اخبار اقتصادی اتریش هفته سوم فروردین 1400

برخی از مهمترین اخبار و تحولات اقتصادی اتریش در هفته سوم فروردین ماه 1400

صندوق احیاء اروپایی: 3.5 میلیارد یورو در انتظار اتریش

وینرتسایتونگ: صندوق احیاء اروپایی نسبت به میزان نیازمندی کشورهای اتحادیه اروپایی برای مقابله با بحران اقتصادی و موج بیکاری در سراسر اروپا کمک‌هایی را به کشورهای اروپایی اختصاص داده است.

این صندوق تاکنون 750 میلیارد یورو به این منظور تخصیص داده است. در این میان سهم اتریش از این صندوق، 3.5 میلیارد یورو هست و اتریش همچنان برنامه جامع خود را برای روند توزیع این پول به کمیسیون اتحادیه اروپایی اعلام نکرده است و کمیسیون نسبت به ارسال این برنامه تا حداکثر 30 آوریل تأکید کرده است.

37 درصد از این پول قرار است در پروژه‌های زیست‌محیطی برای کاهش آلاینده‌ها، 20 درصد برای دیجیتال‌سازی و توسعه مخابرات نسل پنجم و 43 درصد مابقی نیز به عهده اتریش گذاشته‌شده است.

کمک‌های مالی کرونا اتریش کمتر از میانگین اتحادیه اروپایی

استاندارد: آمار صندوق بین‌المللی پول در تضاد با اظهارات وزیر دارایی اتریش است. بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول، کمک‌های مالی کرونا اتریش نسبت به میانگین کشورهای عضو اتحادیه اروپایی کمتر بوده است و در این میان اتریش در جایگاه پانزدهم قرار دارد.

طبق آمار سرمایه تزریق‌شده به صندوق احیاء کرونا اتریش تاکنون تنها 5.9 درصد از تولید ناخالص داخلی کشور بوده است و در مقایسه آلمان در حدود 12 درصد. پیش‌ازاین وزیر دارایی اتریش گفته بود که بسته کمکی کرونا اتریش بزرگ‌ترین بسته حمایتی در میان کشورهای اتحادیه اروپایی است.

احتمال افزایش مشارکت دولت در سهام شرکت‌های در حال ورشکستگی

استاندارد: اتاق کارمندان و انجمن صنفی مشاغل در تلاش است تا بتواند برای نجات شرکت‌های در معرض ورشکستگی به‌طور موقتی و تا زمان خروج از بحران، امکان خرید سهام شرکت‌ها را به بخش دولتی بدهد.

این کمک‌ها به‌صورت وام و یا ودیعه با بهره اندک به شرکت‌ها به‌صورت مستقیم پرداخت خواهد شد و در اقساط 5 تا 10 ساله می‌بایست بازپرداخت شوند. پیش‌بینی می‌شود در سال جاری 150 هزار واحد صنفی در اتریش اعلام ورشکستگی نمایند و ناچار به اخراج و تعدیل نیرو گردند.

مقر اتوبوس و کامیون سازی شرکت ماشین‌سازی مان آلمان در گراتس اتریش در آستانه تعطیلی کامل

وینرتسایتونگ: تعطیلی یکی از بزرگ‌ترین واحدهای صنعتی مستقر در اتریش در هفته اخیر یکی از موضوعات اصلی رسانه‌های اتریشی بوده است.

شرکت مان آلمان از سال 1914 در استان اشتایرمارک اتریش بخش اعظم تولیدات مربوط به کامیون و کامیونت و اتوبوس‌های تولیدی این شرکت را عهده‌دار بوده است.

بحران اقتصادی کنونی به‌ویژه گریبان گیر این شرکت شده است و این شرکت را ناچار کرده تا دو میان دو سناریو تصمیم‌گیری نماید.

سناریو نخست تعطیلی کامل و فروش شرکت و تمام اموال آن است که برابر با بیکار شدن نزدیک به 2500 نفر کارمند این واحد تولیدی است. سناریو دوم ورود سرمایه‌گذار اتریشی زیگفرید ولف برای تزریق سرمایه است که به دنبال آن تعداد کمتری از کارمندان تعدیل خواهند شد و حقوق دریافتی افرادی که می‌مانند نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

امروز نظرسنجی از کارمندان این شرکت صورت پذیرفته است که نتیجه آن نشان از مخالفت تقریباً 64 درصدی کارکنان این شرکت با ورود سرمایه‌گذار دارد.

شرکت مان، به سبب هزینه‌های بالای کارگر و دیگر هزینه‌های جاری به دنبال انتقال این واحد و واحدهای دیگر خارج از آلمان در سطح اروپا به لهستان است.

تمدید و توسعه کمک‌های صندوق کرونا اتریش

خبرگزاری اتریش: امروز پس از جلسه وزیران، از بسته‌های جدید کمکی کرونا پرده‌برداری شد. در جلسه خبری امروز دولت وزیر کار شرایط بازار کار را باوجود کاهش میزان بیکاری در دو ماه اخیر، همچنان بحرانی دانست و همچنین خبر از تصمیم دولت برای بازگشایی فروشگاه‌ها و مدارس در ماه می و تمدید محدودیت‌ها و تعطیلی‌ها در شرایط فعلی تا 18 آوریل داد.

در ادامه وزیر اقتصاد نیز توضیحاتی در خصوص کمک‌های دولت به شرکت‌ها و واحدهای تجاری داد. در بسته جدید همه واحدهای صنفی که در سه‌ماهه نخست سال جاری حداقل 40 درصد کاهش درآمد داشته‌اند می‌توانند از بسته‌های کمکی جدید بهره‌مند شوند و مابقی شرکت‌ها و واحدهای صنفی همچنان در مسیر دریافت‌های تثبیت‌شده در سال پیش رو می‌باشند.

