اخبار اقتصادی اتریش هفته سوم آذر99

راه اندازی وب سایت خرید اتریش

در این هفته وبسایت « خانه خرید اتریش » با هدف مقابله با فروشگاه‌های آنلاین همچون آمازون راه اندازی شد. در برنامه افتتاحیه، وزیر اقتصاد و دیجیتال سازی اعلام کرد که این نخستین قدم دولت برای مقابله با نفوذ شرکت هایی مانند آمازون به بازار داخلی اتریش می‌باشد که اظهارات وی با انتقادات بسیاری از سوی تجار و احزاب اپوزوسیون روبرو شد. از سوی دیگر هزینه هنگفت راه اندازی این وبسایت که بالغ بر 670 هزار یورو بوده ، تعجب بسیاری را بر انگیخته که یک وبسایت و زیرساخت های مربوط به آن، چرا چنین هزینه هنگفتی را برای دولت به همراه داشته است.

در هفته گذشته همچنان موضوع بیکاری و افزایش تعداد شرکت‌های کوچک و متوسطی که اعلام ورشکستگی نموده‌اند، در رأس اخبار اقتصادی اتریش قرار داشت. هم‌زمان فعالان اقتصادی و اصناف همچون رانندگان تاکسی، رستوران‌داران با شرکت در تظاهرات و تجمعات، نارضایتی خود را نسبت به اعمال ممنوعیت‌های عبور و مرور و تعطیلی‌های سراسر در اتریش ابراز نمودند

انتخاب یک جوان ایرانی- اتریشی به عنوان ریاست بخش خدمات استارت آپی اتاق فدرال اقتصادی اتریش

در این هفته اعلام شد یک جوان ایرانی– اتریشی ( کامبیز کهن سال) به عنوان ریاست بخش خدمات استارتاپ های اتاق فدرال اقتصادی اتریش انتخاب گردیده است. وی پیش از این از سوی صدراعظم اتریش به عنوان سفیر همگرایی اتریش انتخاب شده بود.

آمار رشد اقتصادی در استان‌های اتریش در سال 2019

مرکز آمار اتریش: در سال 2019، شرایط اقتصادی همه استان‌های اتریش بسیار خوب ارزیابی شده است و تمامی استان‌ها نسبت به سال پیش از آن رشد مثبت داشته اند. در میان استان‌ها، کرنتن با 2 . 0 درصد رشد کمترین رشد و اشتایرمارک با 2 درصد بیشترین رشد را در درآمد از جایگاه تولید ناخالص داخلی داشته اند. به طور میانگین با توجه به رشد توان اقتصادی استان‌ها در سال 2019، میانگین رشد تولید ناخالص داخلی اتریش 4.1 درصد بوده است. میزان افزایش درآمد برای استان‌های وین و سالزبروگ نسبتا یکسان بوده است و هر دو بالغ بر 31. درصد بوده است. استان سالزبورگ بیشترین درآمد را از جایگاه گردشگری و خودرو داشته است و وین نیز از جایگاه گردشگری درآمد خوبی را کسب کرده است. هر چند میزان درآمد وین از میانگین اتریش کمتر بوده ، اما بیشترین میزان مشاغل جدید و استخدام ها در سال 2019 مربوط به وین می‌باشد.

هزینه سلامت در سراسر اروپا به طور میانگین 10 درصد از تولید ناخالص داخلی کشورها را در بر می‌گیرد

یوروستات: در دوران بحران کرونا هزینه سلامت در میان کشورهای اروپایی افزایش یافته است. به طور میانگین می‌توان گفت که هزینه سلامت در اکثر کشورهای اروپایی برابر با 10 درصد از تولید ناخالص داخلی کشورها می‌باشد. بیشترین هزینه‌ها مربوط به آلمان با 5 .11 درصد و پس از آن فرانسه با  3 .11 درصد بوده اند. اتریش پس از سوئد و بلژیک، با 3 .10 درصد در جایگاه پنجم قرار دارد. نسبت به میزان جمعیت، بیشترین میزان هزینه‌های سلامت مربوط به دانمارک می‌باشد و پس از آن سوئد و لوکزامبورگ می‌باشند.در این نوع دسته بندی نیز اتریش با توجه به شاخص جمعیت در جایگاه ششم قرار دارد و 4501 یورو در هزینه‌های سلامت به ازای هر فرد در سال 2020 و همزمان با بحران کرونا می‌باشد.

