برت فراگنر، ایران‌شناس اتریشی درگذشت

برت فراگنر، ایران‌شناس اتریشی درگذشت

دسترسی سریع به محتوای صفحه

مقدمه

برت فراگنر، ایران‌شناس اتریشی در سن ۸۰سالگی درگذشت. این چهره فرهنگی (متولد ۱۹۴۱) در ژوئیه ۲۰۱۰ جایزه بنیاد موقوفات دکتر […]

برت فراگنر، ایران‌شناس اتریشی در سن ۸۰سالگی درگذشت. این چهره فرهنگی (متولد ۱۹۴۱) در ژوئیه ۲۰۱۰ جایزه بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار را به پاس ترویج فرهنگ و تاریخ ایران در فرهنگستان علوم وین به پاس ترویج فرهنگ و تاریخ ایران دریافت کرد.

این چهره فرهنگی (متولد ۱۹۴۱) که در ژوئیه ۲۰۱۰ جایزه بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار را به پاس ترویج فرهنگ و تاریخ ایران در فرهنگستان علوم وین به پاس ترویج فرهنگ و تاریخ ایران دریافت کرد و در سال ۱۳۸۳ نیز منتخب چهارمین همایش چهره‌های ماندگار ایران شد، در روز پنجشنبه (بیست و پنجم آذرماه ۱۴۰۰ – شانزدهم دسامبر ۲۰۲۱) در وین از دنیا رفت.

مرکز فرهنگی شهر کتاب در پی این خبر نوشته است: «مرکز فرهنگی شهر کتاب یاد این استاد و ایران‌شناس برجسته را گرامی می‌دارد و درگذشت ایشان را به جهان ایران‌شناسی تسلیت می‌گوید.

برت فراگنر تحصیلات دانشگاهی خود را در سال ۱۹۶۰ در رشته‌های شرق‌شناسی، ترک‌شناسی، عرب‌شناسی و ایران‌شناسی، و نیز قوم‌شناسی و اسلام‌شناسی در دانشگاه وین آغاز کرد. در اواسط دهه‌ ۱۹۶۰ به مدت یک سال به تهران رفت و نزد ایرج افشار، شیرین بیانی، جعفر محجوب، ذبیح‌الله صفا، پروفسور شهیدی و منوچهر ستوده آموزش دید. او از سال ۱۹۶۵ تا ۱۹۶۹ از سوی وزارت آموزش و پرورش اتریش در یک مدرسه فنی تهران مسئول هماهنگی برای آموزش زبان آلمانی شد.

«تاریخ شهر همدان در شش سده‌ نخست هجری» عنوان پایان‌نامه‌ دکترای فراگنر بود که در سال ۱۹۷۰ به دانشگاه وین ارائه شد. وی تا اتمام رساله‌ فوق دکترای خود به مدت هفت سال به تدریس در دانشگاه و سفرهای علمی متعدد به لبنان و تهران مشغول بود. «ادبیات خاطره‌نویسی به مثابه منبعی در خدمت تاریخ نوین ایران» عنوان رساله‌ فوق دکترای او بود که در سال ۱۹۷۷ به پایان رسید و در سال ۱۹۸۰ انتشار یافت.

فراگنر تا سال ۱۹۸۹ در مقام استاد رشته‌ ایران‌شناسی در دانشگاه‌های وین، فرایبورگ، برلین و برن به تدریس پرداخت و سپس از تا سال ۲۰۰۳ کرسی استادی ایران‌شناسی را در دانشگاه بامبرگ آلمان عهده‌دار بود. از سال ۲۰۰۳ تا اول ژانویه‌ ۲۰۱۰ ریاست انستیتو ایران‌شناسی فرهنگستان علوم اتریش به او واگذار شد.»

صفحه مجله «بخارا» نیز با اعلام خبر درگذشت برت فراگنر آورده است: «مجله بخارا در عصر یکشنبه ششم اسفندماه ۱۳۹۱، شبی را به افتخار ایشان با حضور توماس بوکسباوم، سیدمصطفی محقق داماد، محمدابراهیم باستانی پاریزی، منصوره اتحادیه، کارلو چرتی، سیدصادق سجادی و سعید فیروزآبادی در کانون زبان فارسی برگزار کرد.»

سخنرانی پروفسور برت فراگنر در شب بخارا

 

سخنرانی استاد محمدابراهیم باستانی پاریزی درباره پروفسور برت فراگنر در شب بخارا

 

دسترسی سریع به محتوای صفحه

مطالب مرتبط