اخبار اقتصادی اتریش هفته دوم اسفند ماه 99

جدیدترین اخبار اقتصادی اتریش

برخی از مهمترین اخبار و تحولات اقتصادی اتریش در هفته دوم اسفند ماه 1399

پیشنهاد حوزه گردشگری اتریش برای استفاده از کارت دیجیتال واکسیناسیون

کوریه: همه‌گیری کرونا تعداد تأثیر بی‌سابقه‌ای بر حوزه گردشگری اتریش داشته است تا حدی که به گفته کارشناسان اقتصادی، میزان گردشگران و درآمدهای این کشور در حوزه گردشگری در عرض یک سال 50 سال عقب‌گرد داشته است.

با توجه به شرایط کنونی و فرارسیدن فصل جدید برای سفرهای داخلی و جذب گردشگر خارجی، جامعه تور گردانان اتریش، پیشنهاد استفاده از یک اپلیکیشن تلفن‌های همراه به‌عنوان کارت واکسیناسیون افراد داده است تا در هنگام ورود به کشور و یا استفاده از زیرساخت‌های گردشگری گری کشور بتوانند با در دست داشتن آن، خدمات دریافت نمایند. قراردادهای همکاری مشابهی در این خصوص در ماه‌های گذشته میان یونان و قبرس به امضاء رسیده است و به نظر می‌رسد، بتوان شرایط را برای اتریش و گردشگران اتریشی نیز فراهم آورد.

پیشنهاد این طرح، 24 فوریه 2021 به اتاق فدرال اقتصادی و وزارت اقتصاد و وزارت گردشگری برای بررسی ارائه‌شده است.

شرکت تولیدکننده قطعات صنایع هوایی FACC درگیر بحران اقتصادی کرونا

استاندارد: شرکت اتریشی تولیدکننده قطعات مورداستفاده در صنایع هوایی FACC نیز در سال 2020، درگیر بحران سلامت و اقتصادی کرونا بوده است. طبق اعلام این شرکت، درآمدهای FACC در سال 2020، بالغ‌بر 74.4 میلیون یورو کاهش‌یافته است. تنها در سه‌ماهه چهارم سال گذشته میلادی، به دنبال تعدیل نیرو 130 نفری در این شرکت، صدمه اقتصادی وارده به این شرکت 12 میلیون یورو بوده است.

سخنگوی این شرکت در گفتگو با خبرگزاری اتریش نسبت به بهبود شرایط در سال 2021 ابراز امیدواری کرد و گفت: پیش‌بینی می‌کنیم امسال 500 میلیون یورو درآمد حاصل گردد و بخشی از صدمات سال گذشته جبران گردد. این شرکت تولیدکننده و تأمین‌کننده اصلی تأسیسات فرودگاهی اتریش هست و همچنین تأمین‌کننده قطعات اصلی هواپیماهای مسافربری به‌ویژه ایرباس هست.

کاهش حدود 75 درصدی مسافران ورودی و خروجی فرودگاه‌های اتریش در سال 2020

مرکز آمار اتریش: بر اساس اطلاعات منتشره از سوی مرکز آمار اتریش، میزان مسافران ورودی و خروجی با احتساب ترانزیت در سال 2020 درمجموع شش فرودگاه در سراسر اتریش، 3. 9 میلیون نفر بوده است که این میزان نسبت به سال 2019، نشان‌دهنده کاهش 4. 74 درصدی حجم مسافران این فرودگاه‌ها بوده است.

گفته می‌شود این میزان کاهش در حجم مسافر، از سال 1992 بی‌سابقه بوده است. طبق آمار حجم مسافران فرودگاه‌های اتریش در سال 2019، بالغ‌بر 27 میلیون نفر بوده است. تعداد پروازهای انجام‌شده درمجموع فرودگاه‌های وین، گراتز، اینسبروک، کلاگنفورت، لینز و سالزبورگ تنها 114 هزار و 428 پرواز داخلی و خارجی بوده است.

تعویق در تصویب قانون توسعه زیرساخت‌های انرژی‌های تجدید پذیر

وینرتسایتونگ: سپتامبر سال گذشته، خانم گوسلر، وزیر محیط‌زیست اتریش، طرح قانون توسعه زیربنایی تولید و بهره‌برداری از انرژی‌های تجدید پذیر را به پارلمان اتریش ارائه کرد و نتیجه پایانی در خصوص جلسه وزیران و نظر مجلس در خصوص این بسته قانونی، حتی پس از دو ماه نهایی نشد و صحبت در خصوص این طرح به سال 2021 موکول گردید.

حال گفته می‌شود با نهایی شدن این بسته قانونی، آغاز به کار و اجرای آن نیز تا نیمه دوم سال جاری به طول انجامد. تأخیر در تصویب قانون و عدم همکاری هیئت دولت و برگزار نشدن جلسه هیئت‌وزیران در این خصوص، با انتقاد از سوی اتاق فدرال اقتصادی، اتاق کشاورزی و حتی حزب سبزهای اتریش روبرو شده است.

اجرایی شدن این بسته قانون در حوزه نیروگاه‌های بادی با سرمایه‌گذاری 6.8 میلیارد یورویی امکان اشتغال 33 هزار نیروی کار جدید را فراهم می‌آورد.

افزایش درآمد حوزه کشاورزی در سال 2020

مرکز آمار اتریش: پس از کاهش چشمگیر درآمدهای حوزه کشاورزی در سال 2018 و 2019، از میانه‌سال 2020، روند افزایش تولیدات افزایش درآمد را برای کشاورزان و فعالان حوزه کشاورزی فراهم آورده است.

