اخبار اقتصادی اتریش هفته سوم اسفند ماه 99

اخبار اقتصادی اتریش

برخی از مهمترین اخبار و تحولات اقتصادی اتریش در هفته سوم اسفند ماه 1399

بحران کرونا تاکنون 100 میلیارد یورو برای اتریش هزینه در برداشته است

پرسه: روزنامه پرسه اتریش به نقل از اندیشکده اقتصادی آگندا آستریا، زیان وارده به اقتصاد اتریش را ظرف یک سال بحران کرونا، 100 میلیارد یورو برآورد کرده است.

به گزارش این موسسه، 60 میلیارد یورو از زیان وارده مربوط به کاهش درآمدها و کاهش رشد اقتصادی و 40 میلیارد مربوط به کمک‌هزینه‌های دولت بوده است.

تنها در نخستین دوره تعطیلی‌های سراسری 12 میلیارد یورو هزینه برنامه‌ریزی نشده بدنه اقتصادی اتریش را غافلگیر نمود. دوره‌های دوم و سوم نیز هرکدام به ترتیب 14 و 13 میلیارد یورو هزینه در برداشته‌اند.

رضایت عمومی از دورکاری در زمان کرونا

کرونه: همه‌گیری کرونا سبب شد تا حدود 1.5 میلیون نفر در اتریش به مدت یک سال وارد دورکاری شوند و دوسوم این افراد اولین بار تجربه چنین روندی را داشتند. طبق آمار منتشره از نظرسنجی‌های انجام‌شده، 90 درصد افراد دورکاری را مثبت و کارآمد برآورد کرده‌اند و اکثریت به دنبال آن هستند تا در آینده نیز در خانه بمانند و به دورکاری ادامه دهند.

طبق آمار 12 درصد از کارکنان علاقه‌مند هستند تا برای همیشه در دورکاری بمانند و 33 درصد اعلام کرده‌اند که حداکثر 2 روز را در محل کار حضور یابند و دیگر زمان‌ها در دورکاری بمانند. 15 درصد نیز برآیند کاری خود را ضعیف می‌دانند و دورکاری را به‌عنوان راه‌حلی همیشگی نمی‌دانند.

صندوق همیاری اتحادیه اروپایی 32 میلیون یورو به اتریش پرداخت خواهد کرد

کرونه: اتریش و چند کشور اروپایی دیگر مبالغی را از صندوق همیاری اتحادیه اروپایی برای مقابله با بحران اقتصادی کرونا دریافت خواهند کرد. در کل این صندوق 530 میلیون یورو برای 17 کشور اتحادیه اروپایی در نظر گرفته است که در این میان اتریش سهمی 32 میلیون یورویی خواهد داشت.

هدف اصلی این صندوق کمک به کشورهای عضو برای خرید واکسن کرونا و دیگر تمهیدات حوزه سلامت می‌باشد.

این صندوق در سال 2002 و هم‌زمان با حادثه سیل در اروپایی مرکزی شکل گرفت و این صندوق از زمان آغاز به کار تابه‌حال 5.6 میلیارد یورو به کشورهای اروپایی در زمان بلایای طبیعی کمک‌رسانی کرده است.

کاهش مرحله‌ای میزان بیکاری در اتریش

پرسه: باز شدن فروشگاه‌ها به‌طور مرحله‌ای، هرچند شرایط اقتصادی را به‌طور مقطعی بهبود بخشیده است اما تأثیر ویژه‌ای هنوز بر میزان بیکاری در اتریش نداشته است. طبق آمار مرکز آمار اتریش، در حال حاضر 405 هزار 714 نفر بیکار می‌باشند که نسبت به هفته گذشته 12 هزار 960 نفر کاهش داشته است.

مارتین کوخر وزیر کار اتریش در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با وزیر دارایی نسبت به بهبود شرایط اقتصادی در 2 هفته گذشته اظهار امیدواری کرد. طبق آمار منتشره موسسه پژوهش‌های اقتصادی اتریش، در ماه فوریه 2021، تولید ناخالص داخلی اتریش نسبت به زمان مشابه در سال گذشته، 6.9 درصد کاهش داشته است.

برنامه جدید اتریش برای واکسن ساخت اتریش

پرسه: گروه اقدام تولید واکسن داخلی اتریش از وزارت اقتصاد این کشور اولین جلسه خود را در دو هفته آینده برگزار می‌نماید. به گزارش روزنامه پرسه اتریش از وزارت اقتصاد اتریش، گروه ویژه اقدام تولید واکسن ملی اتریش، اولین جلسه خود را تا دو هفته آینده با حضور شرکت‌های بزرگ تولید دارو و متولیان بهداشت و سلامت استان‌ها برگزار خواهد کرد.

