aاتاق مشترک بازرگانی ایران و اتریش بر اساس آرای مأخوذه در مجمع که به ریاست علی اصغر زبردست، 9 نفر اعضای اصلی و 2 نفر اعضای علی البدل به ترتیب به این شرح پدرام سلطانی، علیرضا ناظم الرعایایی، سید حمیدرضا واعظ پور، حسن شکوهی، امیر احمد گلدوست، ناصر ریاحی، ساناز میرهادی زاده، علیرضا شمس فرد و علیرضا خالق است.

ساعات کاری
  • شنبه تا چهارشنبه -۸ صبح الی ۱۶:۳۰
  • پنجشنبه - ۸ صبح الی ۱۲
  • جمعه و تعطیلات رسمی - تعطیل


آخرین اخبار و اطلاعیه ها

تلفن تماس: 02126701192

خیابان میرداماد - میدان کتابی - خیابان مجتبایی - کوچه دایانا - پلاک 1 - واحد 5

اتاق مشترک بازرگانی ایران و اتریش > اخبار  > آموزه‌های بحران کرونا

آموزه‌های بحران کرونا

 

آموزه‌های بحران کرونا در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی

دو فصلنامه سنات مصاحبه‌ای را با آقای دکتر ارهارد بوسک[1] رئیس سنات اقتصادی اتریش به عمل‌آورده که برگردان آن به شرح زیر است:

خبرنگار سنات اقتصادی: بحران کرونا، در زمان کوتاهی از یک بحران سلامت جهانی، به یک بحران و رکود اقتصادی بین‌المللی تبدیل شد که پیامدهای اقتصادی و اجتماعی آن، همه کشورهای جهان را غافلگیر کرد. به نظر شما سه اقدام اصلی برای برون‌رفت از بحران در حال حاضر، کدام می‌باشند؟

دکتر بوسک: ابعاد این بحران بسیار بزرگ‌تر از آن است که یک‌روند خطی ساده بتواند، برون‌رفت از بحران را برای جامعه جهانی، اروپا و یا اتریش به همراه داشته باشد. از سوی دیگر روند زمانی و به‌کارگیری تمهیدات با توجه به تقدم و تأخر هرکدام از روندها و تمهیدات، می‌تواند به روند برون از بحران کمک نماید. اخذ تصمیم درست در زمان نامناسب و یا تأخیر در اخذ تصمیمات، ضررهای جبران‌ناپذیری در دوران کرونا به‌تمامی کشورهای درگیر این ‌همه‌گیری جهانی وارد کرد. مهم‌تر از تمهیدات اولیه و اعمال ممنوعیت‌ها، بازگشت درست و با چشمانی باز با داشتن درک درست از ساختار عملکرد ویروس کرونا، می‌باشد. پس از دوره نقاهت، قدم بعدی، بازگرداندن روح فعالیت و اشتغال به جامعه است که شاید دشوارترین بخش وظایف دولت‌ها باشد. بازگشت به صحنه ارتباطات بین‌المللی و تشویق سرمایه‌گذاری و صادرات، قدم بعدی دولت‌ها می‌باشد. در این دوران بدون شک بدهی‌های کشورها افزایش‌یافته است و کاهش رشد اقتصادی و تولید ناخالص داخلی نیز پرداخت این بدهی‌ها را دشوار می‌سازد. پیشنهاد من به سیاست‌مداران و متصدیان سیاسی و اقتصادی، تمرکز بر همکاری‌های بین‌المللی بیشتر، کاهش تعداد جلسات و تمرکز بر عمل‌گرایی می‌باشد. ما وارد دوره تاریخی ویژه‌ای شده‌ایم که هیچ‌کسی نمی‌داند چند ماه آینده رنگ آسمان چگونه خواهد بود.

خبرنگار سنات اقتصادی: به نظر شما برای فائق آمدن به مشکلات موجود، دولت‌ها باید تمرکز مرکزی بر اوضاع داشته باشند یا با ایجاد واحدهای مستقل در سراسر کشور، به کنترل اوضاع و ایجاد هماهنگی میان واحدهای کوچک‌تر تمرکز داشته باشند؟

دکتر بوسک: در زمان بحران دولت‌ها برای ایجاد امنیت، حضور مستقیم بیشتری در بسیاری از روندهای روزمره اجتماعی، اقتصادی و سیاسی داشتند. حضور بی‌حدوحصر ساختارهای دولتی در زیرساخت‌های دموکراتیک امروزی، می‌تواند بحران‌های جدیدی را ایجاد کند و نوعی عقب‌گرد در درک سیاسی و اجتماعی از دموکراسی را ایجاد کند. از دید من محدوده حضور دولت و ساختارهای دولتی، باید همیشه محدود بماند.

