اخبار اقتصادی اتریش هفته سوم اردیبهشت 1400

جدیدترین اخبار اقتصادی اتریش

برخی از مهمترین اخبار و تحولات اقتصادی اتریش در هفته سوم اردیبهشت ماه 1400

اتریش تا سال ۲۰۴۰ در میان ده منطقه مهم تجاری جهان

پرسه: دولت اتریش در تلاش است تا سال ۲۰۴۰ این کشور را به یکی از ۱۰ منطقه مهم اقتصادی در جهان تبدیل نماید. صدراعظم و معاون وی به همراه وزیر اقتصاد و دیجیتال‌سازی اتریش خبر از تکمیل و توسعه برنامه راهبردی توسعه اتریش دادند. طبق برنامه دولت، هسته اصلی این برنامه را دیجیتال‌سازی تولیدات صنعتی، توسعه مدهای تجاری دیجیتالی در بخش خدمات، استفاده از فناوری‌های جدید انرژی و حمل‌ونقل، فناوری و محصولات سبز، علوم و فناوری زیستی، کیفیت زندگی، خلاقیت و هنر تشکیل‌شده است. بر اساس طرح دولت، اتریش ازاین‌پس بر افزایش تولید و استفاده از محصولات اتریشی در داخل کشور متمرکز خواهد شد.

تحویل دقیقه نودی برنامه بازسازی اقتصادی اتریش به صندوق احیاء اروپایی

کرونه: اتریش دقیقاً در شب پایان مهلت تحویل ارائه برنامه بازسازی اقتصادی، یعنی 30 آوریل، برنامه خود را برای بازسازی اقتصاد پس از بحران کرونا به کمیته بررسی و نظارت صندوق احیاء اروپایی ارسال کرد.

در این برنامه اتریش درخواستی بالغ‌بر 4.5 میلیارد یورو ارسال کرده است که طبق سهم تصویب‌شده برای اتریش تنها امکان 3.5 میلیارد یورو از آن وجود دارد. گفته می‌شود برنامه اتریش از سوی کمیسیون اتحادیه اروپایی کاملاً پذیرفته‌شده است و مفاد آن نیز مورد تشویق قرارگرفته‌اند.

در این سند 700 صفحه‌ای، 46 درصد از منابع برای حوزه حفاظت از محیط‌زیست و کاهش آلاینده‌های آب‌وهوا، 41 درصد برای حوزه دیجیتال‌سازی و مابقی نیز برای حوزه‌های آموزش، پژوهش و فرهنگ و هنر در نظر گرفته‌شده است.

افزایش هزینه بیمه سلامت در اتریش

کرونه: هزینه ماهانه بیمه‌های سلامت از ماه ژوئیه پنج درصد برای مشتریان جدید افزایش خواهد یافت. طبق آمار بیش از 30 درصد اتریشی‌ها از بیمه‌های سلامت خصوصی استفاده می‌کنند و افزایش 5 درصدی هزینه‌های ماهانه می‌تواند فشار زیادی به خانوارهای اتریشی وارد نماید.

طبق آمار، بیمه سلامت به‌طور میانگین برای یک خانوار 4 نفره در هرسال 4000 یورو هزینه در بردارد. دلیل این افزایش، تغییرات در آیین‌نامه بیمه‌های سلامت منتشره از سوی سازمان نظارت بر بازارهای مالی اتریش مورخ 6 می 2021 می‌باشد.

ریاست هیئت نظارتی موسسه فناوری اتریش AIT: اتریش می‌بایست کمبود سرمایه‌گذاری حوزه پژوهش را به‌سرعت جبران نماید

کرونه: هانس آندروش ریاست هیئت نظارتی موسسه فناوری اتریش در گفتگو با خبرگزاری اتریش آپا گفت: همه‌گیری کرونا به ما نشان داد که اقتصاد چقدر با مسئله پژوهش و دستاوردهای حوزه فناوری و علوم ارتباط تنگاتنگ دارد و اتریش در این زمینه فعالیت ضعیفی داشته است و ما پس از کرونا می‌بایست به‌سرعت کمبودهای موجود در این بخش را جبران نماییم.

