اخبار اقتصادی اتریش هفته دوم آذر99

ارزیابی روند کرونا

با گذشت ده روز از شروع تمهیدات جدید دولت اتریش که به‌موجب آن هیچ فروشگاهی به‌جز فعالین در حوزه مواد غذایی و داروخانه‌ها اجازه فعالیت ندارد، میزان مبتلایان روزانه کرونا از 7 هزار و 500 نفر در 17 نوامبر به 4 هزار 850 نفر در  27 نوامبر کاهش یافت. قرار است نتیجه تأثیرگذاری ممنوعیت‌های اعمال‌شده و همچنین تصمیم دولت برای پایان یا ادامه محدودیت‌ها پس از ششم دسامبر در تاریخ سی نوامبر 2020 اعلام گردد.

در هفته گذشته همچنان موضوع بیکاری و افزایش تعداد شرکت‌های کوچک و متوسطی که اعلام ورشکستگی نموده‌اند، در رأس اخبار اقتصادی اتریش قرار داشت. هم‌زمان فعالان اقتصادی و اصناف همچون رانندگان تاکسی، رستوران‌داران با شرکت در تظاهرات و تجمعات، نارضایتی خود را نسبت به اعمال ممنوعیت‌های عبور و مرور و تعطیلی‌های سراسر در اتریش ابراز نمودند

شرایط اقتصادی پیش رو اتریش در سال آینده

اندیشکده‌های اقتصادی اتریش همچون موسسه پژوهش‌های اقتصادی اتریش WIFO و موسسه مطالعات پیشرفته وین گزارش‌های جدیدی را در خصوص شرایط اقتصادی پیش رو اتریش در سال آینده منتشر نمودند. بر اساس این گزارش‌ها، اساسی‌ترین شاخص هدایت‌کننده روند تحولات اقتصادی اتریش در سال 2021 ، روند کنترل کرونا دانسته شده است. همچنین بر این اساس، حوزه صنعت بخشی از رکود وارده در تابستان سال جاری را جبران کرده و در مسیر رشد تولید قرار دارد

سیاست اقتصادی حمایت گرایی در دوران کرونا روندی افزایشی داشته است

وینرتسایتونگ: رویکرد حمایت گرایی و جلوگیری از تجارت بین کشورها از طریق وضع تعرفه بر کالاهای وارداتی، محدودسازی واردات و شماری دیگر از ضوابط دولتی در دوره کرونا رشد داشته است. این سیاست با تجارت آزاد، که در آن موانع دولتی باید حداقل نگه‌داشته شوند، تضاد داشته و  در سالیان اخیر در راستای جنبش‌های ضد جهانی‌سازی بوده‌ است. سازمان تجارت جهانی با همکاری دانشکده اقتصاد دانشگاه سنت گالن در گزارشی با عنوان « هشدارهای تجارت جهانی » اعلام کرده که تا پایان ماه اکتبر سال جاری بیش از دو هزار مورد مداخله سیاسی در حوزه‌های گوناگون تجارت جهانی صورت پذیرفته و این میزان نسبت به سال گذشته 74 درصد رشد داشته و همچنین به‌طور میانگین 174 درصد بیشتر از مداخلات سیاسی در دوره سال های 2015 تا 2017 یعنی زمانی که نبرد تجاری میان ایالات‌متحده آمریکا و چین افزایش‌یافته بود، می‌باشد. این گزارش همچنین اعلام می‌دارد که تنها 27 درصد از مداخلات سیاسی به نفع تجار و تجارت بین‌المللی بوده است و باقی این مداخلات سیاسی تأثیری مخرب داشته‌اند. این گزارش همچنین پیشنهاد‌هایی را برای کشورها تهیه‌کرده است که در این میان برای اتریش به تمرکز بر تقویت همکاری‌ها با سازمان تجارت جهانی و سازمان همکاری‌های اقتصادی OECD  اشاره‌شده است و همچنین مثلث اتریش-سوئد- هلند به‌عنوان ساختاری مشابه کشورهای ویشه گراد برای بهبود شرایط اقتصادی اتریش و دیگر اعضای این مثلث پیشنهادشده است.

بانک مرکزی اروپا بر ضرورت افزایش و تمدید کمک‌هزینه‌های دوره کرونا به شرکت‌ها و صنایع تأکید کرد

وینرتسایتونگ: بانک مرکزی اروپا با تأکید بر لزوم توسعه و افزایش میزان بسته‌های کمکی به شرکت‌ها و صنایع در زمان موج دوم کرونا در سراسر اروپا، از کشورهای اروپایی خواست نسبت به بازپرداخت کمک‌ها و وام‌های داده‌شده به شرکت‌ها فرصت بیشتری را قائل شوند. بانک مرکزی اروپا در ادامه می‌افزاید: درصورتی‌که روند بهبود شرایط اقتصادی بیش‌تر از مدت‌زمان محاسبه‌شده به طول انجامد و دولت‌ها نسبت به بازگرداندن وام‌های پرداختی به شرکت‌ها عجله نمایند، با موجی از بیکاری و ورشکستگی در سراسر اروپا روبرو خواهیم بود . این بانک پیشنهاد می‌کند تا بانک‌های اروپایی و دولت‌ها, هزینه سود بانکی را در حداقل میزان ممکن نگاه داشته و تلاش نمایند تا با تمرکز بر مسئله بیکاری؛ امکان تعویق بازپرداخت را برای شرکت‌ها فراهم آورند.  هم‌زمان اتریش؛ خود را برای تمهیدات اقتصادی و بسته‌های کمکی جدید به شرکت‌ها در جریان موج دوم کرونا آماده می‌سازد.

