aاتاق مشترک بازرگانی ایران و اتریش بر اساس آرای مأخوذه در مجمع که به ریاست علی اصغر زبردست، 9 نفر اعضای اصلی و 2 نفر اعضای علی البدل به ترتیب به این شرح پدرام سلطانی، علیرضا ناظم الرعایایی، سید حمیدرضا واعظ پور، حسن شکوهی، امیر احمد گلدوست، ناصر ریاحی، ساناز میرهادی زاده، علیرضا شمس فرد و علیرضا خالق است.

ساعات کاری
  • شنبه تا چهارشنبه -۸ صبح الی ۱۶:۳۰
  • پنجشنبه - ۸ صبح الی ۱۲
  • جمعه و تعطیلات رسمی - تعطیل


آخرین اخبار و اطلاعیه ها

تلفن تماس: 02126701192

خیابان میرداماد - میدان کتابی - خیابان مجتبایی - کوچه دایانا - پلاک 1 - واحد 5

اتاق مشترک بازرگانی ایران و اتریش > گزارش ها  > جلسه ویدئویی اعضای هیئت‌مدیره اتاق با سفیر و رایزن اقتصادی سفارت اتریش

جلسه ویدئویی اعضای هیئت‌مدیره اتاق با سفیر و رایزن اقتصادی سفارت اتریش

 

جلسه مشترک ویدئویی اعضای هیئت‌مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و اتریش با سفیر و رایزن اقتصادی سفارت اتریش در ایران در روز دوشنبه و با خوش‌آمد گویی دکتر سلطانی آغاز شد در ابتدای جلسه آقای دکتر سلطانی ضمن تشکر از اعضا هیئت‌مدیره و آقای شولتس و گرابمایر به جهت حضور در این جلسه، از ایشان خواستند تا در مورد روابط تجاری ایران و اتریش در دوران کرونا و پس‌ازآن صحبت‌هایی داشته باشند.

دکتر سلطانی برخی از فعالیت‌های انجام‌شده توسط هیئت‌مدیره و دبیرخانه را برشمردند و ابزار امیدواری کردند که برگزاری این جلسات بتواند در توسعه روابط ایران و اتریش مثمر ثمر باشد.

آقای شولتس ضمن تبریک حلول ماه رمضان و تبریک به ملت ایران در مبارزه با ویروس کرونا، تلاش‌های انجام‌شده توسط بخش خصوصی در کنترل شیوع این بیماری را ستودنی دانستند. ضمن تشکر از برگزاری این ویدئو کنفرانس ایشان خاطرنشان کردند که به‌زودی با شهردار تهران در مورد تبادلات اقتصادی صحبت‌هایی خواهند داشت و در کنار آن تماس تلفنی‌ای بین روسای جمهوری ایران و اتریش در برنامه‌های آتی قرارگرفته است.

دکتر سلطانی، ضمن تشکر از دولت و ملت اتریش در همراهی با مبازره با ویروس کرونا، از کلیه اقدامات انجام‌شده و پیام‌های محبت‌آمیز جناب سفیر در شبکه‌های اجتماعی تشکر کردند.

دکتر کریستوف گرابمایر رایزن اقتصادی سفارت اتریش ضمن تشکر از اتاق بازرگانی در تنظیم این جلسه، برگزاری این‌گونه جلسات را زمینه توسعه ارتباطات تجاری و اقتصادی بین دو کشور دانستند. رایزن اقتصادی سفارت اتریش، تلاش‌های ایران در مبازره با بیماری کرونا در شرایط تحریم‌ها و سختی مراودات تجاری را عالی دانست. به‌زعم ایشان کشور اتریش نیز همچون ایران تمام تلاش خود را در مبازره با این بیماری به‌کاربرده است.

در ادامه جلسه دکتر سلطانی ضمن در نظر گرفتن اپیدمی موجود و امکان تداوم این شرایط، لزوم ایجاد و تطبیق با شرایط و یافتن راه‌کارهای برون‌رفت از این شرایط را برشمردند. ازجمله اقدامات عملی انجام‌شده در اتاق مشترک بازرگانی ایران و اتریش می‌توان به برنامه‌ریزی و برگزاری وبینارها و رویداد های مختلف با رعایت پروتکل‌های بهداشتی دانست.

در ادامه این جلسه، در مورد راه‌اندازی همایش مجازی بین بازرگانان ایرانی و اتریشی صحبت‌هایی مطرح شد. با عطف به شرایط کنونی بازار و نیز موقعیت نامناسب اقتصادی موجود استفاده از فنّاوری می‌تواند شانس دوباره‌ای برای اوج‌گیری مجدد ارتباطات دو کشور فراهم آورد. بخش خصوصی به دنبال برگزاری وبینارهایی با متخصصین اتریشی می‌باشد.

رایزن اقتصادی سفارت اتریش، موضوع استفاده از تجربیات متخصصان اتریشی را در برگزاری وبینارها قابل‌توجه دانست و برای برگزاری این رویدادها با حضور متخصصان اتریشی قول مساعد داد.

کریستوف گرابمایر در ادامه صحبت‌های خود از تجربه بسیار موفق حضور هیئت تجاری ایران در اتریش صحبت کرد و ابراز امیدواری کرد که در ماه نوامبر هیئت تجاری دیگری از طرف اتاق بازرگانی ایران و اتریش در این کشور اعزام شود.