هم‌زمان خانم شرامبوک وزیر اقتصاد خبر از کمک‌های مالی برای دوره‌های فنی حرفه‌ای جدید در حوزه دیجیتال‌سازی و فناوری اطلاعات داد که دولت 7.3 میلیون یورو برای دو سال آینده به‌عنوان کمک‌هزینه به دانش آموزان و واحدهای آموزشی این حوزه اختصاص داده است.

اتریش باری دیگر در میان کشورهای جذب‌کننده سرمایه

کرونه: بر اساس گزارش موسسه مشاوران کیارنی شاخص جذب سرمایه‌گذاری خارجی برای اتریش در سال 2020 بهبودیافته و این کشور با 7 مرتبه صعود در جدول در جایگاه نوزدهم قرارگرفته است.

به گزارش این موسسه، بحران کرونا سبب افزایش ناامنی برای سرمایه‌گذاری در تمامی کشورهای جهان شده است و بر اساس نظرسنجی انجام‌شده، تنها 57 درصد از سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در دیگر کشورها می‌باشند و این در حالی است که در سال 2019 و دوره پیش از بحران کرونا این آمادگی بیش از 72 درصد بوده است.

بااین‌وجود در سال 2020 و هم‌زمان با بحران کرونا و هم‌زمانی آن با مسئله برگزیت، کشورهای اروپایی با شوک‌های پیاپی در حوزه جذب سرمایه‌گذار خارجی روبرو شده‌اند.

هم‌زمان بریتانیا با جدایی از اتحادیه اروپایی موردتوجه سرمایه‌گذاران قرارگرفته و از جایگاه ششم به جایگاه چهارم صعود کرده است. اتریش در این میان به‌ویژه برای سرمایه‌گذاران حوزه مواد پتروشیمی و داروسازی بسیار موردتوجه قرارگرفته است.

انتخاب ریاست جدید برای مهم‌ترین موسسه پژوهشی حوزه اقتصاد اتریش WIFO

پرسه: گابریل فلبرمایر ریاست مهم‌ترین اندیشکده و مرکز پژوهش‌های اقتصادی اتریش WIFO را عهده‌دار خواهد شد.

فلبرمایر اقتصاددان اتریشی است که سال‌ها در آلمان رئیس موسسه اقتصاد بین‌الملل کیل و مدیر موسسه تحقیقات اقتصادی دانشگاه مونیخ بوده است.

آقای فلبرمایر قرار است از اکتبر سال جاری جای کریستوف بادلت را گرفته و سکان‌دار موسسه پژوهش‌های اقتصادی اتریش که مشاور اصلی دولت در امور اقتصادی و سیاست‌گذاری‌های بودجه و بازار است گردد.

گزارش اتاق فدرال اقتصادی: وین شهری بسیار گران برای استقرار صنایع است

استاندارد: وین به دلیل کیفیت بالای زندگی، همواره جذب‌کننده نیروی کار از سراسر اتریش و همچنین کشورهای همسایه اتریش بوده است. در سال‌های اخیر افزایش هزینه‌های کارکنان برای کارفرما، هزینه بسیار بالای اجاره زمین و محل اسکان برای کارکنان و دیگر هزینه‌های جاری صنایع و شرکت‌ها، سبب شده است که بسیاری از شرکت‌ها به شهرهای اطراف نقل‌مکان نمایند.

اتاق فدرال اقتصادی اتریش در گزارش اخیر خود از مقایسه استان‌های اتریش برای تاسیس شرکت جدید و به‌ویژه آغاز فعالیت تولیدی و صنعتی، نمره خوبی به وین برای کسب سود در فعالیت‌های اقتصادی حوزه تولید نداده است.

در نظرسنجی انجام‌شده توسط اتاق، یک‌سوم شرکت‌های فعال در وین از هزینه‌های جاری و گرانی ناراضی می‌باشند و به دنبال خروج از وین می‌باشند. این گزارش همچنین از نقش وین به‌عنوان دروازه ورود به بازار شرق اروپا یاد می‌کند و نقش وین را در این خصوص در سال‌های 2018 تا 2020 بسیار کمرنگ می‌داند.

افزایش حجم تجارت الکترونیک در اتریش در سال گذشته

کوریه: حجم تجارت الکترونیکی و خریده‌ای آنلاین در سال گذشته و هم‌زمان با بحران کرونا در اتریش 17.4 درصد رشد داشته است و در حوزه آلمانی‌زبان به بیش از 100 میلیارد یورو رسیده است.

گفته می‌شود، در سال گذشته در کشورهای آلمان، اتریش و سوئیس سرانه سفارش‌های اینترنتی به 1000 یورو رسیده است. در اتریش حجم خریده‌ای اینترنتی در سال گذشته به 8.5 میلیارد یورو رسیده است.

پردرآمدترین روز بورس اوراق بهادار وین از سال 2008 تاکنون

کوریه: شاخص فروش سهام در بازار بورس وین تا اوایل ماه مارس 2021، کاهش شدیدی پیداکرده و به سطح دوره پس از جنگ جهانی دوم رسیده بود. 19 مارس حجم معاملات سهام در بازار بورس وین به بیشترین میزان خود از سال 2008 تاکنون رسید.

در این روز میزان سهام خریداری‌شده به 1.3 میلیارد یورو رسید که 4 برابر میزان سهام خریدوفروش شده در روزهای دیگر از سال 2008 تاکنون بوده است. در سه‌ماهه نخست سال جاری مجموع سهام به ارزش 20.5 میلیارد یورو در بازار بورس وین معامله‌شده است. شاخص ATX در دو سال اخیر دو برابر افزایش‌یافته است.

انتهای خبر/.