فعال هستند. به‌علاوه، مؤسسات بیمه اعتبار صادراتی که همتایان صندوق ضمانت صادرات ایران در سطح دنیا محسوب می‌شوند نیز به‌منظور پوشش ریسک‌های صادراتی شامل ریسک‌های سیاسی و تجاری، کشورها را بر اساس وضعیت ریسک کشوری به هفت‌طبقه از ۱ (بسیار کم ریسک) تا رتبه ۷ (بسیار پر ریسک) طبقه‌بندی می‌کنند.

از همتایان صندوق ضمانت صادرات ایران در کشورهای دیگر می‌توان به Hermes Euler آلمان، Sace ایتالیا، NEXI ژاپن، Coface فرانسه، EKN سوئد، EKF دانمارک، SERV سوئیس، EFIC استرالیا، EDC کانادا، EXIAR روسیه، ECGC هند، K-sure کره جنوبی و Sinosure چین نام برد.

معادل‌سازی تقریبی طبقه‌بندی ریسک کشوری صندوق ضمانت صادرات با سایر مؤسسات رتبه‌بندی جهانی، گزارش‌های و جداول ریسک کشورها در فاصله ماه می ۲۰۲۱ (اردیبهشت و خرداد ۱۴۰۰) صندوق ضمانت صادرات ایران در جدول و گزارش ضمیمه قابل‌دسترسی می‌باشد.


دانلود گزارش

دسترسی سریع به محتوای صفحه

مطالب مرتبط