دیدار سفیر اتریش در ایران با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

دیدار سفیر اتریش در ایران با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

دسترسی سریع به محتوای صفحه

مقدمه

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی در این دیدار بر تعمیق و […]

دیدار با وزیر فرهنگ

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی در این دیدار بر تعمیق و گسترش روابط فرهنگی و هنری دو کشور تأکید کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امیدواریم در دوره حضور سفیر جدید اتریش در تهران در کنار فعالیت‌های سیاسی و اقتصادی، فعالیت‌ها و روابط فرهنگی و هنری نیز بیش‌ازپیش گسترش یابد

وی تصریح کرد: در کشورمان نسبت به اتریش دورنمای فرهنگی وجود دارد و این کشور را با هویت و ماهیت فرهنگی در ایران می‌شناسیم. این ویژگی منحصربه‌فردی نسبت به دیگر کشورهای اروپایی است که مردم و حوزه نخبگی ما چنین نگاهی به آن داشته باشند.

رئیس شورای هنر با اشاره به پیشینه دانشگاهی و تدریس در دانشگاه تهران به‌عنوان یکی از اساتید این دانشگاه گفت: قبل از حضورم در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حوزه کاری‌ام در دانشگاه تهران، مطالعات روابط خارجی بود؛ به همین دلیل در دوره جدید فعالیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم تلاش می‌کنیم تا به تعمیق روابط با کشورهای خارجی به‌ویژه کشور اتریش که سابقه روابط در طول چند قرن با آن داریم، بپردازیم.

اسماعیلی ادامه داد: در طول تاریخ سابقه همکاری‌های مشترک با کشور اتریش داریم و تفاهم‌نامه‌های فرهنگی خوبی بین دو کشور در سال‌های ۱۳۵۵ و همچنین در سال ۱۳۹۸ امضاشده که بر اساس این دو تفاهم‌نامه و علایق مشترک فرهنگی، ارتباطات فرهنگی و هنری‌مان را گسترش می‌دهیم.

وی افزود: در حال حاضر بخش فرهنگی سفارت اتریش در تهران فعالیت‌های متنوعی دارد و ما هم از فعالیت‌های فرهنگی و هنری این سفارتخانه در تهران استقبال می‌کنیم و انتظار داریم دولت اتریش هم فضای فعالیت‌های فرهنگی و هنری مناسب برای رایزنی فرهنگی و سفارتخانه ما در وین فراهم کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درعین‌حال تصریح کرد: فعالیت‌های فرهنگی باید در یک تعامل دو سویه بین دو کشور باشد و با توجه به تنوع فرهنگی ایران اگر زمینه‌های کار فرهنگی در اتریش فراهم شود به تعمیق بیشتر روابط دو کشور کمک می‌کند.

اسماعیلی همچنین بر گسترش همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های سینمایی، نمایش، موسیقی و هنرهای تجسمی تأکید کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: دولت سیزدهم و رئیس‌جمهور محترم توجه ویژه‌ای به گسترش تعاملات فرهنگی و هنری با دیگر کشورها دارند و آن را مقدمه سایر تعاملات در بخش‌های اقتصادی و سیاسی می‌دانند.

وی گفت: با این رویکرد انتظار داریم بر اساس تفاهم‌نامه‌های موجود این سیاست را اجرایی کنیم و اگر در حوزه‌هایی به تفاهم جدید برای گسترش تبادلات فرهنگی و هنری دو طرف نیاز است، آمادگی امضای تفاهم‌نامه را داریم.

اسماعیلی در پایان خطاب به سفیر جدید کشور اتریش در تهران گفت: امیدواریم در دوره مأموریت شما در تهران شاهد اتفاقات خوبی در حوزه تعاملات فرهنگی و هنری دو کشور باشیم.

در این دیدار «ولف دیتریش هایم» سفیر کشور اتریش در تهران، گفت: مقوله فرهنگ در کشور اتریش جایگاه ویژه‌ای دارد و در روابط دیپلماسی روابط فرهنگی نسبت به دیگر روابط پررنگ است.

وی افزود: در این راستا ۳۰ انجمن اتریش در خارج از کشور داریم که یکی از این انجمن‌ها در کشور ایران است و از جنبه تاریخی قدمت این انجمن در ایران به ۶۰ سال می‌رسد.

دیتریش هایم با اشاره به سابقه تاریخی و فرهنگی و هنری کشور ایران ادامه داد: ایران دارای سابقه تاریخی و تمدنی بلندی است و اتریش علاقه‌مند به معرفی این تاریخ و فرهنگ در کشور خود است.

سفیر اتریش در تهران در بخش دیگری از سخنان خود بر گسترش آموزش زبان بین دو کشور تأکید کرد.

وی با مقایسه تاریخ تمدنی دو کشور ایران و اتریش گفت: کشور ایران دارای سابقه تمدنی دیرینه‌تر و پراهمیت‌تر است و ما در مدارس خود از تاریخ ایران سخن میگوییم و تلاشمان این است که با شرکای خود و کشورهایی که همکاری مشترک با آن‌ها داریم، این تعاملات فرهنگی و هنری را در حوزه‌های مختلف نمایشی، سینمایی، موسیقی و هنرهای تجسمی و … داشته باشیم.

دیتریش هایم با اشاره به سابقه موسیقی در کشور اتریش افزود: کشور اتریش در حوزه موسیقی شناخته‌شده است و در زمینه‌های کلاسیک و مدرن تعاملات خوبی با کشور ایران دارد.

دسترسی سریع به محتوای صفحه