اخبار اقتصادی اتریش

برخی از مهمترین اخبار اقتصادی اتریش در هفته دوم شهریور ماه 1399 که در رسانه‌های این کشور منتشر شد.

 • شرامبوک وزیر اقتصاد: ۳ میلیون یورو برای تجهیز شرکت های کوچک و متوسط به فناوری و زیرساخت های دیجیتال
 • سال ۲۰۲۰: سال انرژی‌های تجدید پذیر
 • سهم 3.5 درصدی حمل و نقل هوایی بین المللی در گرمایش
 • کاهش درآمد ها در حوزه خدمات در اتریش
 • اتریش فروش فناوری‌های‌های کلیدی را تا اطلاع ثانوی ممنوع خواهد کرد
 • شرامبوک وزیر امور اقتصاد و دیجیتال اتریش: اتریشی‌ها باید میزان خرید را افزایش دهند
 • اکثریت نیروی کار ماهر خارجی در اتریش از کشورهای اروپای شرقی و بالکان می‌باشند
 • وزیر گردشگری اتریش کوستینگر: اتحادیه اروپایی می‌بایست مبدا محصولات غذایی وارداتی و تولیدی در اتحادیه را برروی کالا مشخص نماید
 • صنعت در حوزه یورو با وجود رشد با چالش های اساسی روبروست
 • محصولات رمز گزاری شده در بورس وین معامله می‌شوند
 • آخرین آمار بیکاری در اتریش
 • هتل های وین در فصل زمستان تعطیل خواهند بود
 • شرکت زیر مجموعه او ام فا اتریش، شرکت تولیدکننده کابل های نسوز در کره جنوبی را خریداری می‌کند
 • امید به آینده در شرکت های اتریشی در ماه آگوست وخیم تر شد
 • شاخص قیمت گاز در اتریش در سپتامبر ۲۰۲۰، افزایش می یابد

شرامبوک وزیر اقتصاد: ۳ میلیون یورو برای تجهیز شرکت های کوچک و متوسط به فناوری و زیرساخت های دیجیتال

وزارت اقتصاد و دیجیتال: از ۴ سپتامبر ۲۰۲۰، شرکت های کوچک و متوسط در اتریش می‌توانند جهت دریافت کمک مالی برای ارتقاء زیرساخت های دیجیتال خود از طریق وزارت فدرال اقتصاد و دیجیتال سازی اقدام نمایند. پیش بینی می‌شود در حدود ۱۰ هزار شرکت کوچک و متوسط در اتریش بتوانند از این امکان بهره برداری نمایند.

قدم نخستین این طرح از اکتبر ۲۰۱۹، آغاز شده است که در فاز نخست آن بیش از ۳ هزار شرکت در حدود ۹۵ درصد هزینه‌های مورد نیاز برای ارتقاء زیرساخت های دیجیتال خود را از صندوق تعبیه شده در وزارت اقتصاد و دیجیتال سازی اتریش دریافت نموده اند. طبق آمار در اتریش ۳۴۰ هزار شرکت کوچک و متوسط وجود دارد که ۹۶ درصد شرکت های ثبت شده در اتریش را به خود اختصاص می دهند که تنها ۴۱ درصد این شرکت ها فعالیت جدی در حوزه دیجیتال داشته و از زیرساخت های دیجیتال برخوردار می‌باشند.

سال ۲۰۲۰: سال انرژی‌های تجدید پذیر

کرونن: در سال جاری میزان انرژی الکتریکی تولیدی از منابع تجدید پذیر (توربین‌های ‌بادی و سلول های خورشیدی)، از مجموع انرژی الکتریکی تولید شده از دیگر منابع بیشتر بوده است و پیش بینی می‌شود که این روند، تنها در آغاز شکل دهی به ساختار نوین استفاده و توسعه از منابع غیر فسیلی برای تولید انرژی الکتریکی باشد.

همزمان شرکت های بزرگ تولید کننده و فرآوری محصولات پتروشیمی و نفتی نیز هر روز بیشتر در مسیر کاهش درآمد ها قرار می‌گیرند. روزنامه پرسه در این خصوص می نویسد: شاید دوره سوخت های فسیلی و به دنبال آن منازعه در سراسر جهان بر سر تقسیم انرژی‌ها و منابع سوخت های فسیلی به پایان رسیده یا وارد مسیر نوینی شده باشد.

سهم 3.5 درصدی حمل و نقل هوایی بین المللی در گرمایش

آپا: به گزارش آژانس خبری اتریش( آپا ) به نقل از سازمان هوا و فضانوردی آلمان DLR ، حوزه هوانوردی بین سال های ۱۹۴۰ تا ۲۰۱۸، در حدود ۳۳ میلیارد تن دی اکسید کربن تولید کرده است و این گزارش 3.5 درصد از فاکتورهای آلاینده که سبب گرمایش زمین شده اند را مربوط به حوزه هوانوردی می داند که از این 3.5 درصد، در حدود 1.5 درصد مربوط به تولید مستقیم دی اکسید کربن و در حدود ۲ درصد نیز مربوط به دیگر آلاینده‌ها می‌باشند. این سازمان مهم ترین آلاینده‌های غیر دی اکسید کربن را گازهای متراکم شده خروجی از موتورهای هواپیما ها می داند.

