اخبار اقتصادی اتریش هفته دوم اردیبهشت 1400

جدیدترین اخبار اتریش

برخی از مهمترین اخبار و تحولات اقتصادی اتریش در هفته دوم اردیبهشت ماه 1400

تولید ناخالص داخلی اتریش در سه‌ماهه نخست 20201: 2.7 درصد کمتر از سال گذشته

کوریه: تولید ناخالص داخلی اتریش در سه‌ماهه نخست سال 2021، نسبت به مدت‌زمان یکسان سال گذشته 7. 2 درصد کاهش داشته است. بااین‌وجود این شاخص نسبت به سه‌ماهه چهارم سال 2020، برابر با 2. 0 درصد افزایش داشته است. گفته می‌شود بهبود نسبی شرایط در سه‌ماهه نخست سال جاری، به دلیل افزایش میزان تولیدات در حوزه صنایع و افزایش میزان ساخت‌وسازها بوده است.

تبعات اقتصادی بحران کرونا حداقل تا سال 2024 ادامه خواهد داشت

کرونه: به گفته موسسه پژوهش‌های اقتصادی اتریش، شرایط اقتصادی در این کشور تا سال 2024 تحول محسوسی نخواهد کرد.

در این خصوص وزیر دارایی اتریش، گرنوت بلومل نیز نسبت به عدم بهبود شرایط تا سال 2024 تأکید کرده است و مسئله بیکاری را از اولویت‌های دولت دانسته است.

وی همچنین افزود: در خصوص طرح بودجه، تغییراتی اساسی می‌بایست صورت پذیرد و دو سال آینده برای دولت نیز سخت خواهد بود.

موسسه پژوهش‌های اقتصادی اتریش، رشد اقتصادی این کشور را برای سال جاری 5. 1 درصد پیش‌بینی کرده است و برای سال آینده نیز 4.7 درصد. رشد اقتصادی اتریش به سبب بحران کرونا در سال 2020، نسبت به سال قبل از آن 6.6 کاهش یافت.

جایگاه اتریش در تأمین مالی استارت آپ ها در سال 2020

کوریه: موسسه مشاوران شرکتی ارنست و یانگ، در گزارش اخیر خود که در روز 25 آوریل 2021 در وب‌سایت این موسسه منتشرشده، کشورهای اروپایی و برخی از کشورهای عضو OECD را در خصوص تأمین مالی و فراهم آوردن زیرساخت‌های موردنیاز فعالیت برای استارت آپ ها موردبررسی و مقایسه قرار داده است.

در سال 2020، اتریش در این فهرست جایگاه شانزدهم را در میان کشورهای اروپایی کسب کرده است. در سال 2020 و هم‌زمان با بحران کرونا و توجه دولت در بسته حمایتی صندوق کرونا اتریش، میزان کمک‌های پرداختی به استارتاپ ها نسبت به سال پیش از آن از 183 میلیون یورو به 212 میلیون یورو رسیده است.

در میان کشورهای اروپایی، انگلستان در جایگاه نخست قرار دارد و پس‌ازآن آلمان، فرانسه، سوئیس، سوئد، ایتالیا، هلند، فنلاند، روسیه، بلژیک و بافاصله بسیار اتریش در جایگاه شانزدهم قرارگرفته است.

مرکز آمار اتریش: افزایش حدود 34 درصدی هزینه اجاره مسکن در 10 سال گذشته در اتریش

کرونه: هر شهروند اتریشی به‌طور میانگین 551 یورو به‌طور ماهیانه برای مسکن هزینه می‌کنند. طبق آمار یوروستات، شهروندان اتریش 18 درصد از درآمد ماهیانه خود را صرف هزینه تهیه مسکن می‌نمایند. این میزان 2 درصد کمتر از میانگین 20 درصدی اتحادیه اروپایی است. در مقابل قیمت خرید مسکن هرساله روند صعودی داشته است و برای نسل جوان این کشور خرید مسکن بسیار سخت شده است.

