کشف حوض عظیم آب گرم زیرِ شهر وین

کشف حوض عظیم آب گرم زیرِ شهر وین

دسترسی سریع به محتوای صفحه

مقدمه

شرکت انرژی وین (Wien Energie) از کشف و نقشه‌برداری از یک ذخیره عظیم آب گرم زیرزمینی در زیر این شهر […]

شرکت انرژی وین (Wien Energie) از کشف و نقشه‌برداری از یک ذخیره عظیم آب گرم زیرزمینی در زیر این شهر خبر داد. اعلام این خبر، نتیجه یک مطالعه طولانی‌مدت در مورد جایگزین‌های انرژی زمین‌گرمایی پایدار برای سیستم گرمایش فعلی شهر بود.

ذخایر آب جدید Aderklaa نام دارد و این پروژه به‌تازگی وارد فاز نهایی خود یعنی حفاری اکتشافی شده است. این فرآیند از یک “چاه گمانه” استفاده می‌کند که با استفاده از آن بافت و ترکیب شیمیایی زمین را بررسی می‌کند و آب را به داخل و خارج پمپ می‌کند؛ چاه گمانه حفره استوانه‌ای است که به‌وسیله دستگاه حفاری احداث می‌شود. قطر گمانه از ۵ تا ۵۰ سانتیمتر متغیر است و عمق آن بسته به نوع دستگاه ممکن است به چند هزار متر هم برسد.

پروژه نقشه‌برداری از زمین زیرِ وین از سال ۲۰۱۶ شروع شد و با تجهیزات ویژه و ارسال ارتعاشات شبیه به امواج فراصوت به داخل زمین انجام شد. به‌این‌ترتیب، محققان لایه‌های مختلف خاک را ترسیم کرده و در عمق سه هزار متری زیر سطح، حوض بزرگی از آب پیدا کردند.

کارشناسان بر این باورند که آب موجود در Aderklaa باید دمای نزدیک به ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد داشته باشد که همین موضوع آن را به منبع گرمایی عالی برای سیستم گرمایش منطقه‌ای پایدار تبدیل می‌کند. بااین‌حال، محققان همچنین تأکید می‌کنند که پژوهش‌ها باید دقیق باشد و یک پروژه بهره‌برداری نهایی باید به‌طور حساب‌شده انجام شود تا خطرات زمین‌شناسی به حداقل برسد.

پژوهشگران تخمین می‌زنند که ذخایر آب دارای پتانسیل ۱۲۰ مگاوات خروجی حرارتی است؛ مقامات وین، این مقدار حرارت را با عنوان “مقادیر عظیم گرما” خوانده‌اند. این خبر خوبی برای وین است چراکه شهرداری قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ برای ۱۲۵ هزار خانوار از اعماق زمین گرما فراهم کند.

با توجه به اهداف فعلی آب‌وهوا، وین باید تا سال ۲۰۴۰، ۵۶ درصد از وسعت شهر را از طریق گرمایش منطقه‌ای پوشش می‌دهد و این منبع جدید راه‌حل نسبتاً آسانی را برای چگونگی خنثی کردن تغییرات آب‌وهوا ارائه می‌دهد.

دسترسی سریع به محتوای صفحه