aاتاق مشترک بازرگانی ایران و اتریش فعالیت خود را از سال 1397 با هدف ایجاد ارتباط بازرگانی، تجاری و حقوقی بین بازرگانان و تجار ایرانی و اتریشی و ارائه خدمات پشتیبانی و برقراری خط ارتباطی بین دو کشور آغاز نمود. در ابتدای مسیر تلاش کردیم تا افق آینده مجموعه خودمان را به سمت نگرشی نوین و مدرن سوق دهیم تا از این طریق بتوانیم یک ارتباط تجاری موفق را ایجاد و مدیریت کنیم.

ساعات کاری
  • شنبه تا چهارشنبه -۸ صبح الی ۱۶:۳۰
  • پنجشنبه و جمعه تعطیل
  • تعطیلات رسمی - تعطیل


آخرین اخبار و اطلاعیه ها

تلفن تماس: 02126701192

خیابان میرداماد - میدان کتابی - خیابان مجتبایی - کوچه دایانا - پلاک 1 - واحد 5

اتاق مشترک بازرگانی ایران و اتریش > اخبار  > بازخوانی تاریخ همکاری های ایران و اتریش در دارالفنون (دوشنبه اول مهرماه 1398 )

بازخوانی تاریخ همکاری های ایران و اتریش در دارالفنون (دوشنبه اول مهرماه 1398 )

بازخوانی تاریخ همکاری های ایران و اتریش در دارالفنون (دوشنبه اول مهرماه 1398 )
دیروز اتاق مشترک بازرگانی ایران و اتریش در برنامه شبکه سازی با همکاری اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوییس، میزبان اعضای محترم خود در باغ زیبای مدرسه تاریخی دارالفنون بودند.
روسای دو اتاق مشترک ها ، آقای دکتر پدرام سلطانی و آقای شریف نظام مافی، سفرای دو کشور اتریش و سوییس آقایان دکتر شولتس و دکتر لایتنر ، همچنین دکتر معتضد سخنانی را در خصوص انگیزه اولیه تاسیس دارالفنون و سابقه درخشان مدرسین اتریشی در این مدرسه با سبک نوین آموزشی، ایراد نمودند.
نواختن زنگ مدرسه، بازدید از فضای تاریخی مدرسه، شبکه سازی بازرگانی و فرهنگی اعضای دو اتاق از دیگر برنامه های این مراسم بود.
مختصری از تاریخچه دارالفنون
دارُالفُنون نام مدرسه‌ای است که به ابتکار امیرکبیر در زمان ناصرالدین‌شاه برای آموزش علوم و فنون جدید در تهران تأسیس شد. دارالفنون را می‌توان نخستین دانشگاه در تاریخ مدرن ایران دانست. در نوشته‌های ایرانی، تا دیرزمانی همهٔ دانشگاه‌های خارجی را دارالفنون می‌خواندند. ساختمان دارالفنون در خیابان ناصرخسرو در مرکز شهر تهران جای گرفته است.
امیرکبیر پس از سفر به روسیه، متوجه نیاز فوری کشور به مرکز آموزش عالی گردید. لذا از ابتدای صدارت خود، برای ایجاد این مرکز تلاش کرد. ولی متأسفانه هیچ‌گاه شاهد افتتاح آن نشد. چرا که نخستین دسته از اساتید به سرپرستی دکتر یاکوب ادوارد پولاک، دو روز پس از دست‌گیری و تبعید امیرکبیر به تهران رسیدند و با استقبال گرمی مواجه نشدند. قریب ۱۴ سال پس از تاسیس مدرسه عالی دارلفنون و کمی پس از مدرسه ابتدائی رشدیه تبریز، مدرسه شوکتیه بیرجند سومین مدرسه از نوع مدارس جدید در ایران محسوب می‌شود که به دنبال آن دبیرستان شوکتیه و مدارس دشت بیاض نهبندان، سربیشه، خوسف و دبستان دخترانه شوکتی افتتاح گردید.
ورود استادان اتریشی
معلمان اتریشی در ۲۷ محرم سال ۱۲۶۸ هجری قمری دو روز پس از عزل امیرکبیر به تهران رسیدند. با وجود این امیرکبیر سفارش آن‌ها را به جان داود خان کرد و گفت چندان که می‌توانی به آنان مهربانی کن و نگذار ناراحت و پراکنده خاطر شوند. ناصرالدین شاه نیز از ورودشان با خبر و خوشحال شد و داودخان را به اعطای حمایل سرخ سرتیپی مفتخر کرد.
گشایش
دارالفنون در روز یکشنبه ششم دی ماه ۱۲۳۰ برابر با پنجم ربیع‌الاول ۱۲۶۸ قمری، سیزده روز پیش از قتل امیرکبیر و با حضور ناصرالدین شاه، آقاخان نوری صدراعظم جدید و گروهی از دانشمندان و معلمین ایرانی و اروپایی با ۳۰ نفر شاگرد رسماً گشایش یافت.
در آن زمان هفت معلم اتریشی، آموزش محصلینی را که اغلب از خانواده‌های مهم و بانفوذ بودند، بر عهده داشتند. بعدها چند استاد ایتالیایی، فرانسوی و آلمانی نیز به این افراد اضافه شدند. سه استاد ایرانی طب، عربی و جغرافیا و یک استاد فرانسوی مقیم ایران نیز بزودی به این جمع افزوده شدند.
با توجه به استقبال بی نظیر اعضای دو اتاق از برنامه شب گذشته ،اتاق مشترک بازرگانی ایران و اتریش در نظر دارد در آینده برنامه های بیشتری را در فضاهای ارزشمند تاریخی ، هنری و فرهنگی برگزار نماید.

با تشکر ویژه از اسپانسرهای برنامه شبکه سازی دارالفنون 🙏
موسسه حقوقی SCM پارس
موسسه حقوقی کریمی
موسسه حسابرسی آزمای تدوین
موسسه حسابرسی وانیا نیک تدبیر
درمان آرا
قهوه بن مانو