اخبار اقتصادی اتریش هفته اول فروردین 1400

جدیدترین اخبار اقتصادی اتریش

برخی از مهمترین اخبار و تحولات اقتصادی اتریش در هفته اول فروردین ماه 1400

گزارش بانک مرکزی اتریش از شرایط اقتصادی در سال 2020: کاهش درآمدها و کاهش رشد اقتصادی پیش‌بینی‌شده

بدنه اقتصادی اتریش بیش از یک سال است که درگیر همه‌گیری کرونا می‌باشد و با تبعات کوچک و بزرگ آن دست‌وپنجه نرم می‌کند. گزارش‌های موسسات مالی – بانکی، اندیشکده‌های اقتصادی و بانک مرکزی اتریش، گاه بسیار متفاوت و ضدونقیض در مورد شرایط اقتصادی تحلیل‌هایی را ارائه می‌نمایند.

بانک مرکزی اتریش در گزارش آخرین ترازنامه 2020 به کاهش 10 میلیون یورویی درآمدهای این بانک اشاره‌کرده است. به گزارش این بانک 8 میلیون یورو از این درآمد کاهش سود درآمدهای فدرال می‌باشد که باید در سال جاری جبران گردد.

رابرت هولتزمان ریاست بانک مرکزی اتریش 23 مارس در گفتگو با روزنامه استاندارد گفت: کاهش درآمدها و شکسته شده زنجیره اقتصادی در سال گذشته بسیار مشهود است و تبعات اقتصاد کوچک‌شده تا سال‌ها باقی خواهد ماند.

هولتزمان همچنین خوش‌بینی به سال جاری و سال آینده را بسیار غیرمنطقی می‌داند و هرگونه نظر خوش‌بینانه را خارج از واقعیت می‌شمارد. به گفته وی، رشد در سال جاری می‌تواند تا حداکثر 2 درصد بهبود یابد ولی کاهش ایجادشده در تولید ناخالص داخلی در سال 2020، برای جبران شدن زمان طولانی‌تری را طلب می‌کند.

وزیر دارایی اتریش در پاسخ به گزارش بانک مرکزی اتریش: همچنان توان رویارویی با بحران اقتصادی را داریم

طبق گزارش موسسه پژوهش‌های اقتصادی اتریش WIFO میزان کاهش تولید ناخالص داخلی اتریش در سال 2020، بالغ‌بر 39 میلیارد یورو بوده است.

همچنین بانک مرکزی اتریش 23 مارس اعلام کرد که درآمدهای دولت در سال گذشته بسیار کاهش‌یافته است و ازاین‌رو میزان دریافتی استان‌ها نیز با مشکلاتی روبرو خواهد بود.

بااین‌وجود وزیر دارایی اتریش، گرنوت بلومل، همچنان با تأکید بر سیاست بودجه‌ریزی و درآمدهای خوب سال‌های گذشته معتقد است که کشور توان مقابله با بحران اقتصادی کرونا را دارد.

وی همچنین با توجه به واکسیناسیون و باز شدن فروشگاه‌ها و آغاز فعالیت‌های اقتصادی، نسبت به بهبود شاخص‌های اقتصادی در آینده نه‌چندان دور ابراز امیدواری کرد. به نظر می‌رسد شرایط بازار کار در اتریش در هفته گذشته نسبتاً شرایط بهتری داشته است و بیکاری رشد قابل‌توجهی نداشته است.

تعطیلی‌های سراسری باری دیگر گریبان گیر رشد اقتصادی

کرونه: پیش‌بینی موسسه پژوهش‌های اقتصادی اتریش WIFO در خصوص دور جدید تعطیلی‌های سراسری در فصل بهار و ادامه آن در طول سال 2021، نسبت برهم زدن روند افزایش رشد اقتصادی هشدار داده است. به گفته این موسسه، تعطیلی‌ها رشد اقتصادی سال جاری را در حد 1.5 درصد نگاه خواهد داشت.

پیش‌بینی‌های قبلی این موسسه حاکی از رشد 2.3 درصدی برای سال 2021 بود. همچنین موسسه مطالعات پیشرفته وین نیز رشد اقتصادی سال جاری را 2.6 درصد پیش‌بینی کرده بود. همچنین مسئله بیکاری نیم میلیون نفری و کسری بودجه 22 میلیارد یورویی در زمره اصلی‌ترین چالش‌های دولت در سال جاری به شمار می‌آیند.

صندوق بین‌المللی پول 650 میلیارد دلار برای بحران کرونا فراهم می‌آورد.

صندوق بین‌المللی پول روز 4 شنبه، 24 مارس 2021، برای کمک به کشورهای جهان برای مقابله با بحران اقتصادی کرونا و خرید واکسن و مایحتاج موردنیاز کشورها، پیشنهاد تزریق 650 میلیارد دلار به‌عنوان وام به کشورها را ارائه داد.

این صندوق اولویت دریافت را به کشورهای درحال‌توسعه داده است و اظهار امیدواری کرده است تا با کمک به این کشورها و امکان خرید واکسن برای آنان به توسعه و شیوع بیشتر بیماری نیز کمک‌رسانی شود. پیش‌بینی می‌شود تا ماه ژوئن سال جاری، میزان سهم کشورها و توانایی آنان برای کمک به این صندوق نهایی شود.

اسپوتنیک v در جستجوی همکار اروپایی برای تولید

روند عرضه و تقاضا واکسن کرونا در سراسر اروپا با چالش‌های جدی روبروست. از یک‌سو واکسن‌های جدید روند بسیار طولانی برای دریافت جواز برای فروش و فعالیت در اروپا را می‌بایست طی کنند و از سوی دیگر شرکت‌هایی که جواز دریافت کرده‌اند امکان ارسال و تولید در سراسر اروپا را در حال حاضر دارا نمی‌باشند.