ساخت خطوط برق فشارقوی بین اتریش و ایتالیا

کوریه: شرکت ایتالیایی ترنا، برای احداث خطوط برق فشارقوی میان اتریش و ایتالیا 85 میلیون یورو سرمایه‌گذاری می‌نماید. این شبکه قرار است جنوب تیرول را به تیرول جنوبی در شمال ایتالیا متصل نماید. این شرکت ایتالیایی در حدود 72900 کیلومتر شبکه برق در این کشور را مدیریت می‌نماید و درآمدی سالیانه بالغ‌بر 2. 2 تا 7. 2 میلیارد یورو از این طریق کسب می‌نماید. این شرکت سعی دارد تا خطوط انرژی اروپا را به شمال آفریقا و بالکان متصل نماید و در این مسیر؛ همکاری با کشورهای همسایه مانند اتریش در فازهای اولیه طرح‌های این شرکت قرار دارند.

بانک اتریشی Kommunalkredit Austria AG به طرح همبستگی هیدروژن پاکیزه اتحادیه اروپایی پیوست

کوریه: بانک اتریشی کومونال کردیت، به‌عنوان بانک سرمایه‌گذاری برای همکاری‌های اتریش در طرح همبستگی هیدروژن پاک اتحادیه اروپایی به این طرح پیوست. این بانک اولین بانک اتریشی است که امکان دریافت وام‌های انجام طرح‌های صنعتی در این حوزه را برای فعالان اقتصادی و صنعتی در اتریش فراهم می‌آورد. در این طرح، اتحادیه اروپایی بر آن است تا با ایجاد زیرساخت‌های همکاری مناسب برای شرکت‌ها، امکان بهره‌برداری از انرژی پاک از منابع تجدید پذیر و هیدروژن را فراهم آورد.

استارت اپ اتریشی الیاف ضدویروس تولید می‌کند

وینرتسایتونگ: شرکت استارتاپی اتریشی SanSirro از استان اشتایرمارک اتریش الیافی را برای استفاده در سطوح مختلف تولید کرده است که در زمانی کمتر از چند دقیقه انواع ویروس ها و باکتری‌ها را غیرفعال می‌کند و از این رو می‌تواند به عنوان لایه ای محافظ برای استفاده در مکان‌های عمومی مورد استفاده قرار گیرد. این شرکت توانسته است برای الیاف تولیدی خود گواهی ISO 20743 را دریافت نماید. الیاف یاد شده قابل شست و شو بوده و در دمای 40 درجه سانتی گیراد امکان شست و شو تا 30 دفعه را فراهم می آورند.

تغییر مسیر صنعت ساخت و ساز در اتریش در جریان بحران کرونا

بولتن اتاق اقتصادی فدرال شماره 28: صنعت ساخت و ساز در سال های اخیر به یکی از بزرگترین محرک های اقتصادی در اتریش تبدیل شده است، بخشی از آن به دلیل وابستگی بسیاری از صنایع دیگر به آن است. بحران فعلی کرونا باعث اختلال جدی در این موتور محرک شده است. با این وجود حوزه ساخت و ساز نسبت به دیگر بخش های اقتصاد اتریش کمتر تحت تاثیر قرار گرفته است. ساخت و ساز در بخش مسکن بسیار خوب ادامه داشته است و بازار سرمایه گذاری مسکن در اتریش را نیز تحت تاثیر قرار داده است. در صورت اجرای صحیح، ساخت و ساز ساختمان‌ها نه تنها می‌تواند زمینه را برای بهبود سریع اقتصادی در صنایع بالادستی و پایین دستی فراهم کند، بلکه همچنان می‌تواند به عنوان یکی از بزرگترین اهرم های دستیابی به اهداف آب و هوایی عمل کند. اتریش در این خصوص در تلاش است تا بتواند وارد مرحله جدید از آیین نامه‌های ساخت و ساز شود که به عنوان آیین نامه ساخت و ساز پایدار معروف است.

پرداخت کمک هزینه‌های جدید تا سقف یک میلیارد یورو به فروشندگان در اتریش

کوریه: فروشگاه‌ها و فروشنده‌های محصولات حوزه پوشاک بیشترین کمک هزینه و فروشندگان خودرو و مبلمان، کمترین کمک هزینه را دریافت خواهند کرد. پیش بینی می‌شود در مجموع تا 5. 1 میلیارد یورو به فروشندگان و تجار حوزه‌های یاد شده برای دوره دوم محدودیت های کرونا به عنوان کمک هزینه پرداخت گردد

انتهای خبر/.