اخبار اقتصادی اتریش هفته اول بهمن ماه 99

برخی از مهمترین اخبار و تحولات اقتصادی اتریش در هفته اول بهمن ماه 1399

اتریش: نرخ تورم 1.4 درصدی در سال 2020

مرکز آمار اتریش: نرخ تورم در سال 2020 در اتریش نوسانات زیادی داشته است. مرکز آمار اتریش میانگین تورم را برای سال 2020 بالغ‌بر 4. 1 درصد اعلام کرده است که نسبت به سال 2019 1. 0 درصد کاهش داشته است.

شاخص اصلی نوسانات تورم به‌ویژه در شش‌ماهه دوم سال 2020، افزایش هزینه‌های مسکن و مواد غذایی می‌باشد. به گزارش مرکز آمار اتریش کاهش قیمت نفت خام، کاهش قیمت سوخت را به دنبال داشته است که تا حدی تأثیر افزایش در هزینه‌های تهیه مسکن و لوازم‌خانگی و مواد غذایی را خنثی نموده است.

در حوزه مواد غذایی بیشترین نوسانات مربوط به میوه، فرآورده‌های گوشتی و لبنی به ترتیب با 6. 4 و 5. 4 درصد افزایش بوده است.

تنها 3 درصد هزینه‌های حوزه سلامت برای پیشگیری است

یوروستات: طبق آمار یوروستات، در سال 2018 به‌طور میانگین در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپایی 2.8 درصد از مجموع هزینه‌های حوزه سلامت مختص به تمهیدات پیشگیرانه بوده است.

در میان کشورهای عضو ایتالیا و فنلاند به ترتیب 4.4 و 4 درصد هزینه‌های حوزه سلامت را معطوف به پیشگیری کرده‌اند و در مقابل، کمترین هزینه را کشورهای اسلواکی و مالت در این بخش پرداخت کرده‌اند.

اتریش با 1. 2 درصد از میانگین اتحادیه اروپایی فاصله زیادی دارد و در زمره کشورهایی به شمار می‌آید که تمرکز کمتری بر پیشگیری داشته و عمده هزینه‌ها متمرکز بر زیرساخت‌ها و درمان بوده است.

مرکز آمار اتحادیه اروپا یوروستات، همچنین آمار مشابهی را با توجه به میزان جمعیت منتشر کرده است که طبق آن میزان هزینه‌های پیشگیرانه برای کشورهای سوئد، فنلاند، آلمان و هلند به ترتیب 165، 152، 148 و 146 یورو به ازای هر نفر در سال 2018 بوده است که در این میان، میانگین اتحادیه اروپایی 82 یورو بوده و در این قیاس اتریش با 95 یورو به ازای هر فرد در سال 2018، بالاتر از میانگین اروپایی قرار داشته است.

کمک 60 هزار یورویی جدید دولت برای شرکت‌ها

کوریه: هم‌زمان با جلسه روز یکشنبه دولت در خصوص اطلاع‌رسانی تمدید دوره محدودیت‌های کرونا، وزیر دارایی اتریش اعلام کرد: شرکت‌هایی که به سبب تمدید دوره تعطیلی‌ها و محدودیت‌های سراسری دولت مشکلات مالی پیداکرده‌اند تا پایان این دوره تا سقف 60 هزار یورو کمک مالی برای جبران خسارات وارده دریافت می‌نمایند.

این کمک‌هزینه به دیگر کمک‌هزینه‌های دولت که در جریان بحران کرونا در سال جاری از سوی دولت تعیین‌شده‌اند، افزوده خواهد شد.

کاهش خرید خودرو جدید در اتریش در سال 2020

مرکز آمار اتریش: به گزارش مرکز آمار اتریش، خرید خودرو در اتریش در سال 2020 نسبت به سال گذشته یک‌سوم کاهش داشته و به کمترین میزان خود در 33 سال اخیر رسیده است.

میزان خرید خودرو سواری جدید طی ده سال گذشته در اتریش هرساله با نوسانات زیادی روبرو بوده و در سال 2020 بیشترین کاهش خود را به‌ویژه در بخش خودروهای دیزلی تجربه کرده است.

گفته می‌شود افزایش نرخ بیمه برای اتومبیل‌های دیزلی، یکی از دلایل اصلی کاهش خرید خودرو در اتریش بوده است. همچنین تغییرات ناگهانی در قوانین مالیاتی خودروهای سواری و امکانات گوناگون برای اجاره خودرو در سراسر اتریش، از دیگر دلایل کاهش خرید خودرو در اتریش ذکرشده است.

