aاتاق مشترک بازرگانی ایران و اتریش بر اساس آرای مأخوذه در مجمع که به ریاست علی اصغر زبردست، 9 نفر اعضای اصلی و 2 نفر اعضای علی البدل به ترتیب به این شرح پدرام سلطانی، علیرضا ناظم الرعایایی، سید حمیدرضا واعظ پور، حسن شکوهی، امیر احمد گلدوست، ناصر ریاحی، ساناز میرهادی زاده، علیرضا شمس فرد و علیرضا خالق است.

ساعات کاری
  • شنبه تا چهارشنبه -۸ صبح الی ۱۶:۳۰
  • پنجشنبه - ۸ صبح الی ۱۲
  • جمعه و تعطیلات رسمی - تعطیل


آخرین اخبار و اطلاعیه ها

تلفن تماس: 02126701192

خیابان میرداماد - میدان کتابی - خیابان مجتبایی - کوچه دایانا - پلاک 1 - واحد 5

اتاق مشترک بازرگانی ایران و اتریش > اخبار  > یادداشت حناچی همزمان به سفر اتریش در روزنامه چاپ وین

یادداشت حناچی همزمان به سفر اتریش در روزنامه چاپ وین

پیروز حناچی/شهردار تهران

وین پایتخت موسیقی جهان است، شهر تاریخ‌، فرهنگ و هنر. وین شهر سبز کودکان است، شهر دوچرخه‌سوارها و شهر دوستدار ناتوان‌ها. وین در دل تاریخ نشسته است اما این مدیریت توانمند، حرفه‌ای و موفق شهری بوده است که از پس ویرانی چهره وین در دهه های نخست قرن بیست، توانسته زیبایی‌های وین را حفظ و احیا کند. کارشناسان مسلط به مسائل نوین شهری، وین را طوری ساخته‌اند که براساس آراء موسسه مرسر از منظر بیش از 30 شاخص شهری، برای دهمین سال، برترین شهر دنیا برای زندگی شناخته شده است.

شهرداران دنیا نگران محدود شدن «قلمرو عمومی شهروندان» هستند. در وین، بیش از هر جای دیگری، شهروندان از حق قلمرو عمومی برخوردارند. وجود بیش از 120 متر فضای سبز برای هر نفر اتفاق مهمی در وین است.

تهران نیز به عنوان پایتخت بزرگ ایران، ویژگی‌های مشترک بسیاری با وین دارد و دقیقا بر همین اساس، میان این دو شهر تفاهم‌نامه‌ای چهارساله به امضای شهرداران دو شهر رسیده است.

ما علاقمند هستیم از استارتاپ‌های فعال حوزه شهری وین، در مدیریت بهتر تهران بهرمند شویم. تهران نیز همانند وین، به دلیل جذابیت های تاریخی و فرهنگی، قابلیت بسیاری بالایی برای جذب گردشگر دارد. دوست داریم از تجربه‌های وین در جذب میلیون‌ها گردشگر و مدیریت موفق آن‌ها استفاده کنیم.

ما تلاش می‌کنیم همانند وین، تهران را شهری در دسترس برای ناتوان‌ها و کم‌توان‌‌ها تبدیل کنیم. تهران با افق توسعه انسانی و فنی، ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری زیادی دارد و آماده همکاری با شهرداری تهران، بخش‌های غیردولتی و شرکت‌های دانش‌بنیان است.

اما این تنها وین نیست که می‌تواند به توسعه تهران کمک کند. اداره شهر ده میلیون نفری، تجارب انباشته بسیاری دارد که به مثابه دانش فنی می‌تواند در اختیار مدیران شهری شهرهای جهان قرار گیرد.

تهران دومین کلانشهر بزرگ خاورمیانه و یکی از 24 کلانشهر جهان است. تهران در سال 2011 در اجلاس بین‌المللی حمل ونقل پایدار به عنوان یکی از پنج شهربرتر دنیا در حوزه حمل و نقل عمومی مورد تقدیر قرار گرفته است. در همین سال جایزه متروپلیس به عنوان یکی از ده شهر برتر دنیا به خاطر برخورداری کیفیت بالای زندگی به تهران تعلق گرفت.افزون بر این‌ها، پروژه‌های عمرانی بزرگی در تهران اجرا شده‌اند که شهرت جهانی دارند.. پل طبیعت تهران، منتخب پنجمِ سیصد معمار برجسته جهان در سال 2015 است و دریاچه چیتگر به عنوان یکی از ده پروژه برتر شهری جهان توسط انجمن بین‌المللی تعالی مدیریت معرفی شد.

تکنولوژی بومی، دانش فربه و تجارب انباشته در این سازمان بزرگ می‌تواند مورد استفاده شهرهای دیگر بخصوص شهرهای مشابه قرار بگیرد. تهران شهری شکوهمند، آباد و آرام در دل خاورمیانه پرتنش است. هویت‌های متکثر همواره در دل تهران بدون خشونت کنار هم زندگی کرده‌اند و صلح و مدارا را در کالبد تهران نهادینه ساخته‌اند. به عنوان شهردار تهران همه شهروندان وین را به بازدید از بازار سنتی، امام‌زاده‌ها، مساجد بزرگ، کلیساهای مسیحیان و …در تهران دعوت می‌کنم. بازدید از این شهر به‌نوعی می‌تواند دربردارنده پیام تاریخی پر از فداکاری، آزادیخواهی و صلح‌طلبی برای مردم جهان باشد. فقط پیوندهای جتماعی فرهنگی و انسانی است که می‌تواند بر شعله‌های خشونت و هویت‌گرایی‌ای که امروز از گوشه و کنار جهان زبانه می‌کشد، غلبه کند.