تهران و وین مصمم به توسعه همکاری‌های تجاری

تهران و وین مصمم به توسعه همکاری‌های تجاری

دسترسی سریع به محتوای صفحه

مقدمه

 نائب رئیس هیئت‌مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و اتریش در پایان سفر چهارروزه به وین و پس از شرکت در […]

 نائب رئیس هیئت‌مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و اتریش در پایان سفر چهارروزه به وین و پس از شرکت در همایش اقتصادی دو کشور و دیدار با فعالان اقتصادی تصریح کرد که دو طرف مصمم به گسترش همکاری‌های اقتصادی و هماهنگ با نقشه راه توسعه تجاری بین دو کشور هستند.

«نریمان صدری» که در جریان سفر به وین ریاست هیئت تجاری اتاق مشترک بازرگانی ایران و اتریش را بر عهده دارد روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا از ملاقات با اعضای اتاق فدرال اقتصادی اتریش، فعالان اقتصادی و همچنین شرکت در همایش اقتصادی دو کشور به‌منظور « افزایش و ارتقا سطح تحولات سازنده و همکاری‌های دوجانبه» سخن گفت.

وی بیان داشت که این جلسات با همکاری وابسته اقتصادی سفارت اتریش در تهران برگزار شد و پیرو فعالیت‌هایی بود که اتاق بازرگانی مشترک ایران و اتریش از چهار سال پیش با دو سفر هیئت تجاری دیگر صورت گرفت.

صدری درباره استقبال شرکت‌های اتریشی از توسعه روابط تجاری با ایران گفت که بسیاری از آن‌ها به فضای کار در کشور آشنا هستند. وی بیان داشت، شرکت‌هایی که شرکای تجاری مشخصی دارند علاقه‌مند بودند تا در مورد تحولات سیاسی اخیر در ایران، احتمال تغییر قوانین و تأثیر تحولات آمریکا بر روابط تجارت با ایران به‌روزرسانی شوند.

وی ادامه داد: بعضی از شرکت‌ها هم کلاً با بازار ایران آشنا نبودند، به دلیل شرایط اقتصادی ناشی از کووید به دنبال بازارهای جدید بودند و می‌خواستند بدانند آیا فرصت‌های تجاری جدیدی که قبلاً کشف نکرده‌اند، وجود دارد؟

عضو ارشد اتاق بازرگانی ایران و اتریش با بیان این مطلب که ایران برای بسیاری از کشورها بازاری کشف نشده است گفت برخی فعالان اقتصادی اتریش برای آشنایی با شرایط ایران پیش‌قدم شده بودند.

او در پاسخ به این سؤال که شرکت‌های اتریشی در چه حوزه‌هایی علاقه‌مند به تجارت در ایران هستند گفت: در بعضی از حوزه‌ها روابط به شکل سنتی شکل‌گرفته، شرکت‌ها باهم تجارت می‌کنند و کار بر همین اساس جلو می‌روند. ولی با توجه به تحریم‌های بین‌المللی، شرکت‌های جدید بیشتر در حوزه غذا، دارو، بحث‌های آموزشی و مهندسی علاقه‌مند هستند که تحت تحریم قرار نمی‌گیرند.

ازنظر صدری، حجم مراودات تجاری ایران و اتریش به نسبت سطح تجارت در اروپا، به‌ویژه درزمینهٔ دارو که چندین شرکت فعال اتریشی هستند که تأمین‌کننده دارو و تجهیزات پزشکی برای کشورمان هستند قابل‌قبول است.

وی بااین‌حال عنوان کرد که مناسبات تجاری دو طرف در سال‌های اخیر کاهش پیداکرده است که «لزوماً به خاطر فضای اتریش نیست، بلکه ما به دلیل سیاست‌های اقتصاد مقاومتی واردات را از اروپا کم و به تولید داخلی اتکا کردیم»

نائب رئیس هیئت‌مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و اتریش به تأثیر تحریم‌های ظالمانه آمریکا بر روابط تجاری هم اشاره، اما تصریح کرد که شرکت‌های اتریشی تلاش می‌کنند تا با توجه به شرایط جدید و نقطه نظرات مثبتی که دولت جدید ایران نسبت به توسعه همکاری‌های اقتصادی دارد فضای جدید همکاری‌ها را ارزیابی کنند.

صدری درباره ماحصل سفر وی در راستای تحقق برنامه دیپلماسی اقتصادی دولت گفت: هر دو مصمم بودیم که با دولت جدید و طبق نقشه راهی که دولت برای ما ترسیم خواهد کرد حرکت کنیم.

به گفته وی اصل نقشه راه توسعه تجاری بین ایران و اتریش از سال‌ها پیش ترسیم‌شده و متوالی آن دولت و سازمان توسعه تجارت است.

نائب رئیس هیئت‌مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و اتریش بیان داشت که سفر او و هیئت همراه پیش‌درآمدی بود «تا بعدازاینکه دولت برنامه‌ریزی‌های توسعه مناسبات را انجام داد و وزیر جدید صنعت و معدن و تجارت نقشه راه را تائید کرد، هیئت تجاری مفصل‌تری در سال آینده تجاری سفر کند و با حمایت سازمان توسعه تجارت پیگیر قدم‌هایی که در نقشه راه است باشد.»

دسترسی سریع به محتوای صفحه