اخبار اقتصادی اتریش هفته چهارم فروردین 1400

اخبار اقتصادی اتریش

برخی از مهمترین اخبار و تحولات اقتصادی اتریش در هفته چهارم فروردین ماه 1400

وزیر دارایی: 6 .34 میلیارد یورو کمک تاکنون پرداخت‌شده است

وینرتسایتونگ: 34.6 میلیارد یورو از مجموع 52 میلیارد یورو بسته کمک‌های کرونایی دولت اتریش به افراد و شرکت‌هایی که درخواست ارائه کرده بودند، پرداخت‌شده است.

هم‌زمان وزیر دارایی اتریش در پاسخ به سؤال نمایندگان پارلمان در خصوص میزان دقیق پرداخت ها به‌حساب شرکت‌ها و افراد حقیقی و حقوقی، پاسخ روشنی نداده است.

وی دلیل نداشتن پاسخ دقیق را مسئله گارانتی‌های بانکی اعلام نموده است. طبق گزارش موسسه اکوس آستریا، در سال 2020، دولت به ازای هر شهروند اتریشی 2600 یورو هزینه کرده است. در مقایسه آلمان 1300 یورو، سوئد 1300 یورو، ایتالیا 1700 یورو و هلند 2200 یورو کمک‌هزینه پرداخت کرده‌اند.

وزارت دارایی اتریش بودجه 2021 را افزایش می‌دهد

استاندارد: وزارت دارایی اتریش اعلام کرد؛ بودجه 2021 را افزایش خواهد داد. هنوز میزان و حوزه‌های افزایش اعلام‌نشده‌اند. گرنوت بلومل وزیر دارایی اتریش در جلسه خبری امروز دولت گفت: بدون شک نیاز به پول بیشتری داریم و این میزان را فراهم خواهیم کرد.

وی همچنین در خصوص ادامه پرداخت های دولت به صندوق کرونا گفت: این کمک‌ها هر جا که نیاز باشد ادامه خواهد یافت. بلومل در این جلسه همچنین به آمار صندوق بین‌المللی پول و جایگاه اتریش در میان کشورهای اروپایی در میزان پرداخت و تخصیص کمک‌های دولتی در حوزه کرونا اشاره کرد. نظرسنجی‌های هفته گذشته در خصوص محبوبیت و میزان اعتماد افکار عمومی به دولت و به‌ویژه صدراعظم و وزیر دارایی، نشان از کاهش اعتماد و محبوبیت صدراعظم و وزیر دارد.

مطبوعات اتریش با پوشش این خبر، دلیل این تصمیم را دستپاچگی دولت برای جذب مجدد اعتماد عمومی اعلام کردند.

گزارش موسسه مشاوران مالی- بیمه دلوئیت اتریش: لزوم توسعه زیرساخت‌های دیجیتالی در اتریش

کوریه: این موسسه آخرین گزارش خود در خصوص شرایط اقتصادی اتریش، با تأکید بر شاخص‌های اقتصادی همچون رقابت‌پذیری بین‌المللی، شاخص جهانی نوآوری، شاخص شادابی جهانی، رقابت در حوزه استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر، با نظرسنجی از 250 مدیر ارشد شرکت‌های اتریشی انجام داده است.

تا تابستان سال 2020، دوسوم شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی نسبت به جایگاه اقتصادی اتریش در مقیاس جهانی خوش‌بین بودند و این میزان در نظرسنجی اخیر به یک‌چهارم تقلیل یافته است.

مدیران شرکت‌کننده در این نظرسنجی، توسعه سریع و وسیع زیرساخت‌های دیجیتال در سراسر کشور را برای بهبود شرایط اقتصادی حیاتی عنوان نمودند.

90 درصد نیز تأکید بر تسریع در امور اداری، توسعه دوره‌های آموزشی و بهبود شرایط حوزه سلامت داشته‌اند. مسائلی دیگری همچون کمک به اکوسیستم استارتاپ ها، اعمال تغییرات قانونی در حوزه استخدام نیروهای خارجی، بهبود شرایط و بسته‌های تشویقی برای سرمایه‌گذاران در حوزه محیط‌زیست بوده است.

اتریش با تمام قدرت به‌سوی احیاء گردشگری

وینرتسایتونگ: با همکاری وزارت گردشگری و اقتصاد زیرساخت‌های گردشگری اتریش احیاء و به‌روزرسانی خواهند شد. در قدم نخست بازار هدف کشورهای نزدیک و همسایگان می‌باشند و برای سال آینده مقصدها توسعه خواهند یافت.

هم‌زمان خانم لیزا ودینگ ریاست نمایندگی اتریش شرکت گردشگری TUI، به‌عنوان سکان‌دار این برنامه برای احیاء گردشگری اتریش از سوی خانم کوستینگر وزیر گردشگری برای دوره 5 ساله معرفی شد.

