aاتاق مشترک بازرگانی ایران و اتریش فعالیت خود را از سال 1397 با هدف ایجاد ارتباط بازرگانی، تجاری و حقوقی بین بازرگانان و تجار ایرانی و اتریشی و ارائه خدمات پشتیبانی و برقراری خط ارتباطی بین دو کشور آغاز نمود. در ابتدای مسیر تلاش کردیم تا افق آینده مجموعه خودمان را به سمت نگرشی نوین و مدرن سوق دهیم تا از این طریق بتوانیم یک ارتباط تجاری موفق را ایجاد و مدیریت کنیم.

ساعات کاری
  • شنبه تا چهارشنبه -۸ صبح الی ۱۶:۳۰
  • پنجشنبه و جمعه تعطیل
  • تعطیلات رسمی - تعطیل


آخرین اخبار و اطلاعیه ها

تلفن تماس: 02126701192

خیابان میرداماد - میدان کتابی - خیابان مجتبایی - کوچه دایانا - پلاک 1 - واحد 5

اتاق مشترک بازرگانی ایران و اتریش > اخبار  > جدیدترین اخبار اقتصادی اتریش

جدیدترین اخبار اقتصادی اتریش

جدیدترین اخبار اقتصادی اتریش( نیمه اول شهریور ماه 1399)

گزیده اخبار اقتصادی اتریش در نیمه اول شهریور ماه 1399 که در رسانه‌های این کشور منتشر شده به شرح ذیل ارائه می‌گردد:

شرکت خدمات کیترینگ دون‌هائوزر در چارچوب یک سرمایه گذاری مشترک وارد بورس ایران می‌شود

استاندارد: تحریم های آمریکا سرمایه گذاری خارجی در ایران را غیر ممکن کرده اند، از این رو شرکت دورن‌هائوزر تصمیم به ورود به بازار بورس ایران به طور مستقیم کرده است.  شرکت اتریشی متعلق به یوزف دون‌هائوزر که مسئولیت کیترینک خطوط حمل و نقل ریلی ملی اتریش ÖBB  را نیز بر عهده دارد، شرکت سرمایه گذاری مشترک خود در تهران را وارد بازار بورس تهران کرده است. این شرکت روز دوشنبه ۲۴ آگوست اعلام کرد که درآمد ۵ / ۱ میلیون یورویی خود در سال گذشته را برای توسعه فعالیت ها و خدمات در ایران مورد استفاده قرار خواهد داد.

شرکت سرمایه گذاری مشترک ایرانی- اتریشی که گروه دون Don Group  بالغ بر ۵۰ درصد از سهام آن را از زمان تاسیس در سال ۲۰۱۵ در اختیار دارد، خدمات کیترینگ خود در ایران را به شرکت  خصوصی خدمات حمل و نقل ریلی مسافر فدک  و دیگر شرکت های مشابه در ایران ارائه می دهد.  در حال حاضر این شرکت در ایران ۲۷۳ کارمند دارد و درآمدی بالغ بر ۵ میلیون یورو و در تلاش است تا در سال آینده  این درآمد را به ۵ / ۷ میلیون یورو برساند.

    اتحادیه اروپا ۳۳۶ میلیون یورو برای خرید واکسن کرونا از شرکت آسترا زناکا پرداخت کرد

پرسه: کمیسیون اتحادیه اروپایی روز پنجشنبه ۲۷ آگوست ۲۰۲۰ خبر از قرارداد خرید واکسن کرونا از شرکت بریتانیایی  آسترا زناکا   (Astra Zenacca)به ارزش ۳۳۶ میلیون یورو داد. همچنین کمیسیون   در صدد خرید واکسن‌های مشابه از شرکت های دیگر اروپایی می‌باشد. این شرکت بریتانیایی قرار است تا پایان ماه سپتامبر  ‍۳۰۰ میلیون واحد واکسن کرونا را به کشورهای اتحادیه اروپایی تحویل دهد و پیش بینی می‌شود ۱۰۰ میلیون واحد دیگر نیز تا پایان سال خریداری شود.

    رشد اقتصادی اتریش در سه ماهه دوم سال رو به بهبود

پرسه: موسسه پژوهش های اقتصادی اتریش روز جمعه ۲۸ آگوست اعلام کرد، میزان کاهش تولید ناخالص داخلی اتریش در سه ماهه دوم  ۳ / ۰ درصد کمتر از میزان پیش بینی شده بوده است. این پژوهشکده اقتصادی، سه ماهه دوم را با کاهش رشد بالغ بر ۸ /۱۲ درصد پیش بینی کرده بود که حال آمار نشان از کاهش ۵ / ۱۲ درصدی دارد و این ۳ / ۰ درصد می‌تواند نویدی بر بهبود شرایط اقتصادی اتریش باشد.

    تاسیس دانشگاه صنعتی جدید در شهر لینز

کرونن: اتریش با کمبود جدی نیروی کار حرفه ای به ویژه در حوزه صنعت روبر است. در همین خصوص هاینز فاسمان، وزیر علوم اتریش خبر از تاسیس یک دانشگاه صنعتی جدید در شهر لینز داد. تمرکز اصلی دانشگاه جدید بر حوزه دیجیتال سازی و اتوماسیون می‌باشد. طرح اعلام شده از سوی وزیر علوم و دفتر صدراعظم اتریش در خصوص تاسیس این دانشگاه مخالفانی را نیز داشته است به ویژه مشاور ایالتی، ایالت اتریش علیا که  معتقد است لینز همواره چنین پیشنهاداتی را دریافت کرده است و قول هایی نیز در خصوص افزایش بودجه آموزش و پرورش در این شهر داده شده است که در ۵ سال گذشته هیچ یک به واقعیت نپیوسته اند.

    افزایش تعداد وام های درخواستی در حوزه یورو

وینر تسایتونگ: وام های درخواستی شرکت ها در دوران بحران کرونا، به شدت افزایش یافته است. بانک مرکزی اروپا در این خصوص اعلام کرد، تنها در ماه ژوئیه ۲۰۲۰، میزان وام درخواستی شرکت ها در حوزه یورو نسبت به سال گذشته ۷ درصد افزایش داشته است. بانک مرکزی اروپا معتقد است افزایش درخواست وام و سرعت بخشیدن به زمان پرداخت این وام ها به شرکت ها می‌تواند در این دوره کمک بسزایی به اقتصاد در بحران اروپا بکند .

    افزایش میزان مشاوره‌های پزشکی و درمان از طریق سامانه‌های دیجیتال

پرسه: در دوره بحران کرونا، میزان مراجعات افراد به پزشک از طریق خطوط اینترنت،  نسبت به شش ماه نخست سال ۲۰۱۹ تا ۲۸۰ درصد افزایش پیدا کرده است. وزارت فدرال اقتصاد و دیجیتال سازی اتریش با همکاری دانشگاه‌های پزشکی اتریش، شرکت بیمارستان سازی و محصولات پزشکی وامد VAMED  و کانون پزشکان وین به دنبال ایجاد یک سامانه یکپارچه برای ارتباط پزشک با بیمار می‌باشند. این سامانه در مرحله برنامه ریزی است و پیش بینی می‌شود از سال ۲۰۲۲ فاز نخست استفاده آزمایشی از آن مورد بهره برداری قرار گیرد.

    برنامه جامع اتحادیه اروپایی برای توسعه مزارع فوتوولتاییک

پرسه: برنامه جامع اتحادیه اروپایی برای پشتیبانی از طرح های تولید انرژی از منابع تجدید پذیر به ویژه انرژی خورشیدی در مراحل پایانی و نهایی شدن قرار دارد. اروپا سالهاست که بر روی این طرح تمرکز دارد و پس از ۸ سال توانسته تا با هم سو نمودن کشورها و منابع اتحادیه بدین مهم دست یابد. در این خصوص در برنامه اعلام شده از سوی دولت اتریش نیز فصلی در خصوص انرژی‌های سبز و تولید انرژی به ویژه برق از منابع تجدید پذیر ذکر شده است که «‌سرمایه گذاری سبز » نام گذاری شده است.  اهداف اصلی ذکر شده در این طرح، کاهش آلاینده‌ها و کمک به محیط زیست و دریاها و کاهش زباله‌های پلاستیکی و کاهش استفاده از سوخت های فسیلی ذکر شده است. کمیسیون اتحادیه اروپایی در آغاز سال ۲۰۲۰، بسته ۱ تریلیون یورویی را برای این برنامه سرمایه گذاری اعلام کرد که قرار است این بودجه برای اهداف ذکر شده در برنامه کمیسیون در این خصوص تا مدت ۱۰ سال تهیه و مورد استفاده قرار گیرد. کمیسیون اتحادیه اروپایی همچنین به تازگی ۲۶۰ میلیارد یورو دیگر با به این بسته از جایگاه صندوق اروپایی سرمایه گذاری‌های راهبردی اضافه کرد. نخستین جلسه عملکرد و اعلام نهایی برنامه در ماه اکتبر برگزار خواهد شد. شرکت های سرمایه گذار و پیمانکاران این حوزه در اتحادیه اروپایی قادر خواهند بود تا برای اجرای طرح های خود وام با میزان آورد سرمایه بسیار کمتری نسبت به گذشته دریافت نمایند.

