محدودیت اجتماعی برای افراد واکسن نزده در اتریش

محدودیت اجتماعی برای افراد واکسن نزده در اتریش

دسترسی سریع به محتوای صفحه

مقدمه

دولت اتریش سخت‌گیری‌های کرونایی را تشدید کرد. کسانی که گواهی واکسن یا مدرک بهبودی نداشته باشند، از ورود به رستوران، […]

اتریش برای افراد واکسن نزده محدودیت اجتماعی اعمال می‌کند

دولت اتریش سخت‌گیری‌های کرونایی را تشدید کرد. کسانی که گواهی واکسن یا مدرک بهبودی نداشته باشند، از ورود به رستوران، سینما، آرایشگاه و بسیاری مراکز عمومی محروم خواهند بود. مقررات موسوم به ” ۲G” به‌فوریت اعمال‌شده‌اند.

به تصمیم دولت اتریش، کافه‌ها‌، رستوران‌ها، هتل‌ها و بسیاری مراکز خدمات عمومی صرفاً برای افراد واکسینه شده و بهبودیافته از کرونا قابل‌استفاده خواهند بود. شرکت در مراسم و مهمانی با جمعیت ۲۵ نفر به بالا نیز شامل این قاعده می‌شود. معاون صدراعظم اتریش به شبکه تلویزیون سراسری این کشور گفته است: «معتقدیم که این مقررات به مهار موج کرونا کمک شایانی می‌کند.»

ورنر گوکلر قرنطینه کردن افراد واکسینه نشده در مناطق پر شیوع‌ را نیز منتفی ندانسته است.

آمار ابتلا به کووید ۱۹ در اتریش اخیراً سیر صعودی نگران‌کننده‌ای پیداکرده است. شاخص هفتگی ابتلا هم‌اینک به ۶۳۳ رسیده است. در اتریش علیا این رقم ۹۳۱ است، در سالزبورگ ۹۲۲، در وین ۳۸۱ و در بورگن‌لند ۴۷۵.

تصمیم دولت اتریش برای محدودیت‌های خاص کرونایی، شامگاه جمعه (۵ نوامبر) به آگاهی مردم رسید. تدبیری که ظاهراً کارساز بود زیرا بلافاصله صف‌های طویلی جلوی مراکز واکسیناسیون تشکیل شد.

این بار هیچ تجمع و تظاهراتی علیه دولت شکل نگرفت بلکه طی دو روز، ده‌ها هزار نفر اولین نوبت واکسن را دریافت کردند. وزارت بهداشت اتریش می‌گوید در هفته گذشته ۲۱۳ هزار نفر واکسن زدند که معادل آمار ماه اوت است.

دولت اتریش درعین‌حال، به افرادی که هر دو نوبت واکسن را نزده‌اند، فرصتی چهارهفته‌ای داده اما مشروط به آن‌که هنگام ورود به مراکز عمومی تست منفی کرونا ارائه دهند. در این فاصله، کسانی که به‌طور کامل مصون‌سازی نشده‌اند، تنها با تست منفی پی‌سی‌آر از محدودیت‌ها معاف خواهند بود.

تنها ۶۵ درصد جمعیت اتریش به‌طور کامل واکسینه شده که یکی از پایین‌ترین نرخ‌ها در اروپای غربی است.

فشار دولت برای تشویق شهروندان به تزریق واکسن، به محدودیت‌های اجتماعی ختم نمی‌شود. از اول نوامبر، کارکنان و کارگران نیز موظف‌اند در چارچوب مقررات ۳G (واکسینه شده، بهبودیافته، تست داده) هر هفته مدرک عدم ابتلا به کرونا را ارائه دهند.

محدودیت‌های اجتماعی در اتریش، شش هفته قبل از ایام کریسمس به جریان افتاده‌اند. الکساندر شالنبرگ، صدراعظم اتریش گفته که با توجه به نرخ فزاینده ابتلا، بعید است محدودیت‌ها تا آن زمان برچیده شوند. او عید میلاد مسیح در سال جاری را “کریسمس ۲G” (نبود محدودیت در اماکن عمومی صرفاً برای واکسینه شده‌ها و بهبودیافته‌ها) خوانده است.

ورنر گوکلر، معاون صدراعظم نیز در مصاحبه‌ای گفته که محدودیت‌ها به‌احتمال بسیار زیاد در شب سال نو هم اعمال خواهند شد.

دسترسی سریع به محتوای صفحه

مطالب مرتبط