فراز جام

برخی از مهمترین اخبار و تحولات اقتصادی اتریش در هفته سوم شهریورماه ۱۴۰۰

مهم‌ترین اخبار و تحولات اقتصادی اتریش در هفته سوم شهریور ماه 1400 که در رسانه‌های این کشور منتشر شده به شرح زیر ارائه می گردد

وینرتسایتونگ: بر اساس بررسی‌های اولیه مرکز آمار اتریش، تورم در ماه سپتامبر در هرچند با شیب کند اما همچنان روند صعودی داشته است و به 2. 3 درصد رسیده است.

به گفته مرکز آمار اتریش، تورم در ماه اوت نیز 2.3 درصد بوده است که با توجه به نرخ تورم در سال گذشته، رشد محسوسی داشته است.

گفته می‌شود دلیل اصلی افزایش تورم، افزایش هزینه انرژی و سوخت‌های فسیلی است و همچنین کمبود مواد اولیه برای صنایع به‌ویژه صنایع الکترونیکی و فلزات، سبب شده است که قیمت پایه بسیاری از کالاها افزایش یابند.

مرکز آمار با اشاره به آخرین آمار نرخ تورم در حوزه یورو، میزان تورم در اتریش را نزدیک به میانگین اتحادیه اروپایی و حوزه یورو می‌داند. میزان تورم در حوزه یورو در ماه سپتامبر برابر با 3.4 درصد بوده است.

بیشترین میزان افزایش قیمت مربوط به حوزه انرژی است که تا 17.4 درصد در ماه سپتامبر 2021 نسبت به ماه سپتامبر 2020 افزایش داشته است.

کوریه: کارشناس حوزه گردشگری موسسه پژوهش‌های اقتصادی اتریش WIFO، شرایط گردشگری زمستانی در اتریش را برای سال جاری و سال 2022 غیرقابل‌پیش‌بینی دانست و در صورت بهبود شرایط بین‌المللی در خصوص واکسیناسیون و کاهش میزان مبتلایان و عدم شناسایی سویه‌های جدید ویروس کرونا، سال 2023 را آغاز روند بهبود برای حوزه گردشگری زمستانی اتریش دانست.

الیور فریتز در این خصوص افزود: شاخص‌ها و مؤلفه‌های بسیاری وجود دارند که می‌توانند مسیر گردشگری را باری دیگر به‌طور کامل مسدود نمایند.

بهبود موقت شرایط در ماه‌های اوت و سپتامبر برای گردشگری داخلی تابستانی در اتریش، معیار درستی برای پیش‌بینی زمستان نیست.

همچنین مسئله کمبود نیروی کار ماهر در حوزه گردشگری به‌ویژه گردشگری زمستانی، دیگر چالش سال‌های پیش رو برای این حوزه خواهد بود.

کلاینه تسایتونگ: دولت اتریش دیروز، یکشنبه 3 اکتبر 2021، نتیجه نهایی توافق بر سر طرح اصلاحات مالیاتی حوزه محیط‌زیست را اعلام کرد. بر اساس این طرح از اول ژوئیه 2022، بنزین 8 سنت و گازوئیل در 9 سنت در هر لیتر با افزایش قیمت روبرو خواهند شد.

همچنین در این طرح آمده است که شهروندان اتریشی، به‌طور سالیانه در این روز مبلغ حداقل 100 و حداکثر 200 یورو به‌عنوان تشویقی از صندوق دولت برای کاهش میزان آلاینده‌ها به‌ویژه دی‌اکسید کربن دریافت خواهند کرد.

همچنین به‌موجب این طرح مالیاتی بالغ‌بر 30 یورو برای هر تن دی‌اکسید کربن تولیدی دریافت خواهد شد که در سال‌های 2023 و 2024 و 2025 به ترتیب به 35 و 45 و 55 یورو افزایش خواهد یافت.

وینرتسایتونگ: در سال دوم همه‌گیری کرونا، قیمت نفت و گاز، به بالاترین میزان خود در سال‌های اخیر رسیده است و برای فصل زمستان، بیم آن می‌رود که خانوار اروپایی توانایی پرداخت هزینه‌های انرژی خود را نداشته باشند.

در این خصوص وزرای اقتصاد و دارایی کشورهای عضو اتحادیه اروپایی، روز دوشنبه 4 اکتبر برای یافتن راه‌حل برون‌رفت از این بحران، به مشورت پرداختند.

قیمت پایه انرژی در اتحادیه اروپایی، از آغاز سال جاری افزایش چشمگیری داشته است و این افزایش قیمت، با خود افزایش هزینه تولیدات و خدمات و به دنبال آن افزایش تورم را به همراه داشته است.

به‌ویژه در ماه‌های اخیر با کاهش ذخایر گاز در اروپا به‌ویژه ذخایر مربوط به گاز پروم روسیه، این بحران جدی‌تر شده است.

 

وینرتسایتونگ: سالهاست که در اتریش بحث دریافت هزینه مضاعف برای بطری‌های پلاستیکی (بین 8 تا 30 سنت برای هر بطری با توجه به درجه‌بندی و نوع مواد پلی‌اتیلن محلول در آن‌ها) موردبحث کارشناسان و احزاب گوناگون بوده است.

به گفته روزنامه هویته اتریش، به‌زودی در تمامی سوپرمارکت‌های سراسر اتریش، دستگاه‌های جمع‌آوری بطری‌های پلاستیکی و همچنین دریافت قوطی‌های فلزی نوشیدنی‌ها در دسترس خواهد بود که مشتریان با تحویل بطری‌های خود بن خرید از فروشگاه دریافت می‌نمایند. این طرح در بسیاری از کشورهای اروپایی به‌ویژه آلمان سال‌ها مورداستفاده بوده است نتایج زیست‌محیطی و اقتصادی خوبی را برای حوزه بازیافت زباله در کشور به همراه داشته است.

کوریه: میزان پول نقد در میان اتریشی‌ها باوجود بحران کرونا در سال 2020 افزایش‌یافته است.

به گزارش موسسه Allianz Global Wealth، اتریشی‌ها در سال 2020 با سرانه 63 هزار و 590 یورو در جایگاه شانزدهم در میان کشورهای جهان قرار داشته‌اند.

به گفته این موسسه با آنکه هم‌زمان با بحران کرونا، بسیاری از افراد شغل خود را در اتریش ازدست‌داده‌اند بااین‌وجود میزان پول نقد در دست شهروندان اتریشی افزایش‌یافته است. به گفته این گزارش میزان پول نقد در سطح جهان در سال 2020، 7. 9 درصد افزایش داشته است و در اتریش نیز این میزان 5 درصد افزایش داشته است.

دبیرخانهمشاهده نوشته ها

Avatar for دبیرخانه

اتاق مشترک بازرگانی ایران و اتریش با هدف گسترش و تقویت پیوندهای بازرگانی، صنعتی و اقتصادی میان فعالان اقتصادی ایرانی و اتریشی و ارائه خدمات پشتیبانی و تسهیل و ترویج ارتباط میان دو کشور مشغول به فعالیت است تا یک سازمان پیشرو و ارزش‌آفرین را پایه‌گذاری و مدیریت کنیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *