جلسه مجازی هیئت‌مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و اتریش با سفیر ایران در اتریش

جلسه مجازی هیئت‌مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و اتریش با سفیر ایران در اتریش دکتر عباس باقر پور عصر دیروز (چهارشنبه) و به‌صورت مجازی برگزار شد.

در ابتدای این جلسه پدرام سلطانی رئیس هیئت‌مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و اتریش ضمن تبریک انتصاب دکتر باقر پور به‌عنوان سفیر ایران در کشور اتریش برای ایشان در مأموریت جدیدشان آرزوی موفقیت کردند. ایشان همچنین در ابتدای سخنان خود از تلاش‌های آقای خسروی در سفارت ایران و اتریش و سایر همکاران ایشان، در پیشبرد اهداف و امور سفارت و همکاری دو جانبه تشکر کردند.

 

در ادامه جلسه سلطانی ضمن تشریح رویه و نیز فعالیت‌های اتاق به ارائه گزارشی از اعزام هیئت تجاری ایران و استقبال کم‌نظیر بازرگانان اتریشی از این هیئت پرداختند. پدرام سلطانی “باز نگه‌داشتن جریان ارتباط بین دو کشور در این شرایط و برقراری ارتباط مؤثر بین شرکت‌های ایرانی و اتریشی ” را از اهم وظایف اتاق مشترک بازرگانی ایران و اتریش دانست و تصریح کرد:” اتاق بازرگانی تا پیش از خروج آمریکا از برجام ارتباط بسیار مؤثر و خوبی با همتایان اتریشی خود داشت و تلاش می‌شد تا اعزام هیئت‌های تجاری به‌صورت هدفمند انجام شود. رشد ارتباطات تجاری در دوران پسابرجام بسیار سریع بود و آمار و ارقام گواه این موضوع است “. رئیس هیئت‌مدیره اتاق در سخنان ابتدایی خود موفقیت‌ها و فعالیت‌های مؤثر اتاق مشترک بازرگانی ایران و اتریش و نیز ارتباط دائمی دبیرخانه با سازمان‌ها و نیز مؤسسات اتریشی و ایرانی را برشمردند و تصریح کردند که به گواه آمارها، اتاق مشترک ایران و اتریش فعال‌ترین وبرترین اتاق مشترک ایران به شمار می‌رود.

در ادامه این جلسه سفیر ایران در اتریش ضمن تشکر از برقراری چنین جلساتی ابراز امیدواری کردند که با رفع شدن موانع و نیز فراهم شدن شرایط، جلسه مشترک دوجانبه‌ای حضوری با هیئت‌مدیره اتاق داشته باشند و تصریح کردند که باوجود نوپا بودن اتاق مشترک، فعالیت‌های اقتصادی و فرهنگی این نهاد برجسته و قابل‌تأمل است. باقر پور در ابتدای صحبت‌های خود اعلام کرد که سفارت جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان نهاد رسمی ایران در کشور اتریش مسئول گسترش روابط با دولت اتریش در همه زمینه‌ها و بدون ملاحظه و محدودیت است و در راستای این چارچوب آماده همکاری و هماهنگی با اتاق مشترک هستیم. سفیر ایران در اتریش در ادامه صحبت‌های خود، فرصت‌ها و زمینه‌های همکاری دو کشور را برشمرد و اتاق مشترک را عنصر مؤثر و بازوی تحقق همکاری‌های دوجانبه دانست و ابراز امیدواری کرد که سفارت ایران در اتریش بتواند با حداکثر توان تا نیل به اهداف در کنار ما باشد. وجود بنگاه‌های کوچک و متوسط و نیز ظرفیت بالای این بنگاه‌ها در کشور اتریش زمینه بسیار خوبی برای همکاری دوجانبه است که سفیر محترم مساعدت سفارت در فراهم آوردن شرایط مذاکره با این شرکت‌ها و نیز مؤسسات دولتی و آموزشی را امکان‌پذیر دانستند.

سپس، علی عیان بد، دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و اتریش ضمن خوشامدگویی و تبریک به سفیر محترم، به معرفی و تبیین فعالیت‌های اتاق مشترک بازرگانی ایران و اتریش پرداختند و سپس از هریک از اعضا محترم هیئت‌مدیره ضمن معرفی، به بیان حوزه فعالیت کاری و نیز دغدغه‌های موجود در روند همکاری اقتصادی با اتریش پرداختند.

پس از معرفی فعالیت‌های اتاق توسط علی عیان بد، عباس باقر پور اردکانی در ادامه صحبت‌هایشان از تأکید وزیر امور خارجه بر امور اقتصادی خبر دادند و تصریح کردند که دغدغه‌های اقتصادی و نیز فعالیت‌های مؤثر سفارت‌خانه‌ها در امور اقتصادی از مسائلی است که همیشه در اهم مسائل کاری وزارت امور خارجه قرار دارد و نگرش اقتصادی در دستگاه سیاست خارجی جدی و عمیق است و همکاری اتاق‌های مشترک و فعالین اقتصادی می‌توانند نقش مهمی در نیل به اهداف مذکور داشته باشند چراکه اتاق‌های بازرگانی به‌عنوان گشایش کنندگان مسیرهای اقتصادی مطرح هستند و دستگاه سیاست خارجی می‌تواند نقش تسهیل گر داشته باشد.

سلطانی رئیس هیئت‌مدیره اتاق مشترک بازرگانی در بخش دوم صحبت‌هایشان از تلاش‌های انجام‌شده دریافتن یک نظام جایگزین نظام متعارف بانکی صحبت کردند و محدودیت‌های بانکی موجود و ناشی از تحریم را مانعی عظیم در تحقق این تلاش‌ها دانستند و ابراز امیدواری کردند که ابتکارات فعالان اقتصادی و نیز تلاش‌های سفارت بتوانند به برداشتن این موانع منجر شود. دکتر سلطانی در ادامه از علاقه طرف اتریشی برای اعزام هیئت ایرانی هم‌زمان با برگزاری کمیسیون مشترک مواردی را مطرح کرد. شرایط کنونی و نیز ضرورت‌های بهداشتی به‌عنوان مانع بزرگی در این امر مطرح است. راهکار مطرح‌شده برگزاری دومین فروم ایران و اتریش به‌صورت آنلاین و مجازی است که می‌تواند نوآوری و امری بدیع در دیپلماسی اقتصادی و حضور و علاقه طرف ایرانی در برقراری و نیز توسعه روابط اقتصادی را اعلام کنیم.

معرفی اتاق مشترک بازرگانی ایران و اتریش به‌طرف اتریشی و ایرانی، کمک به جذب اعضای اتریشی و توسعه شبکه اقتصادی، همکاری سفارت در دریافت اطلاعات مرتبط با تجارت با کشور اتریش، همکاری درزمینهٔ برگزاری وبینارهای آموزشی با طرفین اتریشی، همکاری در حوزه گردشگری و استارت آپ ها ازجمله حوزه‌های همکاری دوجانبه‌ای بود که پدرام سلطانی در صحبت‌های خود مطرح نمود.

در بخش دیگری از صحبت‌های عباس باقر پور، پیچیدگی‌ها و ابهامات ارزهای دیجیتال، مانعی در تمرکز بر این خوزه دانست و اعلام کرد که سفارت ایران در اتریش آماده است تا در حوزه‌های استارت آپ و گردشگری و نیز برگزاری وبینارهای آموزشی، معرفی اتاق به شرکت‌های اتریشی و نیز تبادل اطلاعات اقتصادی با اتاق مشترک بازرگانی ایران و اتریش همکاری نماید.

در انتهای جلسه حسین خسروی رایزن اقتصادی سفارت جمهوری اسلامی ایران ضمن تبریک بابت رتبه برتر اتاق مشترک ایران و اتریش در سال 98، اعلام کردند که همکاری با تیم اتاق، تجربه خوشایندی از همکاری طرفین بوده است و ابراز امیدواری کردند که با توجه به فعال بودن کمسیون مشترک ایران و اتریش در آینده‌ای نزدیک بتوانیم همکاری نزدیک‌تر و مؤثرتری با اتاق ایران و اتریش داشته باشیم.

انتهای خبر./