بزرگترین مزرعه خورشیدی در اتریش شروع به کار کرد

کوریه: شرکت نفت و گاز اتریش OMV با همکاری شرکت برق و انرژی فربوند اتریش که گرداننده بزرگترین سد های آبی اتریش می‌باشد، بزرگترین مجموعه سلول های خورشیدی را در اتریش افتتاح نمودند. این مزرعه قرار است 10 درصد از مجموع برق مصرفی مورد نیاز OMV را تامین نماید. این مزرعه در نزدیکی فرودگاه وین و در استان اتریش سفلی تاسیس شده است و دوره ساخت آن در حدود 5 ماه به طول انجامیده است. این طرح بخشی از طرح بزرگتر تولید انرژی از جایگاه منابع تجدید پذیر است که شرکت نفت و گاز اتریش تا سال 2030 برنامه ریزی کرده است. این مزرعه در زمینی به وسعت 3. 1 3هکتار با 34 هزار و 600 سلول فوتولتاییک پوشیده شده است و و توانایی تولید 11 گیگاوات ساعت برق را دارد که برابر با انرژی الکتریکی مورد نیاز 3400 خانوار اتریشی در مدت زمان یکسال می‌باشد.

عدم همراهی اتریش با عملکرد اروپا در حوزه انرژی‌های تجدید پذیر: وام های بانکی ویژه برای تغییر کاربری از سوخت های فسیلی به انرژی‌های تجدید پذیر

پرسه: شرکت های فعال در حوزه انرژی‌های فسیلی وام کم بهره برای ورود به حوزه انرژی‌های تجدید پذیر در سراسر اروپا دریافت می نمایند. پس از امضا توافق نامه پاریس خروج کامل شرکت های فعال در حوزه زغال سنگ در اروپا در مدت زمان 5 سال تضمین شد و شرکت های متضرر این امکان برایشان فراهم آمده است تا بتوانند از وام های بی بهره و کم بهره برای ورود به حوزه انرژی‌های تجدید پذیر بهره مند شوند. با این وجود این روند در اتریش متفاوت بوده است تا جایی که بانک رایفازن اینترنشنال مجموع اعتباری بالغ بر 720 میلیون یورو و گروه بانک های ارسته وابسته به اشپارکاسه آلمان تا کنون 783 میلیون یورو وام کم بهره به شرکت های فعال در حوزه سوخت های فسیلی به ویژه زغال سنگ پرداخت کرده است که این مساله با انتقاد احزاب به ویژه حزب سبز اتریش و حزب سبز اتحادیه اروپایی روبرو شده است.

ارزیابی OECD از شرایط اقتصادی اتریش

وینرتسایتونگ: سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه کاهش تولید ناخالص داخلی اتریش را 8 – درصد ارزیابی کرده است. این سازمان در گزارش 30 نوامبر خود، شرایط اقتصادی را برای کشورهای عضو در دوران بحران کرونا و پس از آن بررسی کرده است و تولید ناخالص داخلی اتریش را تا پایان سال 2022 در مسیر بهبود نمی‌بینید. این سازمان گزارش مشابهی را در ماه ژوئن منتشر کرده بود که در آن کاهش تولید ناخالص داخلی را برای اتریش 5 . 7 – درصد پیش بینی کرده بود. به گزارش OECD، سال 2021 می‌تواند به شرط بهبود شرایط سلامت و استفاده از واکسن رشد اقتصادی را در اتریش یاری رساند وتولید ناخالص داخلی 4 . 1 بهبود یابد. در میان کشورهای اروپایی، ایتالیا و فرانسه شرایطی وخیم تر از اتریش دارند. اتریش با 8 – ، از میانگین اروپایی با 5 .7 – به تناسب شرایط بدتری دارد. در میان کشورهای عضو این سازمان، ژاپن و آمریکا هر یک به ترتیب با 5 – و 7 .3 – شرایط بهتری نسبت به اتحادیه اروپایی دارند.

انتهای خبر/.