اخبار اقتصادی اتریش هفته اول دی ماه 99

دور سوم محدودیت‌های کرونایی

موضوع احتمال اعمال دور سوم محدودیت‌ها از مباحث داغ سرویس اقتصادی مطبوعات اتریشی در هفته اخیر بود و از گزارش‌ها و اخبار مربوطه اختلاف شدید دولت و اتاق فدرال اقتصادی در خصوص مقررات محدودکننده کرونا به‌روشنی قابل‌مشاهده می‌باشد. دولت مشغول ارزیابی اعمال دور جدیدی از محدودیت‌ها در تعطیلات سال نو میلادی می‌باشد.

وضعیت ورزش‌های زمستانی اتریش با توجه به شیوع کرونا

از موضوعات چالشی دیگر محدودیت‌های اعمال‌شده برای ورزش‌های زمستانی در اتریش می‌باشد. اتریش یکی از مقصدهای مهم گردشگران برای ورزش‌های زمستانی به شمار می‌آید و 48 درصد درآمد گردشگری این کشور از محل گردشگران ورزش‌های زمستانی می‌باشد که با توجه به ممنوعیت‌های عمومی سفر در سراسر اروپا، اتریش از این درآمد کلان محروم گردیده است.

ماهرر ریاست اتاق فدرال اقتصادی: واکسیناسیون اقتصاد را نجات خواهد داد

کرونه: نتایج نظرسنجی اتاق فدرال اقتصادی از شرکت‌های عضو نشان می‌دهد که 62 درصد شرکت‌ها تست سراسری کرونا را اقدامی مهم و سازنده ارزیابی می‌کنند و امید به استفاده از واکسن در کمترین زمان ممکن دارند. همچنین این 62 درصد از دولت می‌خواهند که از اعمال محدودیت برای سومین بار اجتناب کند و منتظر واکسن بماند. در این خصوص آقای ماهرر، ریاست اتاق اقتصادی فدرال با اشاره به نتایج این نظرسنجی آنلاین که از 2000 شرکت عضو اتاق انجام‌شده، گفت: تنها راه نجات اقتصاد در حال حاضر نهایی شدن واکسن کرونا می‌باشد. همچنین آقای ماهرر با دعوت همگانی برای شرکت در تست سراسری گفت: شرکت در این تست یک برنامه بسیج همگانی برای نجات اتریش و اقتصاد می‌باشد و همگی باید در آن شرکت کنند. 46 درصد شرکت‌ها، کمک‌های مالی دولت را قابل‌قبول توصیف کرده‌اند و 87 درصد نیز مراحل اداری را دست و پاگیر و غیرمعقول ارزیابی نمودند. آقای ماهرر همچنین در ادامه افزود: گزارش‌های بین‌المللی نشان‌دهنده جایگاه مناسب اتریش در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی در خصوص کمک‌های مالی دوره کرونا می‌باشد که اتریش در این میان جایگاه نخست را به خود اختصاص داده است.

نوید بهبود شرایط اقتصادی برای سه‌ماهه نخست سال 2021

کوریه: گزارش مشترک موسسه مطالعات پیشرفته وین و موسسه پژوهش‌های اقتصادی اتریش، شرایط اقتصادی و بهبود آن در سال 2021 را وابسته به تصمیم‌های آینده دولت در خصوص اعمال دور جدیدی از ممنوعیت‌ها در آغاز سال و هم‌زمان با تعطیلی‌های سال جدید می‌داند. تولید ناخالص داخلی در سال جاری 5.7 درصد کاهش‌یافته است و در سال 2021 در حدود 3 تا 5. 4 درصد افزایش خواهد داشت. همچنین در صورت اعمال دور سوم محدودیت‌ها کاهش میزان تولید ناخالص داخلی برای سه‌ماهه نسخت سال 2021 به 9 درصد خواهد رسید. موسسه مطالعات پیشرفته وین تأثیر دوره دوم ممنوعیت‌ها در ماه نوامبر را بر اقتصاد کشور نسبت به دور نخست در ماه آوریل کمتر ارزیابی کرده است.