آقای آندروش همچنین افزود: با توجه به نیاز کنونی کشور به صنایع و فناوری‌های نوین، 2.7 میلیون بودجه پژوهشی تخصیص داده‌شده به موسسه فناوری اتریش، نشان از سیاست‌گذاری نادرست حوزه اقتصاد و فناوری در اتریش دارد و تا این نگاه منفعل تغییر نیابد، اتریش امکان جبران صدمات اقتصادی وارده و بازگشت به رشد اقتصادی را نخواهد داشت.

تازه‌ترین نظرسنجی در خصوص استفاده از پول نقد در اتریش

کرونه: نظرسنجی اخیر نشان می‌دهد که در اتریش تنها افراد مسن علاقه‌مند به استفاده از پول نقد نیستند و جوانان نیز استفاده از پول نقد را به کارت و دیگر امکان‌های پرداخت دیجیتالی ترجیح می‌دهند. نتایج نظرسنجی انجام‌شده از نه هزار نفر در اتحادیه اروپایی نشان از علاقه‌مندی نسل پیر و جوان اتریش به استفاده از پول نقد برای دادوستدهای روزمره دارد.

آلمان پس از اتریش با ۴۷ درصد بیشترین میزان علاقه‌مندی در میان جوانان به استفاده از پول نقد را دارد، درحالی‌که میانگین بین‌المللی در حدود ۳۰ درصد می‌باشد. در مقابل کشورهای سوئد و هلند درمیان کشورهای اروپایی قرارگرفته‌اند که علاقه‌مندی برای استفاده از سامانه‌های پرداخت آنلاین و دیجیتال در آنان بالاتر از ۷۰ درصد می‌باشد. گفته می‌شود نگرانی اصلی اتریش‌ها در استفاده از سامانه‌های دیجیتال، در خصوص حفاظت از اطلاعات شخصی می‌باشد.

برنامه توسعه تولید انرژی خورشیدی شرکت وین انرژی

استاندارد: شرکت WienEnergie در شرق وین و در نزدیکی فرودگاه وین، بزرگ‌ترین مزرعه خورشیدی اتریش را بناکرده است. بر اساس برنامه توسعه زیرساخت‌های دولت ائتلافی اتریش تا سال 2030، می‌بایست انرژی خورشیدی به یکی از منابع اصلی تولید انرژی در کشور تبدیل گردد.

در این میان شرکت وینی، در تلاش است تا 2030، با توسعه شبکه تولید انرژی خورشیدی خود، به قدرت 600 مگاوات ساعت برسد. همچنین دولت منطقه‌ای وین و شهردار وین نیز از مشارکت وسیع در این طرح خبر داده‌اند و قرار است در فاز نخست، سقف مراکز تجاری و صنعتی تا سال 2025 با کمک‌های دولتی پوشیده از سلول‌های خورشیدی شوند.

نبرد قدرت در طبقه مدیریتی شرکت نفت و گاز اتریش

پرسه: تنها چهار روز پس‌ازآنکه راینر زیله مدیرعامل او ام فا، اعلام کرد که قرارداد خود را از سال 2022 دیگر تمدید نخواهد کرد، معاون وی آقای پایلینگر با ایراد سخنرانی، خود را به‌عنوان نامزد ریاست این شرکت معرفی کرد.

شرکت او ام فا بزرگ‌ترین شرکت اتریش به شمار می‌آید. در حال حاضر مسئله رویکرد این شرکت به ادامه فعالیت و سرمایه‌گذاری در زمینه انرژی‌های فسیلی و داشتن رویکرد زیست‌محیطی و همراه بودن با برنامه زیست‌محیطی اتحادیه اروپایی و برنامه 2030 اتریش، از اولویت‌های این شرکت به شمار می‌آید.

آقای پایلینگر در سخنرانی خود اعلام کرد که او ام فا نیازمند یک به‌روزرسانی عمیق در طبقه مدیریتی و در نوع نگاه به توانایی‌های این شرکت در حوزه فعالیت‌ها و چینش برنامه راهبردی نوین برای 10 تا 20 سال آینده است.

انتهای خبر/.