 خبرنگار سنات اقتصادی: بسیاری از سیاستمداران و متفکران بر این مسئله قائل می‌باشند که در دوران پسا کرونا، حوزه عملکرد جوامع در مسائل سیاسی و اقتصادی تغییرات زیربنایی خواهد کرد. آیا شما نیز چنین فکر می‌کنید؟

دکتر بوسک: چه بخواهیم و چه نخواهیم، ما بایست در دوران پساکرونا به دلیل آسیب‌های ایجادشده، روند زندگی روزمره‌مان را تغییر دهیم. در این میان بدون شک مسائل اقتصادی، سیاسی و اجتماعی در یک‌روند دیالکتیکی عمیق با یکدیگر قرار می‌گیرند و جدا کردن آن‌ها از یکدیگر به‌راحتی حاصل نخواهد شد.

خبرنگار سنات اقتصادی: به نظر شما امروز باید مسائل داخلی کشور مهم‌تر باشد، یا باید در سطح بین‌المللی و همگام با همسایگان و شرکای اقتصادی به دنبال راه‌حل‌های مشترک و چندجانبه باشیم؟

دکتر بوسک: دوران صدراعظم‌هایی که به دنبال راه‌حل‌های سرخ-سفید-سرخ (پرچم اتریش) می‌باشند به سررسیده است. امروز هیچ کشوری در اروپا نمی‌تواند راه‌حل جداگانه داشته باشد. اتریش پرچم دومی نیز دارد که به رنگ آبی است و ستاره‌های زرد دارد. شبکه اروپایی به شبکه داخلی اولویت دارد.

خبرنگار سنات اقتصادی: ۲۵ سال پس از پیوستن اتریش به اتحادیه اروپا، برای بسیاری در اتریش به‌ویژه برخی از سیاستمداران به‌عنوان یک باخت تمام‌عیار سیاسی و اقتصادی به شمار می‌آید، شما نیز چنین دیدگاهی دارید؟

دکتر بوسک: بازندگان اصلی بحران‌های این‌چنینی، تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپایی می‌باشند. هیچ راه‌حل کامل و جامعی که در سطح ملی، اروپایی و یا حتی بین‌المللی بتواند پاسخ درستی به شرایط بحرانی کنونی داشته باشد، ازنظر من وجود ندارد و اگر در چنین شرایطی، اروپا تمرکز بر همبستگی نداشته باشد، اروپا و اتحادیه اروپایی از صحنه سیاسی و اقتصادی جهانی پاک خواهد شد.

خبرنگار سنات اقتصادی: اروپا در حال حاضر راه‌حلی جامع برای پاسخگویی به نیازهای عمومی کشورهای عضو در حوزه سلامت ندارد. آیا تفکر و زیرساخت‌های اروپایی در این حوزه نیازمند بازبینی می‌باشند؟

 دکتر بوسک: اتحادیه اروپا در تمامی موارد اساسی، نیازمند به یک برنامه مدون، دقیق و جامعه که نیازهای تمامی کشورهای عضو را در نظر داشته باشد، دارد، نه‌تنها در حوزه سلامت و صندوق‌های بیمه. مسائلی همچون آموزش، مالیات، پژوهش و بسیاری دیگر مسائل.

خبرنگار سنات اقتصادی: هم‌زمانی برگزیت، با بحران شیوع کرونا، در کشورهای همچون ایتالیا موضوع خروج از اتحادیه اروپایی را بر روی میز آورده است. آیا کرونا می‌تواند انبار باروت ملی‌گرایی را در اروپا، مشتعل سازد؟

 دکتر بوسک: این مسئله ملی‌گرایی نیست بلکه خودخواهی محض است. سؤال اصلی کنونی که تبعات آن در آینده روشن خواهد شد مسئله حفظ صلح است. حفظ صلح محدود به سوریه، اوکراین و یمن نمی‌شود. نباید فراموش کنیم که از زمان جنگ خونین دوم جهانی هنوز ۸۰ سال نگذشته است. هرچند من باور دارم که جنگ‌های نوین دیگر با تانک و هواپیما و باروت نیست، بااین‌حال خطر حملات سایبری، نبردهای تجاری، تحریم‌ها، مهاجرت و تولید و عرضه بی‌حدوحصر و غیرقابل‌کنترل سلاح در سراسر دنیا خطری بالقوه برای صلح جهانی به شمار می‌آید.

 

[1] Senat der Wirtschaft – Dr Erhard Busek

اشتراک