اخبار اقتصادی اتریش هفته اول اسفند ماه ۹۹

جدیدترین اخبار اقتصادی اتریش

برخی از مهمترین اخبار و تحولات اقتصادی اتریش در هفته اول اسفند ماه ۱۳۹۹

توسعه شبکه اروپایی رایفایزن اینترنشنال

کوریه: بانک اتریشی رایفایزن اینترنشنال در آغاز هفته جدید خبر از خرید بانک FX در جمهوری چک و شرکت ارائه‌دهنده تراکنش‌های اینترنتی Akcenta داد.

بانک رایفایزن اینترنشنال اعلام کرده است که فعالیت خود را در اروپای مرکزی و شرقی توسعه خواهد داد و آماده همکاری با بانک‌های روسی می‌باشد.

همچنین رایفایزن در حوزه رمز ارزها و اوراق ارزی دیجیتالی نیز اعلام آمادگی برای همکاری‌های بین‌المللی کرده است. در حال حاضر انجام تراکنش میان کشورهای اروپایی شرقی با آلمان و دیگر کشورهای اروپای غربی در دستور کار این بانک قرار دارد.

سرمایه‌گذاری شرکت نفت و گاز اتریشی او ام فا در حوزه سوخت‌های هیدروژنی

کوریه: شرکت نفت و گاز اتریشی او ام فا با همکاری بخش خصوصی ۲۵ میلیون یورو برای ساخت بزرگ‌ترین کارخانه الکترولیز در اتریش در نزدیکی پالایشگاه او ام فا در اشوچات سرمایه‌گذاری می‌کند. این کارخانه قرار است تا نیمه دوم سال ۲۰۲۳ به بهره‌برداری برسد و سالانه تا سقف ۱۵۰۰ تن هیدروژن کم آلاینده (سبز) تولید نمایند.

قرار است او ام فا از سال ۲۰۲۳ از هیدروژن سبز که آلایندگی کمتری نسبت به هیدروژن خاکستری دارد در پالایشگاه‌های خود استفاده نماید. در این پروژه همچنین صندوق آب‌وهوا و انرژی نیز حضور خواهد داشت و ۳۰ درصد هزینه‌های موردنیاز این پروژه را پرداخت خواهد کرد.

امسال ۲۱ فوریه روز حقوق دریافتی زنان و مردان در اتریش

وینرتسایتونگ: طبق آمار، دریافتی زنان به‌طور میانگین ۳ /۱۴ درصد کمتر از مردان است و روند کاهش این شکاف تاکنون بیش از ۲۰ سال به طول انجامیده است. برای مبارزه با این مسئله و ایجاد توجه عمومی نسبت به مسئله تفاوت دریافتی زنان و مردان حتی برای کار یکسان، شبکه حرفه‌ای و اقتصادی زنان Frauennetzwerk Business and Professional Women امسال در روز ۲۱ فوریه برنامه‌های گوناگونی را با کمک وزارت زنان برگزار می‌نماید. تفاوت در میزان دریافتی زنان و مردان در استان‌های مختلف اتریش بسیار توزیع ناهمگنی دارد به‌عنوان‌مثال در استان فورالبرگ ۴۷.۵ درصد و در وین ۸.۱۸ درصد می‌باشد.

هواپیمایی آستریان برنامه خطوط خود را برای تابستان ۲۰۲۱ توسعه می‌دهد

هویته: هواپیمایی اتریش در حال حاضر (۱۸ فوریه ۲۰۲۱)، تنها ۱۵ درصد از حجم برنامه پروازهای ورودی و خروجی خود نسبت به زمان پیش از کرونا را انجام می‌دهد و با توجه به بهبود شرایط و رسیدن فصل تابستان، این شرکت اعلام کرده است که در صورت آغاز واکسیناسیون بین‌المللی، برنامه پروازی خود را تا تابستان به‌صورت چندمرحله‌ای افزایش خواهد داد و ۲۰ مقصد جدید که در سال بحران کرونا، پروازها به آن‌ها قطع‌شده بود، باری دیگر در برنامه مسیرهای پروازی این خط هوایی قرار خواهند گرفت.

گفته می‌شود مقاصد اصلی گردشگران اتریشی و مسیرهای بین‌قاره‌ای در اولویت قرار دارند.

کاهش تعداد شرکت‌ها و واحدهای صنفی ورشکسته در سال ۲۰۲۰

کرونه: باوجود وسعت موج بیکاری و مشکلات اقتصادی ایجادشده هم‌زمان با بحران کرونا، تعداد شرکت‌هایی که در سال ۲۰۲۰ در اتریش اعلام ورشکستگی کرده‌اند، نسبت به سال ۲۰۱۹ کاهش‌یافته است. طبق گزارش مرکز آمار اتریش تا پایان سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۲۰، میزان شرکت‌های و واحدهای صنفی که اعلام ورشکستگی نموده‌اند تا ۵۶ درصد کاهش‌یافته است.

با این‌وجود کارشناسان اقتصادی موسسه پژوهش‌های اقتصادی اتریش و بانک مرکزی اتریش بر این باور می‌باشند که با پایان یافتن منابع صندوق کمک کرونا اتریشی، موج اصلی بیکاری و به دنبال آن اعلام ورشکستگی‌ها آغاز خواهد شد. طبق آمار اعلام‌شده، در سال ۲۰۱۹ تعداد شرکت‌ها ورشکسته ۵ هزار واحد بوده است که در سال ۲۰۲۰ به ۳ هزار و ۱۵۵ واحد رسیده است. در این میان ارائه‌کنندگان خدمات، بیشترین سهم در آمار بیکاری و ورشکستگی را داشته‌اند.

