رقابت منطقه یورو و آمریکا؛ کدامیک پیشتاز رشد اقتصادی در ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ خواهد شد؟

رقابت منطقه یورو و آمریکا؛ کدامیک پیشتاز رشد اقتصادی در ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ خواهد شد؟

دسترسی سریع به محتوای صفحه

مقدمه

بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس پیش‌بینی کرد که رشد اقتصادی منطقه یورو در دو سال آینده سریع‌تر از اقتصاد ایالات متحده […]

بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس پیش‌بینی کرد که رشد اقتصادی منطقه یورو در دو سال آینده سریع‌تر از اقتصاد ایالات متحده خواهد بود.

این بانک سرمایه‌گذاری برآورد کرد که ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در سال جاری میلادی به طور متوسط شاهد رشد اقتصادی ۴.۴ درصدی باشند در حالی نرخ رشد اقتصادی آمریکا تنها به ۳.۵ درصد می‌رسد. همچنین گلدمن ساکس رشد اقتصادی منطقه یورو در سال ۲۰۲۳ را نیز ۲.۵ درصد پیش‌بینی کرده که بالاتر از نرخ ۲.۲ درصدی برآورد شده برای اقتصاد آمریکا خواهد بود.

کارشناسان بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس در گزارش خود توضیح داده‌اند یکی از دلایل پیشی گرفتن رشد اقتصادی منطقه یورو از ایالات متحده آمریکا امتناع قدرت‌های اقتصادی این منطقه از جمله آلمان و فرانسه از اعمال سیاست قرنطینه عمومی همزمان با همه‌گیری سویه اومیکرون خواهد بود.

همچنین به باور آنها بروز آثار مثبت اجرای سیاست همسازی پولی و مالی در منطقه یورو در سال ۲۰۲۲ نیز ادامه خواهد داشت. چنان که هزینه‌کرد محرک اقتصادی ۷۵۰ میلیارد یورویی اتحادیه اروپا در سال جاری میلادی نیز از سوی دولت‌ها ادامه خواهد داشت و همزمان بانک مرکزی اروپا نیز با وجود کاهش حجم خرید اوراق قرضه به استفاده از سایر ابزا‌ر‌های محرک های پولی از جمله پایین نگاه داشتن نرخ بهره ادامه خواهد داد.

در مقابل، اجرایی شدن طرح ۱.۸ تریلیون دلاری دولت جو بایدن برای بهسازی زیرساخت‌های آمریکا با شک و تردید همراه است. همچنین روند صعودی نرخ تورم در این کشور، دولت و بانک مرکزی را برای مهار آن تحت فشار افکار عمومی قرار داده است. نرخ تورم در ایالات متحده در دسامبر گذشته به ۶.۸ درصد که بالاترین سطح از سال ۱۹۸۲ به شمار می‌رود. تلاش برای مهار روند صعودی این نرخ به قیمت قربانی کردن بخشی از رشد اقتصادی آمریکا تمام خواهد شد.

اما نرخ تورم در منطقه یورو هنوز در سطح ۵ درصد باقیمانده است. هر چند که این نرخ با هدف ۲ درصدی بانک مرکزی اروپا فاصله زیادی گرفته ولی ارزیابی بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس نشان می‌دهد که رشد درآمد شرکت‌های فعال در منطقه یورو به ۶ درصد رسیده که بالاتر از نرخ تورم است.

دسترسی سریع به محتوای صفحه

مطالب مرتبط