طبق اطلاعات منتشره از سوی مرکز آمار اتریش، اجاره‌ها در اتریش از سال 2011 تاکنون، 9. 33 درصد افزایش‌یافته است. دلایل این افزایش، افزایش تقاضا، افزایش اجاره پایه در قراردادهای جدید، ورود سرمایه‌گذارهای خارجی در حوزه مسکن در اتریش، افزایش تقاضا برای آپارتمان‌های تک نفره، تفاوت میزان درآمد در استان‌های اتریش اعلام‌شده است.

استقبال اتریش و وزیر دارایی این کشور از طرح ایالات‌متحده در خصوص اخذ مالیات با نرخ یکسان

پرسه: آقای بلومل وزیر دارایی اتریش با استقبال از طرح پیشنهادی ایالات‌متحده نسبت به اخذ مالیات با نرخ عمومی 21 درصد گفت: رویکرد سازنده‌ای است. این پیشنهاد امکان همکاری‌های عادلانه میان شرکت‌های دو طرف را فراهم می‌کند و شرایط کاری و همکاری‌های اقتصادی و تجاری را نیز افزایش می‌دهد.

وی همچنین نسبت به ایجاد تعادل میان کالاهای دیجیتال و غیر دیجیتال نیز تأکید کرد. ادامه مذاکرات در این خصوص میان وزرای دارایی کشورهای عضو OECD در تابستان سال جاری برگزار خواهد شد.

گزارش OECD نشان از افزایش نگرانی در خصوص شرایط اقتصادی دارد

کرونه: طبق این آمار بیش از یک‌سوم افراد در کشورهای عضو سازمان OECD با مشکلاتی در خصوص شغل روبرو می‌باشند. طبق گزارش اخیر OECD در کشورهای صنعتی، نگرانی نسبت به حوزه سلامت و شرایط اقتصادی در یک سال اخیر روند افزایشی چشمگیری داشته است و کمک‌های مالی دولت‌ها نیز به بهبود شرایط کمک شایانی نکرده است و افزایش موج بیکاری در این کشورها در حال تبدیل‌شدن به یک بحران عمومی است.

برای این گزارش 25 هزار نفر شهروند از 25 کشور عضو بین 18 تا 64 سال شرکت کرده‌اند.

در میان 37 درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی خبر از بیکاری حداقل یکی از افراد نزدیک در خانواده داده‌اند. همچنین مسئله از دست دادن سلامت اطرافیان، دیگر موضوعی است که در این نظرسنجی به‌عنوان عوامل نگرانی یادشده است.

پژوهش در حوزه سلول‌های فوتوولتاییک: اتریش فضای کافی بر روی سقف ساختمان‌های برای تأمین انرژی خورشیدی دارد

استاندارد: با نصب سلول‌های خورشیدی بر روی ساختمان‌های کوچک و بزرگ در سراسر اتریش به‌ویژه کارخانه‌ها و سوپرمارکت‌ها، امکان دستیابی به اهداف محیط زیستی ذکرشده در سند محیط زیستی 2030 برای اتریش وجود دارد.

پژوهش صورت پذیرفته دانشگاه بوکو اتریش، این امر را تصدیق می‌نماید. طبق محاسبات این دانشگاه در اتریش، 5. 2 میلیون ساختمان وجود دارد که سقف‌های آن‌ها درمجموع مساحتی برابر با 730 کیلومترمربع را فراهم می‌آورند و در کنار ساختمان‌ها نیز، دیگر سازه‌های مساحتی برابر با 120 کیلومترمربع فراهم می‌آورند.

تاکنون مساحتی بالغ‌بر 32 هزار کیلومترمربع در اتریش موردبررسی قرارگرفته است و استفاده از تنها 7. 0 درصد از این فضا برای رسیدن به هدف 11 تراوات ساعت در سال از جایگاه انرژی خورشیدی کافی است.

هزینه سوخت در اتریش ارزان‌تر از بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپایی

کوریه: میزان مالیات بر سوخت‌های فسیلی در اتریش از سال 2011 تاکنون افزایش نیافته است. مادامی‌که میزان مالیات بر سوخت‌های فسیلی در بیشتر کشورهای اتحادیه اروپایی همواره روند افزایشی داشته است.

