اخبار اقتصادی اتریش هفته سوم بهمن ماه 99

برخی از مهمترین اخبار و تحولات اقتصادی اتریش در هفته سوم بهمن ماه 1399

اتریش: افزایش خرید مواد غذایی و کاهش خرید پوشاک در سال 2020

کوریه: در دوران بحران کرونا، میزان خرید مواد غذایی خانوار اتریشی تا 7 درصد افزایش یافت، درحالی‌که در همین زمان میزان خرید پوشاک تا یک‌پنجم درصد کاهش‌یافته است. تعطیلی‌های سراسر و دورکاری و همچنین افزایش موج بیکاری در اتریش سبب شده است که سبد خرید خانوار اتریشی بیشتر متمرکز بر نیازهای اولیه گردد.

همچنین طبق آمار مرکز آمار اتریش، دیگر نیازها به‌جز خوراک 3.9 درصد کاهش داشته‌اند و حوزه پوشاک نیز تا 23 درصد کاهش فروش داشته است.

کاهش درآمد و سود شرکت نفت و گاز اتریش OMV

کرونه: شرکت نفت و گاز اتریش در سال 2019، با رشد چشمگیر فروش توانست سودی بالغ‌بر 2.1 میلیارد یورو کسب نماید.

سال 2020 اما سال خوبی برای او ام فا نبوده است و درآمد و سود این شرکت با کاهش جدی روبرو شد. درآمد این شرکت با کاهش 29 درصدی به 16.55 میلیارد یورو رسید.

همچنین در سال 2020 و هم‌زمان با بحران کرونا مجموع تولیدات این شرکت در روز به 463 هزار بشکه رسید و پیش‌بینی می‌شود امسال او ام فا بتواند تولیدات خود را تا 480 هزار بشکه در روز افزایش دهد و قرار است ازاین‌پس تمرکز بر حوزه محصولات پتروشیمی و محصولات زیردستی نفتی داشته باشد.

کاهش درآمد و سود بانک رایفایزن اینترنشنال

کوریه: سال 2020 برای بانک رایفایزن اینترنشنال اتریش همراه با کاهش سود و درآمد بود. این بانک به سبب کاهش اجباری سود سپرده‌های بانکی، تعطیلی‌های سراسری و کاهش تراکنش‌های بانکی در محدوده اتحادیه اروپایی، سال مالی موفقی را پشت سر نگذاشته است.

طبق گزارش منتشره از سوی بانک، سود کسب‌شده رایفایزن اینترنشنال در سال 2020 تا یک‌سوم نسبت به سال 2019 کاهش داشته است. بیشترین میزان زیان به دلیل عدم بازپرداخت اعتبارات دریافتی از این بانک بوده است.

کرونا، سال پس‌انداز برای اتریشی‌ها

کوریه: در سال کرونا اتریشی‌ها دو برابر نسبت به سال 2019، پس‌انداز کرده‌اند و ازاین‌رو در حال حاضر به دلیل ترس از بیکاری و امکان دور بعدی تعطیلی‌های سراسری، به نظر نمی‌رسد که پس از بازگشایی میزان خرید و مصرف افزایش ویژه‌ای داشته باشد. طبق آمار بانک مرکزی اتریش، پس‌اندازها در سال 2020 به 13.7 درصد رسید که دو برابر میزان پس‌اندازهای بانکی در سال 2019 می‌باشد. در آمار دیگری موسسه پژوهش‌های اقتصادی اتریش این آمار را 15.7 درصد اعلام کرده است. همچنین آمار بانک مرکزی اتریش حاکی از کاهش 8.8 درصدی مصرف داخلی در اتریش هم‌زمان با بحران سلامت کرونا در سال 2020 می‌باشد.

مایکروسافت به نزدیکی وین می‌آید

کوریه: غول فناوری اطلاعات، مایکروسافت، زمینی به مساحت 40 هزار مترمربع در نزدیکی وین خریداری کرده است و قرار است در این مکان مرکز مطالعات و محاسبات موازی اروپایی این شرکت آغاز به کار کند.

این زمین در منطقه اشوچات در نزدیکی فرودگاه وین قرار دارد. مایکروسافت اکتبر 2020 اعلام کرده بود که برای توسعه خدمات اروپایی به‌ویژه خدمات Cloud این شرکت تا پایان سال 2023، ساخت‌وساز مرکز جدید در اتریش را به پایان خواهد برد.

گفته می‌شود این پروژه در فاز نخست در حدود یک میلیارد یورو تاکنون برای مایکروسافت هزینه در برداشته است. مایکروسافت 63 مرکز مشابه در سراسر جهان دارد و اتریش جایگاه 64 ام خواهد بود. پیش‌بینی می‌شود مرکز جدید مایکروسافت 3 هزار فرصت شغلی جدید در اتریش ایجاد نماید.

50 میلیارد یورو برای کمک‌های فوری

کرونه: برای کمک فوری به آسیب‌دیدگان بحران کرونا، کمک‌هزینه‌ی بالغ‌بر 49.6 میلیارد یورو که برابر است با 12.5 درصد تولید ناخالص داخلی سال 2019 تاکنون هزینه در برداشته است.

حال 11.6 میلیارد یورو دیگر برای کمک به اقتصاد خرد کشور هزینه و به فروشگاه‌ها که در دوران کرونا ناچار به تعطیلی شده‌اند پرداخت می‌شود.

در میان هزینه‌های انجام‌شده، صندوق کار کوتاه‌مدت با 13.5 میلیارد یورو بیشترین سهم را داشته است و در جایگاه دوم 12 میلیارد یورو کمک‌هزینه برای جبران هزینه‌های جاری شرکت‌ها و واحدهای تجاری و اقتصادی می‌باشد.

دولت در ماه ژانویه در حال بررسی بسته‌های کمکی جدید برای سال 2021 به‌ویژه در حوزه مشاغل می‌باشد.

اعمال فشار زیاد بر دولت برای پایان تعطیلی‌های سراسری

استاندارد: فروشگاه‌ها و آرایشگاه‌ها در اتریش با نزدیک شدن به‌روزهای پایانی دوره تعطیلی‌های کرونا که از 26 دسامبر سال گذشته آغازشده بود، آماده می‌شوند.

در این میان رستوران‌ها و کافه‌ها، همچنان می‌بایست منتظر بمانند و دولت هنوز برای ادامه کار آنان تصمیمی قطعی نگرفته است. ارائه تست‌های سریع و اعمال کنترل در ورود و خروج و محدود کردن تعداد افراد در فروشگاه‌ها و آرایشگاه‌ها پس از دوره تعطیلی‌های سراسری اعمال خواهند شد.

طبق آمار مرکز آمار اتریش، در سال 2020، تعداد 1490 آرایشگاه و 2094 فروشگاه در سراسر اتریش اعلام ورشکستگی کرده‌اند و پیش‌بینی می‌شود در سال 2021 این میزان تا 3 برابر بیشتر افزایش یابد.

انتهای خبر/.