یوروستات: سهم تولید انرژی اروپا از منابع تجدید پذیر در سال 2019، 7. 19 درصد بوده است

یوروستات: سوئد (56.4٪) بیش از نیمی از سبد انرژی خود را از منابع تجدید پذیر تأمین کرده است و در مقایسه با فنلاند (43.1٪) و لتونی (41.0٪)، بیشترین سهم را در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا در سال 2019 داشته است. دانمارک (2/37 درصد) و اتریش (6/33 درصد). کمترین میزان استفاده از منابع تجدید پذیر در لوکزامبورگ (7.0٪)، مالت (8.5٪)، هلند (8.8٪) و بلژیک (9.9٪) به ثبت رسیده است. ایسلند و نروژ در حدود 80 درصد از انرژی موردنیاز خود را از منابع تجدید پذیر تولید کرده‌اند. اتریش در میان کشورهای اروپایی تاکنون توانسته میزان مصرف و تولید انرژی از منابع تجدید پذیر را با اهداف راهبردی حوزه انرژی این کشور همراه سازد.

زیرساخت‌های قانونی جدید تولید انرژی الکتریکی در اتریش

وینرتسایتونگ: در حال حاضر نیمی از تولیدکنندگان انرژی الکتریکی در اتریش شرکت‌های خصوصی هستند و ازاین‌رو امکان کنترل قیمت‌ها همواره امکان‌پذیر نمی‌باشد. این امر سبب شده است تا در سال‌های اخیر هزینه برق از منابع گوناگون بسیار متفاوت باشد و در بیشتر مواقع سبب افزایش هزینه برای خانوار اتریشی شده است. در همین راستا طرحی دوفوریتی به پارلمان اتریش جهت کنترل قیمت پایه انرژی الکتریکی تحویل‌شده است که به‌موجب آن‌هم میزان تولیدات توسعه یابد و همچنین امکان کنترل قیمت وجود داشته باشد. اتریش به دنبال آن است تا سال ۲۰۳۰ ُ همه انرژی الکتریکی موردنیاز خود را از جایگاه منابع تجدید پذیر تولید نماید.

نرخ تورم در اتریش به ثبات نسبی رسیده است

وینرتسایتونگ: نرخ تورم در اتریش پس از نوسانات بسیار در سال اخیر در ماه دسامبر به ۳.۱ درصد رسیده است. در این میان مواد غذایی و مسکن، تعیین‌کننده اصلی قیمت‌ها در اتریش می‌باشند. در مقابل قیمت نفت و دیگر سوخت‌های فسیلی در شش ماه اول و همچنین در شش ماه دوم سال جاری روند کاهشی داشته است. در این میان تنها قیمت برق نسبت به سال گذشته 5.1 درصد افزایش قیمت داشته است. طبق آمار مرکز آمار اتریش در سال جاری، فست فود ها، اجاره مسکن و برق، هرکدام به ترتیب ۸.۱۳، 5.6 و 5.2 درصد افزایش قیمت نسبت به مدت‌زمان یکسان سال گذشته داشته‌اند.

طرح راهبردی اتریش در حوزه انرژی از جایگاه گاز هیدروژن از سال ۲۰۲۱ مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد

وینرتسایتونگ: با وجود منابع گوناگون برای تولید انرژی از جایگاه منابع تجدید پذیر، گاز مایع و هیدروژن همچنان از مهم‌ترین منابع با میزان آلایندگی قابل‌قبول به شمار می‌آیند. استفاده از هیدروژن از سال ۲۰۱۹ ُ باری دیگر در دستور کار برای نزدیک شدن به اهداف اتحادیه اروپایی برای کاهش آلاینده‌ها قرارگرفته است. در این خصوص سباستیان کورتز در سال ۲۰۱۹ ُ اعلام کرده بود که اتریش در مسیر استفاده عمومی و توسعه استفاده از هیدروژن می‌باشد و وزیر محیط‌زیست نیز هفته گذشته اعلام کرد که طرح راهبردی این کشور برای بهره‌برداری از هیدروژن در مراحل پایانی به سر می‌برد. گفته می‌شود نخستین جلسات سیاست‌گذاری در این حوزه در ماه ژانویه سال آینده میلادی برگزار خواهد شد.