طبق آمار منتشره مرکز آمار اتریش، با توجه به نرخ تورم، نرخ سوخت‌های فسیلی به‌ویژه بنزین و گازوئیل در اتریش حتی از 35 سال پیش نیز ارزان‌تر است.

در میان کشورهای عضو، هلند بالاترین نرخ سوخت را دارد و پس‌ازآن یونان، ایتالیا، آلمان، فرانسه، کرواسی، اسلواکی و اسپانیا می‌باشند و اتریش در جایگاه نهم قرار دارد. در ماه آوریل 2021، نرخ هر لیتر بنزین سوپر در اتریش 1.23 یورو بوده است و گازوئیل نیز 1.17 یورو در هر لیتر به مصرف‌کننده عرضه‌شده است.

پافشاری اتاق فدرال اقتصادی بر آغاز واکسیناسیون در شرکت‌ها و واحدهای صنعتی و صنفی

استاندارد: هارالد ماهرر ریاست اتاق در خصوص افزایش سرعت روند واکسیناسیون برای شرکت‌ها و واحدهای صنفی و صنعتی تأکید کرد. وی همچنین در خصوص تلاش اتاق برای دریافت واکسن برای یک‌میلیون نفر از افرادی که با اتاق به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم در ارتباط هستند، خبر داد.

آقای ماهرر همچنین گفت: در ارتباط نزدیک با وزارت بهداشت برای دریافت این واکسن‌ها هستیم و با توجه به شرایط فعلی، آغاز واکسیناسیون از اواسط ماه می‌خواهد بود.

تاکنون 532 هزار نفر از کارمندان شرکت‌ها و کارخانه‌های اتریشی برای دریافت واکسن ثبت‌نام کرده‌اند.

گردشگری اتریش در زمان کرونا: کاهش یک‌صد میلیون اقامت شبانه در سال کرونا

کوریه: فصل زمستان که مهم‌ترین فصل گردشگری برای صنعت گردشگری اتریش به شمار می‌آید.

طبق آمار تنها در ماه‌های نوامبر تا مارس 2021، میزان اقامت در هتل‌های اتریش بیش از 55 میلیون واحد نسبت به دوره پیش از بحران کرونا کاهش داشته است که برابر است با کاهش 62 درصدی درآمد هتل‌ها در این دوره نسبت به سال 2019.

بیش از نیمی از اتریش‌ها موافق کاهش ساعات کار در هفته به 35 ساعت

کرونه: در نظرسنجی اخیر موسسه Volkshilfe، 58 درصد شهروندان اتریشی شرکت‌کننده در این نظرسنجی نسبت به کاهش ساعات کار هفتگی رأی مثبت داده‌اند. همچنین در این نظرسنجی 63 درصد نظر مثبت به افزایش حقوق بیکاری از 60 درصد به 70 درصد داده‌اند.

همچنین 88 درصد به افزایش حداقل حقوق به ماهیانه 1750 یورو رأی داده‌اند.

ده هزار فرصت شغلی جدید در استارت آپ های اتریشی

استاندارد: 25 درصد استارت آپ های اتریشی طبق آمار در سال گذشته و همراه با بحران کرونا، به دنبال راه‌حلی برای مبارزه با کرونا بوده‌اند.

طبق گزارش رصد استارتاپ های اتریشی موسسه بازار کار اتریش، از هر 4 شرکت استارتاپ اتریشی در سال گذشته یک شرکت متمرکز بر حوزه سلامت و بحران کرونا بوده است. وزیر اقتصاد اتریش با تأکید بر اهمیت توسعه فعالیت استارتاپ ها از عملکرد استارتاپ های اتریش در سال گذشته اظهار خشنودی کرده است.

همچنین طبق آمار در سال گذشته استارتاپ ها 10 هزار فرصت شغلی جدید در اتریش ایجاد کرده‌اند. گفته می‌شود در حال حاضر 200 هزار نفر در اتریش به‌طور مستقیم در حوزه استارتاپی مشغول به کار می‌باشند.

انتهای خبر/.