رایزن اقتصادی سفارت اتریش در ایران در ادامه به بحث آغاز پروازهای بین دو کشور مواردی را برشمرد. بر اساس صحبت‌های ایشان خطوط پروازی در حال برنامه‌ریزی برای برقراری مجدد این خط هوایی هستند و هم‌اکنون هواپیمایی قطر و ایران ایر پروازهایی را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برقرار کرده‌اند و هواپیمایی ترکیش ایر برای اواخر ماه می برنامه‌ریزی‌هایی داشته است. اما با توجه به ناپایداری شرایط اعلام زمان دقیق امکان‌پذیر نیست.

سفیر ایران در اتریش در بخش دیری از صحبت‌های خود به اشتراکات فرهنگی بین ایران و اتریش پرداخت و وجود این اشتراکات را عاملی برای توسعه روابط دانست و فراهم آوردن ورود ایران به سیستم‌های پرداخت بین‌الملل و نیز برقراری کارگروه مشترک اقتصادی و نیز برگزاری وبینارهایی در مورد شرایط پس از کرونا را از موضوع حائز اهمیت دانست. ایشان پیشرفت‌های ایران در عرصه ITC و فناوری‌های نوین را بسیار متمایز و خاص دانست و از همکاری‌ اتریش با کشورهایی همچون هند، چین و کشورهای اروپایی در این حوزه و فرصت‌های همکاری موجود با ایران در حوزه فناوری اطلاعات و ITC ابراز تمایل کردند. آقای شُلتس ضمن ارجاع به حضور شرکت‌های شناخته‌شده‌ای همچون زیمنس در بازار ایران از تجربه موفق این شرکت در همکاری با ایران تمجید کردند.

آقای ریاحی نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران و اتریش در مورد اقدامات انجام‌شده توسط بخش خصوصی و کمپین نفس توضیحاتی را ارائه دادند. ایشان ضمن برشمردن برخی از اقدامات عملی همچون استفاده از روش پلاسما درمانی در مبازره با کرونا و نیز تلاش‌های انجام‌شده در جهت درمان این بیماری، خواستار انتقال تجارب ایران در پلاسما درمانی به مؤسسات تحقیقاتی و دانشگاه‌های اتریشی شدند. ایشان روند تحقیقات برای درمان این بیماری را موفق دانستند و اعلام کردند که تلاش‌ها برای درمان این بیماری مثبت بوده و ما وارد فاز جدیدی از روند درمان این بیماری شده‌ایم. اتریش در مبازره با این بیماری بسیار موفق عمل کرده است و بخش خصوصی در تلاش است تا با رایزنی با سفارت‌ها و نیز کشورهای مختلف زمینه تبادل و انتقال تجارب را فراهم آورد و البته این موضوع می‌تواند زمینه‌ای برای برگزاری نشست‌های آنلاین در آینده باشد.

سفیر ایران و اتریش ضمن تشکر از تلاش‌های ایران در مبازره با کرونا انجام تبادلات اقتصادی با اتریش را مستلزم وجود یک کانال پرداختی دانستند و این موضوع نیازمند تعامل تا رسیدن به یک‌راه حل جامع است.

کریستوف گرابمایر در ادامه این جلسه از ارتباطات پزشکی و درمانی موجود بین ایران و اتریش را بسیار قوی دانستند و از اعضا خواستند تا درصورتی‌که راه‌کار و یا پیشنهادی در مورد این موضوع وجود دارد حتماً با ایشان در میان گذاشته شود.

در ادامه این جلسه دبیر اتاق مشترک بازرگانی ایران و اتریش در مورد اینستکس (INSTEX) و الحاق کشور اتریش به این ابزار ویژه مالی پرسشی را مطرح نمودند که سفیر اتریش با سیاسی دانستن این تصمیم خاطرنشان کرد که بحث‌های سیاسی در تصمیم نهایی دولت اتریش برای الحاق به این ابزار مالی بسیار دخیل است گرچه تبادلات مالی انجام‌شده به‌هیچ‌وجه کافی نیست اما برای فراهم شدن شرایط برای تبادلات در قالب قوانین ابراز امیدواری کرد. ایشان در ادامه به وجود ابزارهای دیگری جهت تسهیل مبادلات اشاره کردند که خود نیازمند بررسی و تحقیق کارشناسانه است.

جناب آقای شمس در ادامه پرسشی در مورد راه‌اندازی خط پروازی و نیز بخش صدور ویزا پرسشی مطرح کردند که سفیر اتریش رویه بازگشایی و راه‌اندازی مرحله‌به‌مرحله را سیاست خطوط هوایی و سفارت‌خانه‌ها دانستند. با توجه به شرایط موجود ما امیدواریم که با کاهش تعداد مبتلایان جدید رویه صدور ویزا را دوباره و به‌زودی و تا اواسط ژوئن بازگشایی کنیم گرچه تصمیم دولت و نیز رویه سایر اعضا اتحادیه اروپا در مورد این موضوع تعیین‌کننده برای دریافت ویزای شنگن است.

در انتهای این جلسه دکتر سلطانی ضمن تشکر از حضور جناب سفیر در این جلسه، ابراز امیدواری کرد که در آینده نیز جلسات مشابه ای در موضوعات موردتوافق داشته باشیم.

 

اشتراک