شرکت نفت و گاز اتریش OMV فعالیت پالایشگاه بورگهاوزن را توسعه می‌دهد

وینرتسایتونگ: او ام فا فعالیت خود را در بخش تولیدات پالایشگاهی با افزایش 40 میلیونی سرمایه‌گذاری در پالایشگاه بورگهاوزن ادامه می‌دهد و در تلاش است تا تولیدات اتیلن و پروپیلن را به 50 هزار تن افزایش دهد. این پالایشگاه در سه‌ماهه سوم سال 2022 فعالیت خود را پس از تعمیرات کلی ادامه خواهد داد.

تصویب عدم دریافت مالیات بر ارزش‌افزوده ماسک‌های FFP2 در پارلمان اتریش

کرونه: ماسک‌های FFP2 از امروز (پنجشنبه) با قیمت 59 سنت در سوپرمارکت‌ها به فروش می‌رسند. مجلس اتریش چهارشنبه 20 ژانویه، طرح عدم دریافت مالیات بر ارزش‌افزوده برای ماسک‌های FFP2 را به تصویب رساند. به‌موجب این طرح همچنین مناطق کمک‌هزینه 1.5 میلیارد یورویی برای مواد مصرفی موردنیاز خود ازجمله ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده دریافت می‌نمایند. در جلسه پارلمان همچنین مسئله کیت‌های خانگی تست کرونا موردبررسی قرار گرفت و قرار است در آینده از طریق داروخانه‌ها در سراسر اتریش قابل‌دسترسی برای عموم شوند. حزب نئوس و سخنگوی حوزه سلامت حزب سوسیال‌دموکرات، ماسک‌های وارداتی از چین را بی‌مصرف و غیرعلمی و سودجویانه خواندند.

همبستگی خدمات دهندگان تلفن و اینترنت اروپایی برای توسعه خطوط نسل پنجم مخابرات

استاندارد: شرکت‌های خدمات دهنده اینترنت و تلفن همراه در اروپا برای ایجاد شبکه سراسری نسل پنجم مخابرات در سراسر اروپا همکاری می‌کنند. 4 شرکت بزرگ اروپایی برای توسعه شبکه مخابراتی نسل پنجم بر اساس مدل Open RAN همکاری خواهند کرد.

این شرکت‌ها برای مقابله با انحصار ایجادشده برای شرکت چینی HUAWEI به توپولوژی شبکه باز روی آورده‌اند. نکته مهم در خصوص مدل Open RAN این است که امکان استفاده از نرم‌افزار و سخت‌افزارهای شرکت‌های گوناگون را فراهم می‌آورد و از انحصاری شدن شبکه برای یک تولیدکننده جلوگیری می‌کند.

این شرکت‌ها برای ایجاد شبکه سراسری اروپایی به همکاری و مساعدت از سوی کمیسیون اتحادیه اروپایی امیدوار می‌باشند. گفته می‌شود اروپا برای همراهی با آمریکا و جلوگیری از احتمال جاسوسی اطلاعات توسط شرکت چینی، این همکاری‌ها را آغاز نموده‌اند.

افزایش تولید در شرکت فولادسازی و صنایع سنگین فوست آلپین اتریش

کوریه: شرکت فوست آلپین با دریافت سفارشات جدید، فعالیت هر پنج کوره خود را از امروز آغاز کرده است و با حداکثر توان تولیدی به دنبال جبران کاهش تولید و فروش در سال گذشته می‌باشد.

کوره منطقه لئوبن سال گذشته به سبب کاهش تولیدات و سفارشات به‌طور موقت حجم تولیدات را کاهش داده و خاموش بود. سه کوره دیگر این شرکت در اتریش علیا، توان تولید سالیانه 5 تن آهن را دارا می‌باشند و بخش تولیدات فولادی این شرکت در لینز، یکی از تولیدکنندگان اساسی فولاد موردنیاز صنایع خودرو، لوازم‌خانگی و تولیدات مهندسی و ماشین‌آلات در اروپا می‌باشد که سهم مهمی را نیز در بازار بورس وین، ایفا می‌نماید.

امیدواری فرودگاه وین به افزایش مسافران ورودی در تابستان 2021

وینرتسایتونگ: فرودگاه وین سال گذشته 75 درصد از مسافران ورودی و خروجی خود را به سبب بحران کرونا از دست داد که در حدود 8. 7 میلیون مسافر می‌باشند. این فرودگاه مسافران ورودی 2021 را در حدود 12.5 میلیون نفر پیش‌بینی می‌کند و امیدوار است این افزایش تعداد مسافران، بخشی از صدمات مالی سال گذشته را جبران نماید. طبق آمار اعلام‌شده، بیشترین کاهش در تعداد مسافران مربوط به ماه‌های آوریل و می سال 2020 می‌باشند که برابر با 99 – درصد بوده است و در ماه‌های پس‌ازآن تا دسامبر 2020، این میزان به 90 – درصد رسید. همچنین حمل‌ونقل فرودگاهی نیز در سال 2020 بالغ‌بر 23 درصد کاهش داشته است.

انتهای خبر/.