هم‌زمان برخی از کشورهای اروپایی برای جبران این کمبود به دنبال جایگزین کردن واکسن‌های روسی می‌باشند. در این خصوص اتریش با روسیه مذاکرات زیادی داشته است و در حال حاضر دو طرف در حال بررسی امکان تولید در اتریش و توزیع در اروپا می‌باشند. تاکنون تولیدکننده روسی به شرکت آلمانی بورینگر اینگلهایم که در وین نیز فعال است و واحد تولیدی دارد رجوع کرده و موفق به امضا قرارداد همکاری نشده است و دلیل این عدم همکاری را نداشتن زیرساخت‌های موردنیاز برای تولید واکسن اعلام کرده است.

بررسی امکان تولید واکسن اسپوتنیک V در اروپا هم‌زمان با کشورهای آلمان، ایتالیا و فرانسه نیز مطرح‌شده که تاکنون بی‌پاسخ‌مانده است.

کاهش درآمدهای کنترل بانک اتریش در سال 2020

کنترل بانک اتریش در سال 2020، هرچند به لحاظ عملکرد موفق بوده است اما در سال 2020 نسبت به سال 2019، با کاهش درآمدی بالغ‌بر 3.7 میلیون یورو روبرو بوده است. این بانک همچنین اعلام کرده است که در سال 2020 باوجود شرایط اقتصادی بحران‌زده و کاهش تولید، میزان درخواست شرکت‌ها برای تأمین مالی صادرات و صدور گارانتی بانکی نسبت به سال 2019، حدود 21 درصد افزایش داشته است.

سهم مواد غذایی ارگانیک در اتحادیه اروپایی افزایش می‌یابد

پرسه: کمیسیون اتحادیه اروپایی روز 25 مارس 2021، برنامه عملیاتی خود را برای افزایش سهم مواد غذایی ارگانیک تولیدی اتحادیه اروپایی اعلام کرد. طبق این برنامه تا سال 2030، می‌بایست حجم تولیدی کنونی از 8.5 درصد به 25 درصد افزایش یابد.

اتریش در تلاش است تا در چارچوب این برنامه تا سال 2030، مساحت زمین‌های زراعی زیر کشت محصولات ارگانیک را تا 26 درصد افزایش دهد. اتریش در اتحادیه اروپایی بیشترین میزان زمین‌های زراعی زیر کشت با محصولات ارگانیک را نسبت به مساحت کشور در اختیار دارد و پس از اتریش سوئد، ایتالیاو لتونی در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

4 ماه تأخیر در واکسیناسیون برابر با 7 میلیارد یورو زیان مالی

کوریه: در روزهای اخیر افزایش مجدد چشمگیر تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در اتریش، باری دیگر پس از گذشت یک سال از آغاز بحران سلامت کرونا، خبر از احتمال آغاز دور جدیدی از محدودیت‌های کرونا را دارد.

اتریش همچنان با مسئله کمبود واکسن و تأخیر در تحویل واکسن‌های سفارش داده‌شده دست‌وپنجه نرم می‌کند و به نظر می‌رسد که با تأخیر ایجادشده دور جدید ممنوعیت‌های سراسری کرونا، از هفته دوم ماه آوریل 2021 آغاز گردد.

به گفته اندیشکده مومنتوم اتریش، اتریش به نسبت به کشورهای دیگر مانند آمریکا و اسرائیل حداقل 4 ماه در تأمین واکسن‌های موردنیاز تأخیر دارد و این زمان با دوره ممنوعیت‌های جدید در حدود 12.5 میلیارد یورو دیگر زیان برای بدنه اقتصادی اتریش به دنبال خواهد داشت و در بهترین حالت بدون این تعطیلی‌ها 7 میلیارد یورو کاهش درآمد را در سه‌ماهه دوم سال جاری تجربه خواهد کرد.

طبق آمار 41 درصد از واکسن‌های تولیدی در داخل از اروپا از زمان آغاز تولید و پخش از اکتبر 2020، به خارج از این اتحادیه ارسال می‌گردند.

کاهش چشمگیر درآمدهای اوبربانک اتریش در سال 2020

وینرتسایتونگ: درآمد اوبربانک اتریش در سال 2020 به‌شدت کاهش‌یافته است. طبق اعلام این بانک، کاهش سرمایه‌گذاری‌ها در بازار سهام، افزایش ریسک و عدم قطعیت در بازار سرمایه و کاهش درآمدهای شرکت‌های وابسته به بانک و مشتریان صنعتی و بزرگ این بانک مانند شرکت فولادسازی فوست آلپینه، از دلایل اصلی کاهش درآمدهای این بانک اعلام‌شده‌اند.

درآمد این بانک در سال گذشته پس از کسر مالیات تنها 123.5 میلیون یورو بوده است که نسبت به سال پیش از آن 42.8 درصد کاهش را نشان می‌دهد. فرانتز گازلسبرگر، ریاست این بانک با اشاره به بهبود شرایط در سال جدید و تغییر سیاست‌های بانک شرایط پیش رو را همراه با بهبود شرایط اقتصادی جهانی خوب ارزیابی کرد. وی بزرگ‌ترین معضل را در سال‌های پیش رو در اتریش و اتحادیه اروپایی مسئله افزایش بی‌سابقه نرخ تورم حتی تا 3 درصد می‌داند.

انتهای خبر/.