بر اساس گزارش مرکز آمار اتریش، درآمدهای حوزه کشاورزی به ازای هر نیروی کار 5.4 درصد افزایش‌یافته است و این در حالی است که سال 2019، با 5.8 درصد کاهش همراه بوده است.

گفته می‌شود در برنامه دولت برای افزایش تولیدات کشاورزی در سال کرونا، سبب این رشد درآمد شده است. بر اساس آمار منتشره، درآمد حوزه کشاورزی اتریش در سال 2020، با 2. 3 درصد افزایش نسبت به سال 2019 به 7.7 میلیارد یورو رسیده است.

تأثیرات اقتصادی کرونا بر بزرگ‌ترین شرکت آجر سازی جهان

وینرتسایتونگ: شرکت اتریشی وینربرگر بزرگ‌ترین تولیدکننده آجر در جهان هست و با داشتن بیش از 200 مرکز تولیدی در 30 کشور جهان و بالغ‌بر 18 هزار نفر به‌طور تمام‌وقت استخدام این شرکت می‌باشند.

بحران اقتصادی کرونا، گریبان گیر این شرکت نیز شده است و درآمدهای وینربرگر را از 1. 249 میلیون یورو در سال 2019 به 5. 88 میلیون یورو در سال 2020 رسانده است. در کنار کاهش درآمد، تعدیل نیرو نیز دیگر مسئله‌ای است که این شرکت و کارکنان آن در سال کرونا با آن روبرو بوده‌اند.

افزایش حمله‌های سایبری به شرکت‌های تولیدکننده واکسن کرونا

پرسه: در هفته‌های اخیر تعداد حملات سایبری به شرکت‌های سازنده واکسن و پژوهشکده‌های فعال در حوزه دارو و واکسن کرونا، افزایش چشمگیری داشته است. طبق آمار یوروستات تا پیش از دوره همه‌گیری میزان حملات سایبری به بیمارستان‌ها و دیگر زیرساخت‌های نظام سلامت کشورهای اروپایی مسئله‌ای کم یا بی‌سابقه بوده است؛ اما از ماه آوریل 2020، میزان حملات سایبری در ارتباط با اطلاعات مربوط به تحقیقات حوزه کرونا، افزایش چشمگیری داشته است.

در این خصوص همچنین IBM در گزارش شاخص تهدیدهای اطلاعاتی X-Force „X-Force Threat Intelligence Index “ میزان حملات سایبری در این حوزه را در مدت‌زمان ماه‌های آوریل تا دسامبر 2020 تنها در اروپا بالغ‌بر 48 هزار مورد می‌داند که در تمامی موارد شبکه دریافت و خریدوفروش واکسن‌ها و مراکز تحقیقاتی در آن مرتبط بوده‌اند. بر اساس این گزارش میزان حملات سایبری در اروپا از 21 درصد در سال 2019 به 31 درصد در سال 2020 رسیده‌اند.

همکاری شرکت نفت و گاز اتریش با پست برای تولید کامیون‌های هیدروژنی

کوریه: شرکت نفت و گاز اتریش OMV و پست این کشور در یک طرح همکاری مشترک تلاش بر تولید کامیون‌های هیدروژن سوز برای حمل‌ونقل بار در سراسر اتریش می‌باشند.

این دو شرکت دیروز 23 فوریه 2021، تفاهم‌نامه همکاری برای ساخت این نوع کامیون به امضاء رسانده‌اند و قرار است نخستین مدل آن در سال 2023 مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

پیش‌بینی بانک آستریا از شرایط اقتصادی در فصل بهار

کلاینه تسایتونگ: کارشناسان اقتصادی بانک آستریا، بهبود شرایط اقتصادی را برای اتریش در فصل بهار پیش‌بینی می‌کنند. طبق پیش‌بینی این بانک، رشد اقتصادی حدود 6. 2 درصد تا میانه ماه مارس 2021 بهبود خواهد یافت. گفته می‌شود بازگشایی فروشگاه‌ها و اصناف، به‌صورت مرحله‌ای به روند بهبود شرایط اقتصادی کمک کرده است ولی بااین‌وجود شرایط پیش از کرونا در زودترین زمان تا پایان سال 2022 حاصل نخواهد شد. خانم سوزانه وندلر، ریاست بانک آستریا، شرایط بهار و اوایل تابستان را برای اتریش مساعد می‌داند و از دولت خواسته است تا حد امکان از هرگونه تعطیلی دیگری خودداری نماید.

ژانویه 2021 کاهش تورم در اتریش

مرکز آمار اتریش: طبق آمار منتشره مرکز آمار اتریش، نرخ تورم در ماه ژانویه 2021 بالغ‌بر 8, 0 درصد بوده است و نسبت به دسامبر 2020، حدود 4, 0 درصد کاهش‌یافته است.

این تغییر در نرخ تورم به گفته کارشناسان به دلیل کاهش قیمت در مواد غذایی است. بااین‌وجود همچنان تعیین‌کنندگان اصلی نرخ تورم در اتریش، انرژی، آب و هزینه مسکن می‌باشند. این نرخ در حال حاضر به‌وضوح با میانگین اعلام‌شده برای نرخ تورم هدف از سوی بانک مرکزی اروپا یعنی زیر 2 درصد فاصله دارد.

انتهای خبر/.