وضعیت تجارت خارجی در شش ماهه نخست سال 1400

وضعیت تجارت خارجی در شش ماهه نخست سال ۱۴۰۰

دسترسی سریع به محتوای صفحه

مقدمه

اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود به بررسی وضعیت تجارت خارجی کشور در شش‌ماهه نخست سال جاری پرداخته که […]

تجارت خارجی

اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود به بررسی وضعیت تجارت خارجی کشور در شش‌ماهه نخست سال جاری پرداخته که نشان‌دهنده بالا رفتن عملکرد در تمامی حوزه‌ها نسبت به سال گذشته است.

بر اساس برآوردهای اتاق بازرگانی تهران، در شهریورماه امسال و در قیاس با ماه قبل، کالاهای وارداتی به کشور ازنظر ارزش سه برابر رشد کرده‌اند، همچنین در همین ماه، ارزش صادرات نیز ۱.۲ برابر افزایش‌یافته است. ایران در شهریورماه حدوداً ۴.۱ میلیارد دلار صادرات و ۶.۵ میلیارد دلار واردات داشته است.

همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد که تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی در نیمه نخست سال جاری همچنان ادامه داشته است و تا پایان شهریورماه امسال حدوداً ۱۲.۴ میلیون تن کالای اساسی به ارزش هفت میلیارد دلار با این ارز به کشور واردشده است.

حجم ترانزیت کالاهای خارجی در خاک ایران نیز از مرز ۵.۸۶ میلیون تن عبور کرده که در این حوزه نیز رشدی ۸۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشان می‌دهد.

آمارهای ارائه‌شده نشان می‌دهند که تجارت ایران ازنظر وزنی و ارزشی نسبت به سال قبل افزایشی قابل‌توجه را تجربه می‌کند. میزان صادرات کالاهای ایران در شش‌ماهه نخست سال ۱۴۰۰ از مرز ۶۰ میلیون تن گذشته که افزایشی ۳۰ درصدی را نشان می‌دهد و در مقابل ایران حدوداً ۱۹ میلیون تن کالا وارد کرده که در این حوزه نیز افزایشی ۱۴ درصدی به ثبت رسیده است.

ازنظر ارزش نیز صادرات ایران در این مدت ۲۱.۸ و واردات ۲۳.۱ میلیارد دلار بوده است که ترتیب نشان‌دهنده رشد ۶۱ و ۳۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.

در میان مقاصد و مبادی صادرات و واردات نیز تغییرات عمده‌ای دیده نمی‌شود. چین با خرید ۶.۵ میلیارد دلار کالای ایرانی همچنان اصلی‌ترین مقصد صادراتی کشور به شمار می‌رود و پس‌ازآن عراق با ۳.۸، ترکیه با ۲.۳، امارات متحده عربی با ۲.۲ و افغانستان با یک میلیارد دلار قرار دارند.

در این آمار افزایش قابل‌توجه فاصله میان چین و عراق جالب‌توجه است. در مقاطعی از سال گذشته، میزان واردات عراق از ایران حتی از چین نیز بالاتر رفته بود اما در آمارهای سال ۱۴۰۰ چین نزدیک به دو برابر عراق از ایران کالا خریده است.

در میان اصلی‌ترین صادرکنندگان کالا به ایران نیز امارات متحده عربی توانسته جایگاه خود را تثبیت کند و با صادرات ۷.۳ میلیارد دلار کالا به ایران از چین با پنج میلیارد دلار فاصله‌ای زیاد بگیرد. ترکیه نیز با ۲.۴ میلیارد دلار در رده بعدی قرار دارد و سوئیس با کنار زدن آلمان و صادرات حدود ۹۰۰ میلیون دلار کالا به ایران در رتبه چهارم قرارگرفته است.

در بررسی آمارهای تجاری نیز تراز تجاری ایران با چین مثبت ۱.۵ میلیارد دلار بوده است و با ترکیه تقریباً صفر شده است. بااین‌وجود تراز تجاری با امارات متحده عربی تقریباً پنج میلیارد دلار منفی است. به‌این‌ترتیب همچنان درمجموع صادرات و واردات چین شریک اصلی ایران به شمار می‌آید و امارات متحده عربی در این آمار خود را به‌شدت به چین نزدیک کرده است.

دسترسی سریع به محتوای صفحه

مطالب مرتبط