سیستم آموزش در اتریش

سیستم آموزش در اتریش

دسترسی سریع به محتوای صفحه

مقدمه

آموزش به همراه کسب مهارت‌های حرفه‌ای از ابتدا به‌عنوان یکی از اهداف کلیدی سیستم آموزش اتریش مطرح بوده است. ۸۰% […]

سیستم آموزشی در اتریش

آموزش به همراه کسب مهارت‌های حرفه‌ای از ابتدا به‌عنوان یکی از اهداف کلیدی سیستم آموزش اتریش مطرح بوده است. ۸۰% افراد جوان بین ۱۵ تا ۱۸ سال در اتریش در این دوره‌ها آموزش می‌بینند. سیستم “آموزش مضاعف ” اتریش از طریق مشارکت نزدیک شرکت‌ها میسر شده – در حال حاضر ۱۱۰۰۰۰ کارآموز در ۳۰۰۰۰ نهاد در حال گذران دوره‌های کارآموزی هستند. سیستم‌های آموزش الکترونیکی روندی رو به رشد نشان داده و در کنار آن بخش دانشگاهی اتریش نیز بسیار پیشرفته هستند.

آمار و ارقام

سیستم آموزشی اتریش یکی از پیشرفته‌ترین سیستم‌ها در سطح جهان است. یکی از برجسته‌ترین نکات این سیستم ارتباط تنگاتنگ آموزش با فضای کسب‌وکار است.

  •  ۵.۳۵۸% سهم آموزش در تولید ناخالص ملی

در سال ۲۰۱۷، ۵.۳۵۸% از تولید ناخالص ملی اتریش صرف آموزش‌وپرورش، به‌استثنای آموزش ابتدایی شده و این روند رو به افزایش است.

  • ۳۱.۳% سهم دانش‌آموزان در آموزش دوگانه

در سال ۲۰۱۷، ۳۱.۳% درصد دانش‌آموزان دوره متوسطه در آموزش ترکیبی مدرسه و کسب‌وکار، سیستم دوگانه موفق، شرکت نموده‌اند.

  • ۱۷.۵% سهم افراد دارای مدرک دانشگاهی

۱۷,۵% از جمعیت ۲۵ تا ۶۴ ساله دارای مدرک دانشگاهی یا آکادمیک هستند (۲۰۱۷)

  • ۱۸ دانش‌آموز به ازای هر کلاس درس

در مقطع ابتدایی میانگین تعداد دانش‌آموزان به ازای هر کلاس درس در اتریش ۱۸.۶ است، میانگین OECD تعداد ۲۱,۱ دانش‌آموز است (۲۰۱۸/۱۹).

منبع: وزارت فدرال آموزش، علوم و تحقیقات
دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی اتریش در سال ۲۰۲۱
دانشگاه‌های دولتی ۲۲
دانشگاه‌های خصوصی ۱۶
مراکز آموزش عالی ۲۱
مجموع ۵۹
منبع: OECD – آموزش در یک نگاه ۲۰۲۰، پروفایل کشور اتریش
هزینه آموزش در اتریش در سال ۲۰۱۷ 
هزینه سرانه آموزش به ازای هر دانش‌آموز/دانشجو دلار آمریکا ۱۶.۳۱۹
سهم مجموع هزینه‌های آموزش در تولید ناخالص ملی ۴,۹%

نگاه اجمالی

هرکسی که بخواهد با رویکرد پیشرفت وارد یک تجارت شود به متخصصین، کارمندان و مدیران کاملاً آموزش‌دیده نیاز دارد و باید تئوری و عمل را با یکدیگر ترکیب نماید. با توجه به سابقه دیرینه آموزش در اتریش که به دوران قرون‌وسطی بازمی‌گردد، ارائه‌دهندگان اتریشی می‌توانند آموزش تخصصی لازم را ارائه نمایند و امروزه شرکت‌های اتریشی به مکان‌های آموزشی شناخته‌شده و آموزشگاه‌های حرفه‌ای تبدیل‌شده‌اند که می‌توانند از عملیات تجاری پشتیبانی نمایند.

 از این‌چنین موفقیتی در تخصص تحصیلی در اتریش نباید چشم‌پوشی نمود. نزدیک به ۸۰% جمعیت جوان اتریش در قالب دوره‌های کارآموزی یا آموزشگاه‌های حرفه‌ای راهنمایی یا دبیرستان، دوره‌های کارورزی حرفه‌ای را عملاً به اتمام می‌رسانند و قریب به یک‌سوم مدیر عاملین شرکت‌های اتریشی دریکی از ۲۰۰ تخصص آموزش داده‌شده دوره کارورزی را به انجام رسانده‌اند.

صنعت آموزش متنوع است. این صنعت به مشتریان خود آموزش متداول مدرسه و دانشگاه، آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و آموزش‌های عمومی را عرضه می‌کند. حوزه آموزش در اتریش شامل مؤسسات آموزشی از آموزش‌های فردی تخصصی تا دانشگاه‌ها است.

تاریخ، فرهنگ و ویژگی‌های منطقه‌ای نشان می‌دهند که اتریش در برخی حوزه‌ها دارای دانش شناخته‌شده‌ای است، مانند موسیقی، حفر تونل، ساخت الوار، پایداری و کشاورزی ارگانیک. مدرسین اتریشی به حوزه‌های تخصصی زیادی در اینجا دسترسی دارند و به مشتریان بین‌المللی خود کمک می‌کنند تا به دانش برتر دسترسی پیدا کنند.

