اخبار اقتصادی اتریش هفته چهارم آذر99

وضعیت ممنوعیت های کرونایی

دوره محدودیت های سراسری موج دوم کرونا در اتریش از این هفته به پایان رسید و از روز دوشنبه فروشگاه‌ها و مدارس فعالیت خود را از سر گرفته اند. هتل ها همچنان تعطیل می‌باشند و گردشگری فصل زمستان و ادامه محدودیت ها برای ورزش های زمستانی از مهمترین مسائل مورد بحث میان احزاب و اصحاب رسانه در اتریش می‌باشد.

تغییرات در هیات مدیره شرکت نفت و گاز اتریش OMV

تغییرات در هیات مدیره شرکت نفت و گاز اتریش OMV و شرکت هواپیمایی آستریان به دلیل عدم توافق بین اعضای هیات مدیره، از دیگر موضوعات اصلی رسانه‌های اتریشی در هفته اخیر بود. همزمان آغاز اجرای قسمت پایانی پروژه خط لوله انتقال گاز نورد استریم 2 و درگیری داخلی در شرکت نفت و گاز اتریش برای ادامه همکاری با شرکت اماراتی-اتریشی بورئالیس از دیگر موضوعات مطرح شده در رسانه‌ها در حوزه اقتصادی بود.

تخصیص 500 میلیارد یورو برای صندوق احیاء اروپایی در زمان بحران کرونا توسط بانک مرکزی اروپا

وینرتسایتونگ: بانک مرکزی اروپا برای کمک به صنایع و شرکت های اروپایی 500 میلیارد یورو دیگر به صندوق احیاء کرونا اتحادیه اروپایی واریز می‌کند. این کمک ها بدون بهره بوده و برای تخصیص اعتبارات به شرکت ها، صنایع و بنگاه‌های اقتصادی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. با این تصمیم، میزان بودجه تخصیص داده شده به این صندوق به 85 . 1 هزار میلیارد یورو خواهد رسید و دوره مراحل پرداخت این مبلغ به صندوق تا مارس 2022 تمدید شد. بانک مرکزی اتحادیه اروپا اعلام کرده است که این بانک در کنار اتحادیه اروپایی و حوزه یورو خواهد بود و در موج دوم نیز زیرساخت های مالی و پولی – بانکی کشورهای عضو را پشتیبانی خواهد نمود.

تجارت خارجی اتریش در شش ماهه دوم سال جاری

کوریه: تجارت خارجی اتریش مانند دیگر کشورهای اروپایی دستخوش شرایط همه گیری کرونا بوده است. در فاصله ماه‌های ژانویه تا سپتامبر 2020، وادرات 2 .11 درصد و صادرات 9 درصد کاهش پیدا کرده است. بیشترین میزان کاهش تجارت خارجی با آلمان بوده است. همچنین بیشترین میزان کاهش صادرات و واردات مربوط به ماه‌های آوریل تا ژوئن می‌باشد و تنها پس از ماه‌ها شاید ماه سپتامبر کمی‌شرایط بهتری نسبت به دیگر ماه‌ها داشته است. طبق اطلاعات اولیه آماری ، واردات کالا از ژانویه تا سپتامبر سال 2020 بالغ بر 105.67 میلیارد یورو بوده است ، در حالی که صادرات در مجموع 104.6 میلیارد یورو بوده که در کل به ترتیب 11.2 و 9 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است. بر این اساس کسری تراز تجاری 4.06 میلیارد یورو بوده است. بیشترین کاهش با مهمترین شریک تجاری اتریش آلمان (واردات: منهای 10.7 درصد تا 37.08 میلیارد یورو ، صادرات: منهای 6.5 درصد تا 31.84 میلیارد یورو) و پس از آن ایالات متحده گزارش شده است. صادرات به ایتالیا و انگلیس نیز به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

افزایش تولید و فروش خودروهای برقی، سبب افزایش قیمت مس در اروپا شده است

کوریه: بزرگترین شرکت ذوب آهن اروپا ، Aurubis ، با توجه به رونق در اتومبیل های برقی و افزایش سرمایه گذاری در زیرساخت های مربوط به ان در سراسر جهان ، چشم اندازهای خوبی برای تجارت خود می‌بیند. مدیر عامل شرکت رولند هارینگز روز چهارشنبه در ارائه ترازنامه سال مالی 2019 گفت: “با هر خودرو الکتریکی شاهد افزایش تقاضا برای مس هستیم.”وی خاطرنشان کرد: اتومبیل های مجهز به باتری و وسایل نقلیه بین 50 تا 90 کیلو مس به صورت کابل ، صفحه مدار و اتصالات دارند. این چند برابر آنچه در خودروهای معمولی تعبیه شده است. تاکنون حدود 15 درصد از محصولات مس Aurubis به صنعت خودرو می رود. هارینگز گفت ، این نیاز افزایش خواهد یافت. ثبت نام جدید اتومبیل های الکترونیکی اخیراً به سرعت افزایش یافته است زیرا خرید آن با پرداخت حق بیمه دولتی برای ارتقا حفاظت از آب و هوا صورت می‌گیرد.

اتریشی‌ها بیشتر از میانگین دیگر کشورهای اروپایی از پول نقد استفاده می نمایند.

کرونه: آمار نشان می دهد که به طور میانگین اتریشی‌ها به طور معمول در حدود 120 یورو پول نقد با خود همراه دارند. 79 درصد پرداخت های روزانه از طریق اسکناس و سکه صورت می‌پذیرد و تنها سیستم بانکی آنلاین و کارت در پرداخت های بیش تر از 150 یورو در اکثر مواقع مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اتریش در کنار کشورهای آلمان، اسپانیا، پرتغال، مال، یونان ، قبرس و ایتالیا از کشورهای اروپایی و در سطح جهانی می‌باشند که بیشترین میزان پول نقد را استفاده می نمایند. بانک مرکزی اتریش دلیل استفاده اتریشی‌ها از پول نقد را ایمن بودن خرید به طور نقدی بیان نموده است.

انتهای خبر/.