اخبار اقتصادی اتریش هفته چهارم آبان99

ممنوعیت تبلیغات برای مواد غذایی نا سالم

پرسه: وزارت بهداشت اتریش با توجه به معضل روزافزون اضافه وزن در کودکان، سعی در اعمال منع قانونی برای تبلیغ موادغذایی ناسالم دارد. این مساله به ویژه در مورد شیرینی‌ها و حتی ماهی، گوشت و شیر خواهد بود. هرچند مساله مطبوعات و تبلیغات در حوزه فعالیت دفترصدراعظمی‌به شمار می رود با این حال این بار وزارت بهداشت سعی در اعمال فشار برای ممنوعیت عمومی تبلیغ این نوع خوراکی‌ها دارد. وزارت بهداشت اتریش با بهره گیری از آیین نامه‌های اتحادیه اروپایی در این خصوص به دنبال تنظیم آیین نامه ای برای درخواست ممنوعیت تبلیغات خوراکی‌های ناسالم دارد و تا پایان سال جاری این طرح را به مجلس و دفترصدراعظمی ارائه خواهد کرد.

کاهش تعداد شرکت های ورشکسته

مرکز آمار اتریش: تعداد شرکت های ورشکسته در نیمه نخست ۲۰۲۰، بالغ بر ۲۳ درصد کاهش یافته است. در نیمه نخست سال ۲۰۱۹، تعداد شرکت هایی که اعلام ورشکستگی کرده بودند برابر با ۲۵۸۵ شرکت بوده است. با وجود بحران کرونا، میزان شرکت هایی که با مشکلات جدی روبرو شده اند در سال جدید به سبب کمک های مالی دولت، کاهش چشمگیری داشته است.

تاثیرات اقتصادی ممنوعیت های موج دوم کرونا

وینرتسایتونگ: اعمال محدودیت ها در جریان موج دوم کرونا، تاثیرات اقتصادی بسیار کمتری داشته است. به گزارش بانک مرکزی اتریش، حوزه‌های گردشگری و اوقات فراغت بیشتری صدمات را متحمل شده اند و در بخش تجارت و خرید و فروش، تاخیر در پخش و تحویل کالا و پرداخت ها وجود دارد. میزان کاهش تولید ناخالص داخلی در ماه نوامبر و دسامبر کمتر از ۷ درصد پیش بینی شده است در حالی که میزان کاهش تولید ناخالص داخلی در ماه مارس و آوریل سال جاری بیش از منفی ۲۵ درصد بود. بانک مرکزی اتریش همچنین در گزارش ۱۳ نوامبر خود پیش بینی کرده نرخ تورم در ماه دسامبر امسال و ژانویه سال آینده، تا ۳ درصد افزایش یابد.

جریمه و افزایش تعرفه‌های گمرکی اتحادیه اروپایی علیه ایالات متحده آمریکا اجرایی می‌شوند

کرونه: اتحادیه اروپایی در پاسخ به جریمه‌های گمرکی و افزایش تعرفه برای برخی محصولات اروپایی از سوی ایالات متحده، در اقدامی مشابه گروهی از محصولات آمریکا را در دسته بندی جریمه‌های گمرکی قرار می دهد. این اقدام تلافی جویانه اتحادیه اروپا می‌تواند طیف وسیعی از صادرات امریکا به اروپا به ویژه ماشین آلات کشاورزی و محصولات غذایی را تحت الشعاع قرار دهد. این اقدام سبب خواهد شد تا پرونده دعوی حقوقی آمریکا و اروپا، مناقشات تجاری ترانس آتلاتتیک را وارد دوره جدیدی کرده و مساله درگیری میان بوئینگ و ایرباس را نیز دامن زند. در این خصوص اتحادیه اروپایی اعلام کرده است که به دنبال افزایش تنش نیست و آماده همکاری و حل مشکلات با واشنگتن می‌باشد. گابریل فلبمایر رئیس موسسه آلمانی اقتصاد جهانی در این خصوص گفته است که اروپا با این کار، پیامی غلط و تناقض نما برای آمریکا ارسال می‌کند.

بانک مرکزی اروپا نرخ تورم تا پایان ۲۰۲۱ را اعلام خواهد کرد

وینرتسایتونگ: بانک مرکزی اروپا هفته آینده شاخص اروپایی برای تورم را اعلام خواهد کرد. بانک مرکزی اروپا (ECB) در هفته آینده در مورد تغییرات احتمالی هدف تورمی‌بحث خواهد کرد. اولی رهن ، عضو  فنلاندی شورای بانک مرکزی اتحادیه اروپایی در گفتگو با خبرگزاری یورونیوز تصریح کرد که تا پایان پاییزسال جاری ، کار بر روی به روزرسانی هدف راهبردی تنظیم نرخ تورم تسریع خواهد شد و نرخ پیشنهادی برای سال ۲۰۲۱ اعلام خواهد شد. بانک مرکزی اروپا در نظر دارد نرخ تورم را زیر 2 درصد تا سال ۲۰۲۴ تثبیت نماید.

انتهای خبر/.