اخبار اقتصادی اتریش هفته اول اردیبهشت 1400

برخی از مهمترین اخبار و تحولات اقتصادی اتریش در هفته اول اردیبهشت ماه 1400

بسته حمایتی دولت در حوزه صادرات

پرسه: وزیر اقتصاد و دیجیتال‌سازی اتریش امروز از بسته شتاب‌دهنده صادرات دولت برای کمک به شرایط بحرانی اقتصاد به ارزش 26.5 میلیارد یورو خبر داد. طبق آمار مرکز آمار اتریش، میزان صادرات کالا در سال گذشته با کاهش 7.5 به 142 میلیارد یورو رسیده است.

سقف پرداختی برای هر شرکت صادرکننده 12 هزار یورو خواهد بود و شرکت‌هایی که در حوزه نوآوری و فناوری، پایداری محیط‌زیست و دیجیتال‌سازی فعالیت می‌نمایند، نسبت به دیگر شرکت‌ها در اولویت قرار دارند.

خانم شرامبوک، به شرکت‌های Schöberl & Pöll و Zeman اشاره کرد که در دوره گذشته توانسته‌اند با کمک این بسته‌های حمایتی در بازارهای جهانی حضور موفقی داشته باشند. از سال 2003 و هم‌زمان با آغاز به کار برنامه حمایتی Go International اتاق اقتصادی فدرال اتریش برای کمک به صادرکنندگان اتریشی، 36 هزار و 800 شرکت اتریشی از خدمات این اداره بهره‌مند شده‌اند و توانسته‌اند ارزش‌افزوده برای صادرات اتریش به همراه داشته باشند.

وزرای اروپایی حوزه‌های تخصیص بودجه صندوق احیاء کرونا را اعلام کردند

وینرتسایتونگ: کمک به شرکت‌های اروپایی ورشکسته، بررسی امکان یورو دیجیتالی از مهم‌ترین سرفصل‌های ذکرشده در صندوق احیاء کرونا اتحادیه اروپایی می‌باشد.

وزیر دارایی اتریش امروز جمعه 16 آوریل اعلام کرد که دریافتی از اتحادیه اروپا را برای مشکلات فعلی هزینه خواهد کرد و نه برای جبران چالش ایجادشده در بودجه سال گذشته. گفته می‌شود برنامه اعلام‌شده از سوی اتریش به بروکسل، برنامه‌ای جامع می‌باشد و تاکنون نظر بروکسل در خصوص برنامه اعلام‌شده اتریش مثبت می‌باشد.

کوخر وزیر کار: دولت پول زیادی برای احیاء اقتصاد و بازار کار در اختیار دارد

پرسه: یک‌صد روز از ورود مارتین کوخر، اقتصاددان شاخص اتریشی به وزارت کار می‌گذرد و امروز برای اولین بار در جلسه پرسش و پاسخ در مجلس اتریش شرکت کرد. کوخر در بدو ورود به وزارت کار، با بزرگ‌ترین بحران بیکاری اتریش پس از جنگ جهانی دوم روبرو بود.

امروز آقای کوخر اولین وزیر کابینه دولت بود که از وی در خصوص مسائل مربوط به شرایط کار و امور اجتماعی و خانه‌های سالمندان و روند واکسیناسیون نیروی بهیاری این مراکز سؤال شد. آقای کوخر در خصوص شرایط بازار کار گفت: موج بیکاری با شیبی کمتر از میزانی که پیش‌بینی می‌شد افزایش پیداکرده است و با کمک مالی دریافت شده از صندوق احیاء کرونا، روند افزایشی بیکاری مهار خواهد شد.

آقای کوخر تابستان 2023 را نزدیک‌ترین زمان برای بازگشت به آمار بیکاری پیش از بحران کرونا می‌داند.

بانک رایفایزن به کمک شرکت تولیدکننده خودروهای سنگین MAN در اشتایرمارک می‌رود

وینرتسایتونگ: بانک رایفایزن اتریش اعلام کرده درصورتی‌که مدیران و سهامداران شرکت MAN برنامه معقولی برای بهبود شرایط کار و تولیدات این شرکت داشته باشند، علاقه‌مند به همکاری برای کمک به بحران مالی این شرکت می‌باشند و در این شرکت سرمایه‌گذاری خواهند کرد.

رایفایزن اعلام کرده است که حاضر است در قالب بخشی از یک کنسرسیوم به کمک شرکت MAN بشتابد. شعبه‌های اتریش علیا و اتریش سفلی این بانک در بسیاری از پروژه‌های بزرگ صنعتی و شرکت‌ها و تولیدی‌های صنعتی مشارکت دارند و تأکید کرده‌اند MAN به زندگی هزاران نفر مرتبط است و این بانک اگر مدیریت بحران را فردی در دست بگیرد و دقیقاً خواسته این شرکت را اعلام کند، رایفایزن برای خروج از بحران همکاری خواهد کرد.

آینده گرمایش بدون استفاده از سوخت‌های فسیلی در اتریش

وینرتسایتونگ: دولت مرکزی و استانداری‌های اتریش نسبت به کاهش استفاده از سوخت‌های فسیلی و جایگزین کردن آن با منابع تجدید پذیر تأکید کردند.