آغاز پرواز های آستریان ایرلاینز از اول اکتبر به شانگهای چین

استاندارد: پس از لغو ممنوعیت پروازهای خارجی به چین، هواپیمایی آستریان خبر داده است که از اول اکتبر سال جاری پروازهای خود را به مقصد چین آغاز خواهد کرد. در این خصوص هنوز مشخص نیست که خطوط هواپیمایی چین پروازهای خود را از پکن به وین از سر خواهند گرفت.

کاهش درآمد ها در حوزه خدمات در اتریش

وینرتسایتونگ: درآمدهای بخش خدمات در اتریش به ویژه در بخش رستوران‌ها ۶۲ درصد نسبت به سه ماهه نخست سال جاری کاهش داشته است. گفته می‌شود رستوران‌ها و دیگر بخش های تهیه و توزیع خوراک در اتریش در شش ماهه نخست سال جاری در مقایسه با مدت زمان سال گذشته ۲۸ درصد کاهش درآمد داشته است.

اتریش فروش فناوری‌های‌های کلیدی را تا اطلاع ثانوی ممنوع خواهد کرد

وزارت اقتصاد و دیجیتال: وزارت اقتصاد، فروش و صادرات محصولات کلیدی حوزه سلامت و درمان را با دقت بیشتری مورد بررسی قرار می دهد. به طور خاص، شرکت تولید کننده دستکش های یکبار مصرف اتاق عمل و مورد استفاده در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها، یکی از محصولات کلیدی است که به فهرست اقلام ممنوعه صادراتی اضافه می‌گردد.

خانم شرامبوک، وزیر اقتصاد اتریش در صحبت با خبرگزاری اتریش آپا گفت ، ما سال سختی را پشت سرگذاشته ایم و پاییز و زمستان نیز شرایط به نظر نمی رسد که بهتر باشد، از این رو می‌بایست از صادرات هرگونه محصولات مورد نیاز کشور تا اطلاع ثانوی خودداری نماییم. خانم شرامبوک همچنین افزود: تا پایان دوره بحران و حتی شاید پس از آن نیز، شرکت های اساسی که محصولات اصلی مورد نیاز مبرم کشور را تولید می‌کنند اجازه جذب هیچگونه سرمایه گذار خارجی و فروش سهام شرکت را نخواهند داشت.

شرامبوک وزیر امور اقتصاد و دیجیتال اتریش: اتریشی‌ها باید میزان خرید را افزایش دهند

پرسه: خانم مارگارت اشرامبوک وزیر امور اقتصاد و دیجیتال سازی اتریش،در جلسه مطبوعاتی مشترک با وزیر کار خانم آشباخبر، بر افزایش خرید محصولات اتریشی و به ویژه از فروشگاه‌ها در سراسر اتریش تاکید نمود. خانم اشرامبوک همچنین افزود: با افزایش بسته‌های کمکی جهت تشویقی سرمایه گذاران داخلی و خارجی، عنصر دیگر رشد اقتصادی که مصرف داخلی است در ماه‌های پاییز سال ۲۰۲۰، می‌بایست افزایش یابد و از این رو از تمامی ساکنان اتریش خواست تا در صورت امکان میزان خرید خود را از فروشگاه‌ها افزایش دهند. وی همچنین در ادامه افزود: کاهش میزان مالیات ها، در ماه‌های پاییز در حدود ۶ / ۱ میلیارد یورو به صندوق خانوار اتریشی می افزاید و باید سعی همه ما بر استفاده حداکثری از این منابع باشد.

خانم شرامبوک همچنین درخصوص بسته کمکی سرمایه گذاری در اتریش گفت: این بسته در آغاز محدود بود و در جلسات اخیر، هیات دولت به این نتیجه رسیده که سقفی برای سرمایه گذاری تعیین نگردد و هر سرمایه ورودی با بسته تشویقی متناسب با میزان سرمایه گذاری تشویق خواهد شد.

باوجود جلسات متعدد میان مقامات اتریش و ایالات متحده آمریکا، شرکت گوگل ۵ درصد مالیات از تبلیغات اینترنتی در اتریش دریافت خواهد کرد

کوریه: با وجود برگزاری جلسات متعدد میان مسئولان اتریشی و آمریکایی و با توجه به حساسیت مساله مالیات های محصولات و خدمات دیجیتال در کمیسیون اتحادیه اروپایی، شرکت گوگل از اول نوامبر سال جاری، از تمامی مشتریان خود که از خدمات گوگل برای تبلیغات استفاده می‌کنند ۵ درصد از هزینه درآمد کسب شده از طریق تبلیغات را دریافت خواهد کرد.