کمبود نیروی کار ماهر با وجود بحران اشتغال در اتریش

کرونه: باوجود مشکلات جدی در بازار کار در اتریش هم‌زمان با بحران کرونا در اتریش، همچنان مسئله کمبود نیروی کار ماهر یکی از چالش‌های بازار این کشور به شمار می‌آید. بر اساس گزارش منتشره از سوی موسسه پژوهش‌های آموزش در حوزه اقتصاد، IBW، در حال حاضر اتریش نیازمند 177 هزار نیروی ماهر کار در رشته‌های گوناگون می‌باشد. در سال گذشته کمبود نیروی کار ماهر بالغ‌بر 207 هزار نفر بوده است و این میزان تنها به سبب تعطیلی و ورشکستگی شرکت‌های در اتریش در مدت‌زمان سال گذشته صورت پذیرفته است. اتاق اقتصادی فدرال اتریش نظرات 4431 شرکت را در این خصوص جویا شده است. بر این اساس، 62 درصد از شرکت‌ها کمبود نیروی کار ماهر را به‌صورت کامل احساس می‌کنند و از اتاق اقتصادی فدرال درخواست کمک کرده‌اند.

اتریشی‌ها به لحاظ شرایط مالی و توانایی پرداخت در جایگاه دوم در اروپا

وینرتسایتونگ: بحران کرونا سبب شده تا درآمد خانوار اتریشی کاهش یابد. بااین‌وجود این کشور همچنان پس از سوئیس در جایگاه دوم اروپا به لحاظ توانایی مالی قرار دارد. درآمد 42 درصد اتریشی‌ها بدون تغییر باقی‌مانده است و در حدود 33 درصد نیز بخشی از درآمد خود را ازدست‌داده‌اند و برای حدود 28 درصد این دوره حتی سبب بهبود در میزان درآمد بوده است. همچنین به‌طور میانگین 57 درصد مردم اتریش با کوچک شدن سبد خانوار روبرو بوده‌اند. در تحلیل یوروستات 24 کشور اروپایی موردبررسی قرارگرفته‌اند و از 1000 نفر افراد بالای 18 سال در خصوص شرایط درآمدی و مالی آنان پرسش صورت گرفته است.

سرمایه‌گذاری شرکت نفت و گاز اتریش OMV در حوزه زیست دیزل

پرسه: زیست دیزل یا بیودیزل یک نوع سوخت غیر سمی، ایمن، تجدید پذیر و تجزیه‌پذیر است که از منابع طبیعی نظیر روغن‌های گیاهی، روغن پسماند غذایی، چربی حیوانات و جلبک‌ها به دست می‌آید. این سوخت را می‌توان با گازوئیل مخلوط و در خودروهای گازوئیل سوز به ‌کار برد. شرکت نفت و گاز اتریش در این بخش سرمایه‌گذاری 200 میلیون یورویی انجام می‌دهد و برنامه‌ریزی کرده است تا سال 2030، این میزان را تا 2 میلیارد یورو افزایش دهد. این شرکت بر آن است تا پایان سال 2023، بخشی از تولیدات پتروشیمی این شرکت نزدیکی فرودگاه وین را بر تولیدات بیودیزل متمرکز سازد. او ام فا در این خصوص خبر داد که تا سال 2023 این شرکت سالیانه 160 هزار تن سوخت بیودیزل تولید خواهد کرد و سعی دارد تا سال 2030 این میزان را تا 5.1 میلیون تن افزایش دهد. در همین میان OMV تلاش دارد تا سال 2025، بیش از 60 درصد از فعالیت‌های خود را متمرکز بر گاز و محصولات فاقد دی‌اکسید کربن نماید.

انتهای خبر/.