نمایندگان وزارت محیط‌زیست و وزارت دارایی اتریش با استانداری‌ها در خصوص آینده استفاده از انرژی‌های فسیلی به اجماع رسیدند.

در سراسر اتریش طی برنامه‌ای دومرحله‌ای استفاده از این منابع به‌طور کل قطع و انرژی‌های تجدید پذیر جایگزین خواهند شد. زغال‌سنگ و نفت حداکثر تا سال 2035 برای گرمایش منازل و ادارات و فروشگاه‌ها و گاز طبیعی نیز تا سال 2040 مورداستفاده قرار خواهند گرفت.

گفته می‌شود با آغاز این طرح 64 هزار فرصت شغلی جدید در سال‌های آینده در حوزه انرژی‌های تجدید پذیر و محیط‌زیست ایجاد خواهد شد. برای این تغییر دولت 4.5 میلیارد یورو در نظر گرفته است و 650 میلیون یورو از آن تنها برای تعویض سامانه گرمایش منازل می‌باشد.

تأکید ب ام و بر ادامه و توسعه فعالیت در مقر اشتایرمارک

وینرتسایتونگ: هم‌زمان با مشکلات شرکت اتوبوس و کامیون سازی MAN در اشتایرمارک و احتمال بسته شدن بخش تولیدی این شرکت در این استان، شرکت اتومبیل‌سازی ب ام و مسیر متفاوتی را در پیش‌گرفته و در تلاش است با تمرکز بر خودروهای برقی، خط تولید ب ام استان اشتایرمارک را به یکی از مراکز اصلی تولیدکننده باطری خودروهای برقی تبدیل نماید. این تلاش در قالب برنامه‌ای موسوم به « طرح 25» شرکت ب ام به‌حساب می‌آید که در تلاش تغییر زیرساخت‌های تولیدی این شرکت و آموزش نیروی کار حرفه‌ای برای انتقال از دوره سوخت‌های فسیلی به خودروهای برقی می‌باشد.

همچنین این شرکت اعلام کرده 4 هزار فرصت شغلی جدید برای افرادی که از شرکت MAN اخراج شده‌اند، فراهم آورده است. ب ام و اعلام کرده از تابستان 2022، 180 هزار خودرو برقی در اشتایر مارک تولید خواهد کرد و تلاش بر سبقت گرفتن از دیگر خودروسازان فعال در حوزه اتومبیل‌های برقی دارد.

الگوی خرید آنلاین در اتریش: افزایش خریدهای آنلاین مواد غذایی

وینرتسایتونگ: خرید مواد غذایی به‌صورت آنلاین در اتریش تا پیش از دوره بحران کرونا روندی مرسوم نبوده است اما در زمان بحران کرونا و افزایش امکانات خرید آنلاین به‌ویژه در حوزه مواد غذایی و اقلام مصرفی خانوار، میزان خرید های آنلاین اتریشی‌ها افزایش‌یافته است. پس از مواد غذایی، کتاب و محصولات الکترونیکی دیگر محصولاتی می‌باشند که بخش اعظم سبد خرید آنلاین اتریشی‌ها در سال گذشته به خود اختصاص داده‌اند.

نظرسنجی موسسه مشاوران KPMG نشان از تغییر الگو خرید آنلاین 48 درصد از اتریشی‌ها دارد. در این نظرسنجی 3100 نفر از شهروندان حوزه آلمانی‌زبان شرکت داشته‌اند که 1000 نفر از آنان شهروندان اتریشی بوده‌اند.

مساعدت دولت برای تمدید مهلت پرداخت مالیات‌های شرکتی

وینرتسایتونگ: طبق آخرین آیین‌نامه پرداخت مالیات‌های شرکتی، شرکت‌های اتریشی از ماه جولای سال جاری می‌بایست آغاز به پرداخت مالیات به دولت می‌کردند.

وزارت دارایی 22 آوریل در این خصوص اعلام کرد که شرکت‌ها می‌توانند با ارائه درخواست تا سه ماه دیگر پرداخت مالیات‌ها را به تعویق انداخته و 0.5 تا 1 درصد از سهم مالیات قابل پرداخت را به دولت در ماه‌های جولای، اوت و سپتامبر پرداخت نمایند. همچنین، وزارت دارایی خبر از نوع جدید شخصیت حقوقی برای ثبت شرکت با نمونه‌برداری از مدل صندوق sicav لوکزامبورگ داد.

شرکت اتریشی سازنده سلول‌های خورشیدی فعالیت خود را در اروپا توسعه می‌دهد

کلاینه تسایتونگ: شرکت اتریشی سازنده سلول‌های خورشیدی kioto فوتوولتاییک فعالیت خود را در اتریش و در سراسر اروپا توسعه می‌بخشد.

این شرکت اعلام کرده است که در سال جاری 8.5 میلیون یورو در خط تولید این شرکت در سنت وایت استان کرنتن اتریش سرمایه‌گذاری می‌نماید. با این سرمایه‌گذاری، ظرفیت این شرکت از 180 به 340 مگاوات خواهد رسید.

این شرکت از توسعه همکاری‌ها برای نصب و تولید این سلول‌ها در کشورهای اسکاندیناوی و اروپای شرقی خبر داده است.

انتهای خبر/.