از ماه ژوئن ۲۰۲۰، یک پرونده حقوقی علیه مالیات دیجیتال اتریش در دادگاه‌های فدرال آمریکا باز شده است که به موجب آن از حقوق شرکت های فعال در حوزه دیجیتال ایالات متحده در مقابل قوانین اروپایی به ویژه علیه اتریش دفاع خواهد شد. امریکا پیش از این اتریش را به اعمال تحریم و مجازات های مالیاتی بر محصولات صادراتی اتریش به ایالات متحده تهدید کرده بود.

اکثریت نیروی کار ماهر خارجی در اتریش از کشورهای اروپای شرقی و بالکان می‌باشند

کرونن: یک پنجم نیروی کار در اتریش، غیر اتریشی می‌باشند و اتریش در شرایطی به سر می‌برد که بسیاری از صنایع و اصناف به دلیل کمبود نیروی کار ماهر، رو به ورشکستی می‌باشند. روزنامه کوریه به نقل از مرکز آمار وین، نیروی کار در اتریش چه در مشاغلی همچون پزشکی و سلامت، مهندسی و خدمات کارگران حرفه ای در صنایع و چه در هتل داری و رستوران‌ها وابسته به نیروی کار خارجی می داند.

بسیاری از این نیروی کار، به طور موقت در اتریش ساکن است و به عنوان مثال بین اتریش و اسلوونی، اتریش و جمهوری چک، اتریش و اسلواکی به طور روزانه در رفت و آمد بوده است و حال با بسته شدن مرزها به ویژه در جنوب بالکان و کرواسی، بسیاری از کارکنان غیر اتریشی، امکان بازگشت به این کشور را ندارند و واحد های صنفی و صنعتی زیادی را با چالش روبرو ساخته اند. دولت فدرال با پیشنهاد و فشار از سوی اتاق اقتصادی فدرال، به دنبال تغییر قوانین کار برای غیر اتریشی‌ها و امکان اسکان و اقامت آنان می‌باشد.

بسته پیشنهادی اتاق به سه وزارت خانه کار، اقتصاد و دیجیتال سازی و وزارت کشور جهت بررسی‌های اولیه ارسال شده است. طبق آمار کمبود نیروی کار ماهر در اتریش روزانه نیم میلیون یورو ضرر به اقتصاد این کشور وارد می‌کند.

وزیر گردشگری اتریش کوستینگر: اتحادیه اروپایی می‌بایست مبدا محصولات غذایی وارداتی و تولیدی در اتحادیه را برروی کالا مشخص نماید

کرونن: اتریش و‌ آلمان طرح پیشنهادی مشخص نمودن منبع محصولات غذایی وادراتی و تولید شده در اتحادیه اروپا را به کمیسیون اتحادیه اروپایی مطرح نموده اند. خانم کوستینگر به همراه همتای آلمانی خود، از اعضای اتحادیه اروپایی خواسته اند تا طرح عمومی مشخص نمودن مبدا محصولات غذایی را بر روی بسته بندی‌ها به یک قانون عمومی اروپایی تبدیل نمایند. در این طرح همچنین در صورتی که محصولات غذایی تهیه شده منبع حیوانی دارند، مساله سلامت و برخورد اخلاقی و درست با حیوان مورد توجه قرار گرفته است. پیش بینی می‌شود این طرح با وجود هم نظر بودن اکثر کشورهای اتحادیه، تا عملیات شدن حداقل تا سال ۲۰۲۵ اجرا نگردد. در این طرح همچنین ذکر شده است که برای حمایت از کشاورزان و دامداران اروپایی، واردات محصولاتی که در اروپا تولید می‌شوند به اتحادیه ممنوع گردند.

صنعت در حوزه یورو با وجود رشد با چالش های اساسی روبروست

استاندارد: صنایع در حوزه یورو، به ویژه در بخش ماشین آلات سنگین با چالش های مختلفی روبروست به ویژه کاهش سرمایه گذاری‌ها. بزرگترین عضو صنعتی حوزه یورو، آلمان ، پس از ۶ ماه کاهش تولید و کاهش در فروش، سعی بر بازگشت به مسیر تولید و رشد صنعتی دارد. میزان تولیدات صنعتی آلمان در شش ماهه نخست سال جاری ۲۳ درصد کاهش یافته است که به دلیل ارتباط صنایع اتریش با آلمان، این کاهش در مسیر تولید در اتریش نیز قابل مشاهده می‌باشد. یوروستات در پیش بینی اخیر خود رشد صنعتی آلمان را برای سال ۲۰۲۱، بیش از ۵۰ درصد ارزیابی کرده است.