خانم ویدر در جلسه معرفی، اتریش را یکی از مهم‌ترین مقصدهای گردشگران در سراسر دنیا اعلام کرد و نسبت به توسعه امکانات برای جذب سرمایه و گردشگر بیشتر نسبت به سال‌های گذشته تأکید نمود.

خانم ودینگ متولد هانوفر آلمان می‌باشد و از سال 2015 به اتریش آمده است.

بسته‌های کمکی دولتی کرونا اتریش – در مقیاس اتحادیه اروپایی

وینرتسایتونگ: اتریش در رده‌بندی تمهیدات و بسته‌های اقتصادی برای کمک به اقتصاد بحران‌زده این کشور در زمان کمک‌های کرونا در اتحادیه اروپا پیشرو بوده است.

وزیر دارایی اتریش، در این خصوص اظهار داشت: سرانه کمک‌های کرونایی دولت در اتریش از تمامی کشورهای اروپایی بیشتر بوده است. موسسه پژوهش‌های اقتصادی EcoAustria که یکی از اندیشکده‌های مرتبط با حوزه صنایع در اتریش است، میزان کمک‌های دولت اتریش در زمان کرونا را به صاحبان صنایع و شرکت‌ها و دیگر گروه‌ها با دیگر کشورهای اروپایی بررسی و مقایسه کرده است.

به گزارش این موسسه، اتریش در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپایی پیشرو بوده و بیشترین پرداخت ها و کمک‌ها را پرداخت کرده است.

از سوی این دیگر این کمک‌ها سبب شده‌اند تا دولت با بیشترین میزان کسری بودجه بالغ‌بر 2. 6 درصد نسبت به تولید ناخالص دخلی نسبت به دیگر کشورهای اروپایی روبرو شود. در این مقیاس میزان کسری بودجه ایجادشده برای آلمان تنها 7. 4 درصد تولید ناخالص داخلی کشور بوده است.

پیش‌بینی موسسه پژوهش‌های اقتصادی اتریش: گردشگری 2021 را نیز با بحران سپری خواهد کرد

استاندارد: ماه‌های نوامبر تا فوریه سال بهترین زمان برای گردشگری زمستانی اتریش می‌باشند. طبق آمار مرکز آمار اتریش و گزارش دوشنبه مورخ 12 آوریل 2021 موسسه پژوهش‌های اقتصادی اتریش، نه‌تنها گردشگری در سال گذشته با مشکلات عدیده‌ای بوده بلکه امسال نیز فصل تابستان حوزه گردشگری اتریش نیمی از درآمد مورد انتظار خود را از دست خواهد داد.

در فصل زمستان گردشگری استان‌های وین و غرب اتریش به‌ویژه استان سالزبورگ بیشتر از دیگر مناطق با بحران دست‌وپنجه نرم کرده‌اند.

طبق آمار، کاهش درآمدها در زمستان سال 2020 و 2021 نسبت به سال پیش از آن بالغ‌بر 95 درصد بوده است.

مسئله دیگری که در سال جدید حوزه گردشگری با آن روبرو است، مسئله کمبود نیروی متخصص و نیروی کار برای فعالیت در زیرساخت‌های گردشگری در سراسر اتریش می‌باشد، زیرا بسیاری از این افراد در سال گذشته ناچار به تغییر شغل شده‌اند.

مارس 2021: کاهش 73 درصدی مسافران فرودگاه وین نسبت به سال گذشته

پرسه: طبق آمار فرودگاه وین، تعداد مسافران ورودی و خروجی این فرودگاه در ماه مارس سال 2021، 73 درصد نسبت به سال گذشته و در آغاز بحران کرونا کاهش داشته است.

مارس سال 2020، تعداد مسافران این فرودگاه 800 هزار نفر بوده است و در مارس سال جاری این میزان به 216 هزار نفر تقلیل یافته است. فرودگاه شهرهای کوشیتسه اسلواکی و مالت که متعلق به شرکت فرودگاهی وین می‌باشد نیز، کاهش جدی مسافران به ترتیب 81.1 درصد و 77.3 درصد به ثبت رسیده است.

رصد و شنود فعالان زیست‌محیطی از سوی شرکت نفت و گاز اتریش

استاندارد: گفته می‌شود شرکت نفت و گاز اتریش، با همکاری یک مجموعه از کارآگاه‌های خصوصی، به رصد فعالیت‌های فعالان زیست‌محیطی اتریش کرده است.

ورنر کوگلر از ریاست او ام فا، راینر زیله در این خصوص خواست توضیح داده و شفافیت سازی نماید. اسنادی در این خصوص در مطبوعات منتشرشده‌اند که او ام فا کارآگاه‌های خصوصی برای رصد فعالیت این فعالان زیست‌محیطی استخدام کرده است.

گفته می‌شود به‌طور خاص سازمان‌های غیردولتی Fridays for Future و Greenpeace تحت نظر قرارگرفته بوده‌اند.

انتهای خبر/.