اخبار اقتصادی اتریش هفته دوم فروردین 1400

جدیدترین اخبار اقتصادی اتریش

برخی از مهمترین اخبار و تحولات اقتصادی اتریش در هفته دوم فروردین ماه 1400

تعطیلی‌های سراسری بار دیگر گریبان گیر رشد اقتصادی

کرونه: پیش‌بینی موسسه پژوهش‌های اقتصادی اتریش WIFO در خصوص دور جدید تعطیلی‌های سراسری در فصل بهار و ادامه آن در طول سال 2021، نسبت به برهم زدن روند افزایش رشد اقتصادی هشدار داده است. به گفته این موسسه، تعطیلی‌ها رشد اقتصادی سال جاری را در حد 1.5 درصد نگاه خواهد داشت.

پیش‌بینی‌های قبلی این موسسه حاکی از رشد 2.3 درصدی برای سال 2021 بود. همچنین موسسه مطالعات پیشرفته وین نیز رشد اقتصادی سال جاری را 2.6 درصد پیش‌بینی کرده بود.

همچنین مسئله بیکاری نیم میلیون نفری و کسری بودجه 22 میلیارد یورویی در زمره اصلی‌ترین چالش‌های دولت در سال جاری به شمار می‌آیند.

کاهش درآمدهای کنترل بانک اتریش در سال 2020

کرونه: کنترل بانک اتریش در سال 2020، هرچند به لحاظ عملکرد موفق بوده است اما در سال 2020 نسبت به سال 2019، با کاهش درآمدی بالغ‌بر 3.7 میلیون یورو روبرو بوده است. این بانک همچنین اعلام کرده است که در سال 2020 باوجود شرایط اقتصادی بحران‌زده و کاهش تولید، میزان درخواست شرکت‌ها برای تأمین مالی صادرات و صدور گارانتی بانکی نسبت به سال 2019، در حدود 21 درصد افزایش داشته است.

افزایش حجم تجارت الکترونیک در اتریش در سال گذشته

کوریه: حجم تجارت الکترونیکی و خریدهای آنلاین در سال گذشته و هم‌زمان با بحران کرونا در اتریش 4.17 درصد رشد داشته است و در حوزه آلمانی‌زبان به بیش از 100 میلیارد یورو رسیده است. گفته می‌شود، در سال گذشته در کشورهای آلمان، اتریش و سوئیس سرانه سفارش‌های اینترنتی به 1000 یورو رسیده است. در اتریش حجم خریدهای اینترنتی در سال گذشته به 8.5 میلیارد یورو رسیده است.

مصرف داخلی باری دیگر به کمک رشد اقتصادی می‌آید

کرونه: پیش‌بینی می‌شود هم‌زمان با تعطیلی‌های عید پاک، اتریشی‌ها طبق آمار اتاق اقتصادی فدرال اتریش، 240 میلیون یورو برای خرید هدایا هزینه نمایند. در شش ماه گذشته میزان خرید چه به‌صورت مستقیم و چه آنلاین افزایش 29 درصدی داشته است که آخرین بار چنین افزایشی در ماه ژوئن سال گذشته مشاهده‌شده است.

طبق نظرسنجی اتاق فدرال اقتصادی، اکثریت شهروندان اتریشی، تلاش بر خرید محصولات اتریشی دارند و در سه ماه گذشته میزان خرید اتریشی‌ها از سایت‌هایی مانند آمازون کاهشی 4 درصدی داشته است.

رشد نرخ تورم به دنبال افزایش قیمت نفت

وینرتسایتونگ: مرکز آمار اتریش خبر تورم 2 درصدی در اتریش داده است. این افزایش در نرخ تورم به دنبال افزایش قیمت نفت و محصولات سوختی در ماه مارس ایجادشده که به‌طور مستقیم بر نرخ تورم در اتریش تأثیرگذار بوده است.

هم‌زمان موسسه پژوهش‌های اقتصادی اتریش WIFO و مرکز مطالعات پیشرفته وین نیز با تحلیل اوضاع اقتصادی و بررسی شاخص تورم، نرخ تورم را برای سال 2021 به ترتیب 1.8 و 2 درصد اعلام کرده‌اند.

در حال حاضر کارشناسان اقتصادی افزایش قیمت نفت را موقتی دانسته و ازاین‌رو افزایش نرخ تورم در اتریش و کشورهای اروپایی نیز می‌تواند مقطعی باشد.

فروش مستقیم محصولات کشاورزی در محل مزرعه هم‌زمان با تعطیلی‌های عید پاک

کوریه: کشاورزان هم‌زمان با عید پاک اقدام به فروش مستقیم محصولات خود در مزرعه کرده‌اند. به گزاش خبرگزاری رادیو و تلویزیون اتریش، به دلیل اعلام تعطیلی‌های مجدد و ممنوعیت‌های رفت‌وآمد و امکان از بین رفتن بخش بزرگی از محصولات کشاورزان، مجمع صنفی کشاورزان اعلام کرده است که در زمان تعطیلات عید پاک کشاورزان محصولات خود را به قیمت تمام‌شده سر زمین به مشتریان ارائه خواهند داد.

استارت اپ وینی GoStudent در فهرست موفق‌ترین استارت اپ های اروپا

کرونه: پلتفرم آموزشی آنلاین GoStudent با ارائه خدمات متنوع توانست هم‌زمان با بحران کرونا، بازار بسیار خوبی را در اتریش، آلمان، سوئیس و دیگر کشورهای اروپایی کسب نماید. این استارت اپ وینی در سال 2016، شروع به کارکرده است و توانست در کمتر از 5 سال به درآمدی بالغ‌بر 70 میلیون یورو در سال گذشته دست یابد.

این شرکت به‌طور میانگین در هرماه 250 هزار ساعت آموزش آنلاین به فروش می‌رساند. این شرکت در حال حاضر در 15 کشور اروپایی دارای دفتر نمایندگی بوده و آموزش دروس مدارس و دانشگاهی را به زبان‌های آلمانی، انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی و روسی ارائه می‌نماید.

تفاوت فاحش هزینه ساعتی نیروی کار در سراسر اتحادیه اروپایی

یوروستات: در سال 2020، میانگین هزینه ساعتی نیروی کار در سراسر اتحادیه اروپایی 28.5 یورو و در حوزه یورو 32.3 بوده است که نسبت به آمار سال 2019 افزایش داشته است. هزینه نیروی کار در سال 2019، در اتحادیه اروپایی 27.7 و در حوزه یورو 31.4 یورو بوده است. بیشترین هزینه متعلق به نیروی کار در دانمارک و کمترین متعلق به بلغارستان بوده است. این تفاوت فاحش از مقدار میانگین نشان‌دهنده توزیع غیر متوازن پول، سرمایه و شکاف طبقاتی جدی در سراسر اروپا است که هم‌زمان با بحران کرونا مجدداً افزایش داشته است. این شاخص برای اتریش طبق آمار یوروستات در سال 2020 برابر با 36.7 یورو بوده است.

انتهای خبر/.