    جلسه وزرای دارایی کشورهای حوزه آلمانی زبان در وین

وینرتسایتونگ: وزرای دارایی کشورهای حوزه آلمانی زبان به دنبال دستیابی به یک نقطه نظر واحد و مشترک میان کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی OECD  می‌باشند. وزرای دارایی کشورهای اتریش، آلمان، لیختنشتاین، سوئیس و لوکزامبورگ در جلسه روز سه شنبه ۲۵ آگوست ۲۰۲۰، در محل وزارت فدرال دارایی اتریش نسبت به رسیدن به یک نظر همگانی در میان کشورهای OECD  در خصوص مالیات های حوزه خدمات و محصولات دیجیتالی تاکید کردند. در این خصوص اقای اولاف شولتز، وزیر دارایی و مشاور صدراعظم آلمان خاطر نشان کرد: کشورهای عضو می‌بایست به یک تعریف مشترک در خصوص حداقل مالیات برای حوزه دیجیتال برسند و من فکر میکنم با صحبت های صورت گرفته ما تا آغاز پاییز سال جاری به این مهم دست خواهیم یافت. جلسه وزرای داریی کشورهای آلمانی زبان ۱۰ سال است که به طور مرتب برگزار می‌شود و امسال ریاست آن بر عهده گرنوت بولومل وزیر دارایی اتریش می‌باشد. آقای بلومل در این خصوص گفت: ما با کمک آلمان بسیاری از مسائل مربوط به دوکشور در خصوص مالیات های حوزه خدمات و محصولات دیجیتال را حل و فصل نموده ایم و مدل همکاری ما می‌تواند قدم نخستی برای دیگر کشورها باشد.

آمریکا نیز بدین جلسه دعوت شده بود که در آخرین دقایق از حضور در این جلسه خودداری نمود. وزیر دارایی اتریش، در خصوص عدم شرکت‌ آمریکا گفت: جای نگرانی نیست زیرا در سفر هفته گذشته وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، ما صحبت ها و جلسات بسیار خوبی را به طرف آمریکایی داشته ایم و درخصوص حوزه دیجیتال نیز به حداقل هایی دست یافته ایم و ما به نقش اتریش برای کمک به ایجاد یک راه حل بین المللی معتقد هستیم و همه تلاش خود را این خصوص به خرج خواهیم داد.

    نقش مهم وین در رشد تولید ناخالص داخلی اتریش

کرونن: یوروستات تاثیر اقتصادی پایتخت های اروپایی را مورد بررسی قرار داده است و نتایج مختلفی به دست آمده است، بعضی کشورها بسیار به پایتخت وابسته هستند و بعضی کشورها در صورت نداشتن بار مالی از سوی پایتخت شرایط اقتصادی بهتری را میتوانند فراهم آورند. داده‌های بررسی شده در این پژوهش مربوط به سال ۲۰۱۷  می‌باشد. به گزارش یوروستات، یونان بیشتر از همه کشورهای اروپایی به پایتخت خود وابسته است. به عبارت دیگر بدون درآمد آتن توان اقتصادی یونان ۱۹ درصد کاهش می یابد. فرانسه بدون پاریس ۱۶ درصد فقیر خواهد شد و اقتصاد اتریش نیز بدون وین ۲ / ۵ درصد ضعیف تر خواهد شد. در میان کشورهای یاد شده در این گزارش پایتخت آلمان تنها شهری است که آلمان نه تنها وابستگی مالی بدان نداشته بلکه نبود برلین در میان شهرهای آلمان، به اقتصاد این کشور ۲ / ۰ درصد کمک خواهد کرد.

    کاهش درآمدهای بانکی گروه بانک های فولکس بانک در اتریش در نیم سال نخست سال جاری

کوریه: نگرانی شدید مشتریان بانک از ورشکستگی بانک ها و همچنین نوسانات بازار ارز و طلا در ماه‌های اخیر و در جریان بحران کرونا، سبب ایجاد عدم اطمینان در بازار و به دنبال کاهش اعتماد افراد به بانک ها و کاهش درآمدهای بانک ها در اتریش به ویژه برای گروه بانکی فولکس بانک شده است. در مدت زمان یکسان سال گذشته میلادی، درآمدهای این بانک در اتریش ۱۲۱ میلیون یورو بوده است که در نیم سال جاری این درآمد ها به ۳۰ میلیون یورو کاهش یافته است.

اشتراک