سمفونی شماره ۱۰ بتهوون پس از ۲۰۰ سال با هوش مصنوعی کامل شد

سمفونی شماره ۱۰ بتهوون پس از ۲۰۰ سال با هوش مصنوعی کامل شد

دسترسی سریع به محتوای صفحه

مقدمه

یک سال پس از ۲۵۰ ساله شدن لودویگ فن‌بتهوون، سمفونی شماره ۱۰ موسیقیدان و آهنگساز نامدار به لطف هوش مصنوعی […]

‌بتهوون

یک سال پس از ۲۵۰ ساله شدن لودویگ فن‌بتهوون، سمفونی شماره ۱۰ موسیقیدان و آهنگساز نامدار به لطف هوش مصنوعی کامل شد.

سازمان دهندگان رویداد موسوم به بتهوون‌فست برای شرکت‌کنندگان در دوره ۲۰۲۱ آن یک هدیه ویژه دارند؛ نسخه کامل سمفونی شماره ۱۰ این موسیقیدان بزرگ آن هم درحالی‌که تنها چند طرح دست‌نویس و ناقص از آن باقی‌مانده است. گروهی از متخصصان موسیقی و کارشناسان هوش مصنوعی در پروژه‌ای مشترک موفق شدند این سمفونی را پس از حدود ۲۰۰ سال به سرانجام برسانند.

پروژه کامل کردن سمفونی دهم بتهوون سال ۲۰۱۹ با مدیریت ماتیاس رودر از موسسه کارایان در سالزبورگ اتریش آغاز شد؛ موسسه‌ای که مأموریت آن کار روی فناوری‌های موسیقی ازجمله هوش مصنوعی است. رودر گروهی از کارشناسان بین‌المللی را مأمور کنار هم گذاشتن دست‌نوشته‌های بازمانده از آهنگساز نابغه آلمانی کرد و از آن‌ها خواست به وفادارانه‌ترین شکل ممکن به شیوه نت‌نویسی بتهوون آن را کامل کنند.

ازجمله متخصصانی که در این پروژه با موسسه کارایان همکاری کردند می‌توان به والتر ورزووا، آهنگساز اتریشی و پروفسور احمد الجمال، کارشناس هوش مصنوعی از دانشگاه راتجرز اشاره کرد. هوش مصنوعی برای آشنا شدن با شیوه آهنگسازی بتهوون سراغ سمفونی‌های پیشین او رفت و به‌ویژه از سمفونی پنجم برای به پایان رساندن ترکیب سمفونی دهم بهره برد.

این فرایند دو سال زمان برد و همه‌گیری کرونا اجازه نداد رونمایی از نسخه کامل سمفونی دهم برای جشن ۲۵۰ سالگی بتهوون در اکتبر ۲۰۲۰ آماده شود. البته نسخه ابتدایی آن سال ۲۰۱۹ با تنظیم ساده پیانو برای گروهی از خبرنگاران و کارشناسان اجرا شد و کسی ندانست کدام بخش سمفونی مربوط به شاهکار بتهوون بوده است و کدام بخش نتیجه همکاری موسیقیدانان و هوش مصنوعی.

 

سرانجام پس از حدود دو سال و درست ۱۹۴ سال پس از مرگ لودویگ فن بتهوون، نسخه کامل سمفونی شماره ۱۰ او با اجرای ارکستر بتهوون شهر بن آلمان در روز نهم اکتبر اجرا شد.

دسترسی سریع به محتوای صفحه