اخبار اقتصادی اتریش هفته چهارم بهمن ماه 99

برخی از مهمترین اخبار و تحولات اقتصادی اتریش در هفته چهارم بهمن ماه 1399

اعلام آمادگی بانک مرکزی اروپا برای شراکت و سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های یورو دیجیتالی

وینرتسایتونگ: بانک مرکزی اروپا استفاده از ارزهای دیجیتالی بدون شرکت مستیم بانک مرکزی اروپا در این نوع طرح‌ها را غیرممکن دانست.

فابیو پانتا از بانک مرکزی اروپا در گفتگو با هفته‌نامه اشپیگل آلمان گفت: این‌گونه نخواهد بود که ما شرایط و زیرساخت‌های موردنیاز برای ارزهای دیجیتالی و رمز ارزها را در سراسر اروپا فراهم آوریم بدون آنکه بانک مرکزی اروپا در آن مشارکت مستقیم و حداکثری داشته باشد.

وی در ادامه افزود: برون‌سپاری این نوع تراکنش‌ها هم به لحاظ درآمد و قانون‌گذاری و هم به لحاظ امنیتی با چالش‌های جدی روبرو است. آقای پانتا با اشاره به تجربه سال گذشته جزیره باهاما، در خصوص ارز دیجیتالی این کشور که در سال گذشته مورد بهره‌برداری قرار گرفت گفت: آینده پول و ارز تنها به‌صورت دیجیتال معنا دارد و اروپا باید سعی کند تا با قوانین دست‌وپا گیر و عقب‌مانده، از روند جهانی در این خصوص عقب نماند.

در حال حاضر برخی کشورهای حوزه یورو، برای دوره آزمایشی یورو دیجیتالی اعلام آمادگی کرده‌اند.

کاهش جدی درآمد فوست آلپینه در سه‌ماهه سوم 2020

وینرتسایتونگ: شرکت فولادسازی فوست آلپینه اتریش که در زمره یکی از شرکت‌های اصلی و تعیین‌کننده شاخص بورس بازار اوراق بهادار وین نیز هست، در سه‌ماهه سوم سال 2020 نسبت به مدت‌زمان یکسان سال 2019؛ در حدود 160 میلیون یورو کمتر درآمد داشته است.

گفته می‌شود کاهش تقاضا برای ورق‌های فولادی در صنعت خودرو سبب این کاهش درآمد شده است. این شرکت در سال 2020، ناچار به تعدیل 9/ 3 درصد از کارکنان خود در اتریش شد.

تولید واکسن کرونا در کشورهای اروپایی

وینرتسایتونگ: کشورهای اروپایی ماه‌هاست که چه به‌تنهایی و چه در قالب همکاری‌های گسترده در تلاش برای رسیدن به واکسن کرونا می‌باشند.

طبق آمار مرکز یوروستات، پیش از بحران کرونا، سالیانه 7 / 1 میلیارد دوز واکسن برای بیماری‌های عفونی دیگر در اروپا تولیدشده‌ است که این میزان 76 درصد میزان واکسن‌های موردنیاز جهان را به خود اختصاص ‌داده است.

در مقابل آمریکا و آسیا هرکدام به ترتیب تنها 13 و 8 درصد از واکسن‌های موردنیاز را تولید ‌کرده است. حال در کنار شرکت‌های آسترازناکا، بیونتک، مودرنا، کیورواک و والنوا، شرکت آمریکایی جانسون و جانسون نیز به‌زودی به بازار اروپا راه خواهد یافت و در حال حاضر منتظر تائید اداره اروپایی دارو هست.

توسعه فعالیت شرکت داروسازی ساندوز- نوارتیس در حوزه آنتی‌بیوتیک‌ها

وینرتسایتونگ: شرکت اتریشی ساندوز، زیرمجموعه هولدینگ داروسازی نوارتیس سوئیس هست که در اتریش فعالیت می‌کند. این شرکت بخش تولیدات گروه داروهای آنتی بوتیکی شرکت انگلیسی گلاسکواسمیت کلاین را به ارزش 350 میلیون دلار خریداری کرده است.

از آوریل سال جاری، خط تولید آنتی‌بیوتیک‌های این شرکت به‌طور کامل در زیرمجموعه ساندوز-نوارتیس قرار خواهد گرفت و تولیدات خود را در تیرول آغاز خواهد کرد.

ساندوز اعلام کرده است که داروی سفالوسپورین اولین دارویی خواهد بود که به‌طور کامل در تیرول تولید می‌گردد و به بازار جهانی ارائه خواهد شد.

سال گذشته ساندوز-نوارتیس قرار بود تولیدات پنی‌سیلین خود را به جنوب شرق آسیا منتقل نماید که با مقاومت دولت روبرو شد و توانست 50 میلیون یورو کمک‌هزینه برای توسعه خط تولید و استخدام نیروی ماهر جدید از دولت دریافت نماید.

کاهش پروازهای مسافری در سراسر اروپا

یوروستات: میزان مسافران ورودی و خروجی فرودگاه‌های بزرگ اروپا در سال کرونا کاهش جدی داشته است. روند کاهش پروازهای مسافربری در سراسر اروپا از ژانویه 2020 آغازشده بود.

بیشترین کاهش پروازها در ماه آوریل 2020 بوده است که میزان پروازهای مسافربری 92 درصد نسبت به مدت‌زمان یکسان سال 2019 کاهش پیدا کرد.

شرایط در ماه اوت بهبود یافت و به حدود 53 درصد رسید. روند کاهشی میزان سفرهای هوایی در سراسر اروپا در سه‌ماهه پایانی سال 2020 نیز روند کاهشی داشت و طبق آمار یوروستات، در ژانویه 2021 به 68 – درصد نسبت به ژانویه سال 2020 رسید. در میان فرودگاه‌های اروپایی، مونیخ بیشترین کاهش تعداد پروازهای مسافری را داشته است و پس‌ازآن شارل دوگل پاریس، شیپول آمستردام، فرانکفورت قرار دارد و فرودگاه اشوچات وین، با 79 درصد کاهش در جایگاه هشتم قرار دارد.

انتهای خبر/.