بخش گردشگری یک حوزه تخصصی ویژه در بخش آموزشی اتریش است. اتریش، با کوه‌ها و دریاچه‌هایش، مناطق طبیعی اسکی و پیاده‌روی، دره‌های جذاب و تپه‌های شیب‌دار “به‌طور طبیعی ” دارای مراکز و کمپانی‌های آموزش توریست است.

همچنین اتریش دارای طرح‌های آموزشی شناخته‌شده در سطح جهانی، مانند آموزش‌های پس از دوره لیسانس برای صنعت نفت و گاز است. یکی از مؤسسات آموزشی اتریشی متخصص در این حوزه، در جشنواره جوایز بین‌المللی Getenergy در لندن در سال ۲۰۱۶، به‌عنوان “بهترین مؤسسه آموزشی SME سال ” شناخته شد و در سال ۲۰۱۷ نیز با موفقیت از عنوان خود دفاع کرد.

دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها

از کلاس نهم به بعد، افراد به مدارس فنی و حرفه‌ای در اتریش می‌روند و در مقطع دانشگاه نیز ارتباط میان تئوری و عمل ادامه پیدا می‌کند. دانشگاه‌ها و دانشکده‌های فنی اتریش ارتباط نزدیکی با صنعت دارند و برنامه‌های دوجانبه‌ای را در همکاری با سازمان‌های تجاری اجرا می‌کنند.

با حدود ۲۲٫۰۰۰ دانشجو، دانشگاه اقتصاد و بازرگانی وین یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های بازرگانی در اروپا به شمار می‌رود. کیفیت این دانشگاه توسط EQUIS، AACSB و AMBA مورد تأیید قرارگرفته است که از معتبرترین تأییدیه‌های جهان برای دانشگاه‌های بازرگانی است.

دانشگاه فنی وین دارای حدود ۴٫۸۰۰ کارمند است و بزرگ‌ترین مؤسسه تحقیقاتی و آموزشی اتریش در زمینه علوم و تکنولوژی به شمار می‌رود.

 فارغ‌التحصیلان دانشکده Montanuniversität Leoben که مرتبط با آموزش متالوژی و صنایع آهن و فولاد است، فرصت‌های شغلی فوق‌العاده‌ای دارند.

دانش اقتصاد در سطح جهانی

علاوه بر دانشگاه‌های ملی، یک دانشگاه خصوصی نیز در اتریش (دانشگاه MODUL) وجود دارد که مطالعات بازرگانی را تا مقطع دکترا به زبان انگلیسی با تمرکز روی توریسم، توسعه پایدار، تکنولوژی‌های جدید رسانه‌ای و مدیریت دولتی ارائه می‌کند. از سال ۲۰۱۶، دانشگاه ماژول دوره‌های آموزشی توریسم را در دوبی و نانجینگ (چین) نیز ارائه کرده است.

دوره‌های آموزشی ارشد ارائه‌شده توسط IMC Fachhochschule Krems در حوزه “مدیریت بین‌المللی ” در کشورهای مختلفی مانند آذربایجان، ویتنام و چین به ارائه مدرک ارشد از کشور اتریش می‌انجامند.

سایر مؤسسات خصوصی آموزشی در زمینه دوره‌های آموزشی تخصص دارند که برای مدیران کمپانی‌های اتریشی و شرکت‌های خارجی بسیار ارزشمند هستند. برای افراد علاقه‌مند در سطح بین‌المللی، یک مؤسسه تأمین‌کننده خدمات مشاوره و آموزش الکترونیکی در اتریش وجود دارد که از کمپانی‌های پیشرو در اروپا به شمار می‌رود و پروژه‌هایی را در سطح جهانی در زمینه همکاری‌های آموزشی و توسعه اجرا می‌کند.

در دانشگاه‌ها و دانشکده‌های فنی اتریش، برنامه‌های بسیاری در دوره ارشد، دوره لیسانس و آموزش‌های مدیریت به زبان انگلیسی وجود دارند. مدارک تحصیلی مقطع دانشگاه در اتریش در سطح جهان معتبر هستند و بسیاری از دوره‌های ارائه‌شده توسط مؤسسات آموزشی دارای استانداردهای بین‌المللی هستند (مثل استاندارد ISO).

پرسش و پاسخ‌های آینده

اهمیت تحصیل و مسئولیت اجتماعی تحقیقات، اعتبارسنجی و مقاله‌نویسی، پایداری در سیستم؛ مثلاً در ساخت دانشگاه‌ها – عبارت کلیدی “ساختمان‌های پایدار ” –، از مسائل مهم برای آینده هستند که مؤسسات آموزشی اتریش در حال پاسخ‌گویی به آن‌ها می‌باشند.

طرح‌های آموزشی کلاسیک شامل یادگیری دیجیتال، تکنولوژی‌های آموزش و یادگیری و راهکارهای نرم‌افزاری برای مدرسین و فراگیران هستند. تغییرات جمعیت، عبارت کلیدی “جمعیت سالمند ” و جهانِ در حال تغییرِ کار، باعث اهمیت یافتن مسئله “یادگیری در طول عمر ” شده‌اند.

مسائل سازگاری و اخلاقیات نیز در آموزش و انتقال دانش وجود دارند. دانشگاه‌های دولتی اتریش برای سال‌ها با بالاترین استانداردها سازگار بوده‌اند. به‌علاوه، این موضوع به‌صورت علمی در دانشگاه‌ها و دانشکده‌های فنی موردتوجه است و سایر مؤسسات آموزشی اتریش نیز آموزش‌هایی را در ارتباط با سازگاری با استانداردها دارند. این طرح و طرح‌های آموزشی متعدد دیگر اتریش، کمپانی‌های آلمان و کشورهای دیگر را منتفع ساخته است.

دسترسی سریع به محتوای صفحه