افزایش سهم محصولات غذایی ارگانیک در بازار اتریش

وینرتسایتونگ: در سال ۲۰۲۰، سهم محصولات غذایی ارگانیک نسبت به دیگر محصولات افزایش چشمگیری داشته است. طبق گزارشات مرکز آمار اتریش، در سال ۲۰۲۰، به‌طور میانگین اتریشی‌ها ۱۹۰ یورو به ازای هر فرد به سرانه مصرف محصولات ارگانیک خود افزوده‌اند.

گفته می‌شود نگرانی روانی جامعه نسبت به مسئله سلامت در سال کرونا، سبب این افزایش در مصرف محصولات ارگانیک بوده است. در این خصوص موسسه بیو آستریا (موسسه دولتی بررسی کیفیت محصولات ارگانیک در اتریش) اعلام کرده است که کشاورزان و دامداران در سال ۲۰۲۰ نیز به افزایش تولید این نوع محصولات روی آورده‌اند و بیشترین افزایش در تولید را در استان‌های سالزبورگ، بورگنلاند و وین می‌توان یافت.

کاهش مقطعی میزان بیکاری در اتریش

استاندارد: یک ماه پس از آغاز به کار مارتین کوخر وزیر جدید کار و امور اجتماعی اتریش، پس‌ازآنکه در هفته‌های آغازین سال جدید میلادی میزان بیکاری مجدداً افزایش چشم‌گیری پیداکرده بود، در هفته دوم ماه فوریه درروند کاهشی قرارگرفته است.

طبق آمار اداره مشاغل اتریش در هفته اخیر ۷۵۰۰ نفر از آمار پایانی ماه ژانویه کاسته شده و به حدود ۴۵۰ هزار نفر رسیده است و ۴۶۵ هزار نفر در حال حاضر در کار کوتاه‌مدت به سر می‌برند. همچنین طبق محاسبات موسسه پژوهش‌های اقتصادی اتریش WIFO، تولید ناخالص داخلی هفتگی در اتریش، در هفته نخست ماه فوریه ۲۰۲۱، ۱. ۱۳ درصد کمتر از مدت‌زمان مشابه سال گذشته میلادی و در آغاز بحران سلامت کرونا در اتریش بوده است.

پس از باز شدن اکثر فروشگاه‌ها از هفته گذشته، رستوران‌ها و تور گردانان و هتلداران، نسبت به تبعیض دولت در خصوص امکان فعالیت، انتقاد داشته و برای هفته جاری درخواست دو تجمع داده‌شده که به دلیل ممنوعیت تجمعات، اجازه تظاهرات به این گروه‌ها داده نشده است.

احتمال خروج سرمایه شرکت‌های آلمانی و آمریکایی فعال در حوزه مخابرات در اتریش به سبب قانون جدید مخابرات

خبرگزاری رادیو و تلویزیون اتریش: شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات مخابراتی مانند A1، مگنتا و Drei پس از تصویب قانون جدید مخابرات و فعالیت شرکت‌های مخابراتی که هفته گذشته در پارلمان اتریش به تصویب رسید، نسبت به خروج سرمایه از اتریش تهدید کرده‌اند. این شرکت‌ها که به ترتیب زیرمجموعه شرکت‌های مادر آمریکایی، آلمانی و چینی می‌باشند، اعلام کرده‌اند که قانون جدید که فعالیت آن‌ها را محدود و میزان درآمدهای آنان را کاهش می‌دهد سبب خواهد شد تا این شرکت‌ها کشورهای دیگری را که فعالیت آنان را با موانع کمتری روبرو می‌سازند را برای سرمایه‌گذاری در حوزه آنتن‌ها و دیگر زیرساخت‌های نسل پنجم مخابرات انتخاب نمایند.

پیش‌ازاین بحث بر سر کاهش میزان هزینه اجاره آنتن‌ها بود که قانون جدید این میزان را برای شرکت‌های غیر اتریشی یا شرکت‌هایی که به‌طور کامل اتریشی نیستند، کاهش نداده است. این روند سبب خواهد شد تا روند قرار دادن کابل‌های نوری در اتریش با تأخیر صورت پذیرد. هم‌زمان یک شرکت اتریشی اعلام آمادگی برای کابل‌کشی سراسر اتریش نموده است.

میزان سرانه تولید نیم تن زباله شهری در اروپا

یوروستات: در سال ۲۰۱۹، در سراسر اروپا مجموعاً حدود ۲۲۵ میلیون تن زباله شهری تولیدشده است که نشان‌دهنده سرانه‌ای بالغ‌بر نیم تن برای هر نفر در سال می‌باشد. در میان کشورهای اروپایی دانمارک با سرانه ۸۴۴ کیلوگرم،۳۴۲ کیلوگرم بالاتر از میانگین سرانه اتحادیه اروپایی بوده است و پس‌ازآن در جایگاه دوم لوکزامبورگ قرار دارد.

آلمان در این آمار در جایگاه پنجم و اتریش در جایگاه هفتم با سرانه ۵۸۸ کیلوگرم زباله شهری قرار دارد. همچنین حجم زباله بازیافتی در سال ۲۰۱۹ نیز افزایش چشمگیری داشته و به سه برابر میزان زباله بازیافتی در سال ۲۰۱۸ رسیده است. میزان زباله بازیافتی برای هر فرد در سال ۲۰۱۸ برابر با ۸۷ کیلوگرم بوده است که در سال ۲۰۱۹ به ۲۳۹ کیلوگرم رسیده است.

انتهای خبر/.