گفته می‌شود با توجه به کمبود مواد اولیه، زیرساخت‌های موردنیاز و نیروی کار حرفه‌ای برای تولید واکسن شرکت فایزر، بدون شک این واکسن‌های تولیدی از شرکت فایزر نخواهد بود. هم‌زمان شرکت نوارتیس اعلام کرده است که از هفته آینده تولید واکسن‌های Curevac را در مقر خود در تیرول آغاز خواهد کرد و جلسه این گروه اقدام به لحاظ زمانی، می‌تواند در افزایش تولید و بررسی شرایط و فراهم آوری مواد خام و نیروی کار حرفه‌ای کمک‌رسان باشد.

کمک‌های جدید دولت برای شرکت‌های اتریشی

کرونه: دولت اتریش 10 مارس 2021، بسته کمکی جدیدی به ارزش 430 میلیون یورو را برای کمک به شرکت‌های این کشور معرفی نمود. این بسته کمکی جدید برای رستوران‌ها، باشگاه‌های ورزشی و مراکز هنری و فرهنگی می‌باشد.

بخشی از هزینه‌های پرداختی به شرکت‌ها برای کاهش فشار اقتصادی آنان برای پرداخت هزینه‌های کار کوتاه‌مدت و کمک‌هزینه‌های سفر و فوق‌العاده‌ها می‌باشد.

9 میلیون یورو تنها برای باشگاه‌های ورزشی و 28 میلیون یورو برای مراکز فرهنگی و هنری می‌باشد. این کمک‌هزینه جدید به بیش از 60 هزار شرکت اتریشی که در حوزه‌های یادشده فعال می‌باشند پرداخت خواهد شد.

34 درصد استارت اپ ها در اتریش سرمایه‌گذار مناسب پیدا می‌کنند

کوریه: یک‌سوم استارت اپ های اتریشی سرمایه‌گذار مناسب حوزه فعالیت خود را به کمک زیرساخت‌های این کشور برای استارت اپ ها می‌یابند.

حوزه‌های برنامه‌نویسی کامپیوتر و نرم‌افزار، سلامت و فروش اینترنتی در این میان از بخت و اقبال بیشتری نسبت به دیگر حوزه‌ها برخوردار می‌باشند.

بیشتر این پروژه‌ها توانسته است در شش ماه نخست، بین 50 تا 100 هزار یورو دریافت نمایند. دوسوم دیگر سرمایه‌گذاران پشتیبانی از شرکت‌های خارجی و سرمایه‌گذاری خارج از اتریش را ترجیح داده‌اند.

گزارش سرمایه‌گذاری 2020 همچنین نشان‌دهنده تمرکز 50 درصدی سرمایه‌گذاران و استارت اپ ها در وین می‌باشد.

سرمایه‌گذاری دولت اتریش در حوزه تولید برق از جایگاه انرژی‌های تجدید پذیر

استاندارد: طرح قانون توسعه انرژی‌های تجدید پذیر پس از ماه‌ها بحث و بررسی سرانجام آماده بهره‌برداری و تحویل به هیئت‌وزیران می‌باشد.

به گزارش روزنامه کرونه، این طرح هفته آینده قرار است در جلسه هیئت‌وزیران به رأی گذارده شود. در صورت همراهی مجلس، این طرح تا اوایل تابستان سال جاری اجرایی خواهد شد.

در این طرح افزایش و توسعه چشمگیری سامانه‌های تولید برق از جایگاه انرژی‌های تجدید پذیر دیده‌شده است که تا سال 2030 می‌بایست تکمیل گردد. میزان انرژی تولیدی از این طریق در سال 2020، بالغ‌بر 54 تراوات ساعت بوده است که تا سال 2030 می‌بایست به 81 تراوات ساعت برسد.

از این میزان 4.12 درصد از طریق سلول‌های خورشیدی، 5 درصد زیست‌توده، 3.16 درصد توربین‌های بادی و 3.46 درصد از طریق نیروگاه‌های آبی و سدهای آبی خواهد بود. برای رسیدن به این هدف و ایجاد زیرساخت‌های موردنیاز دولت تا سال 2030، 10 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری می‌نماید.

انتهای خبر/.